Kvinojina torta s kislo smetano in jagodami

 
Vam povem eno prigodo?
Še zdaj se spomin 28. aprila lansko leto, ko sva se s partnerjem peljala čez zasneženo Kladje (ja, bil je sneg ;)) in razmišljala o tem, kaj nama bo prinesel današnji dan. Bo to punčka ali fantek? Globoko v sebi sva oba čutila, da naju bo razveselil fantek, a nikoli se ne ve :P
Ure do Galovega rojstva so minevale tako zelo počasi. Kljub temu, da sva se ob poslušanju njegove srčka smejala in šalila, je bilo v zraku čutiti napetost in strah pred operacijo. A hvaležna sem za zaposlene v ljubljanski porodnišnici, ki so me bodrili in spodbujali. Spomnim se, ko sem ga še zadnjič videla na ekranu ultrazvoka. Po narejenem ultrazvoku pa je medicinska sestra v sobo prinesla oblačila za bodočega novega člana družine. Ker je v sobo prinesla marelične hlačke in rumeno majčko, sem bila prepričana, da ji je zdravnik povedal, da je na ultrazvoku videl punčko. In da naj v porodni sobi pripravi oblačila za bodočo hčerko. Kar jezna sem bila, ker sva vse mesece nestrpno čakala in komaj zdržala, da bo ja presenečenje, potem pa na tak način izvem, da je punčka.
V operacijsko sobo sem tako odšla s prepričanjem, da bom rodila punčko. Na poti iz operacijske sobe sem še zelo zaspana in omotična slišala, ko so mi rekli: »Gospa Bevk, čestitke. Fanta imate.« Nisem in nisem mogla verjeti. V joku sem Bojana spraševala: » Bojan, a je res pob. A se ne hecaš? Je to res?« In je rekel »Ja, poba imava.« In tako sva dobila Gala.

Danes pa je prišel ta dolgo pričakovani dan.
Točno eno leto nazaj se je moje življenje popolnoma spremenilo. Postala sem mama. In danes je tu, moj sin Gal, moj Gurmanček Gal, že tako velik in močan.

To leto je bilo zame najlepše leto v mojem življenju. Leto polno doživetij in ljubezni. Leto, ko sem se veselila prvega nasmeha, prvega obrata. Ko sem navdušeno vriskala, ko se je prvič sam posedel in začel kobacati. Ko sem od veselja jokala ob njegovih prvih korakih. Leto polno ljubezni, objemov in poljubov.

In danes praznuje prvi rojstni dan. Vse najboljše moj junak. Moj Gurmanček Gal.

In iz srca, polnega ljubezni, sem ustvarila to prvo rojstnodnevno torto.

Za približno 20cm široko torto potrebujete:
BiSKVIT:
  • 1 jogurtov lonček kvinoje
  • 1 jogurtov lonček riževega napitka
  • 1 jogurtov lonček pirine gladke moke
  • 1 jogurtov lonček rožičeve moke
  • 2 jajci
  • 1 čajna žlica cimeta
  • lupina 1 pomaranče (neškropljene in dobro oprane)
  • 1 zravnana kavna žlica sode bikarbone
  • 50g masla

KREMA:
  • cca 300g jagod
  • 2 veliki kisli smetani  (800g)
  • 12 lističev želatine

PRIPRAVA:
  1. Kvinojo operite pod vročo vodo in jo nato kuhajte v vodi 15 minut. Kuhano kvinojo odcedite in ohladite.
  2. Stepite 2 jajci, vmešajte kvinojo, cimet, rižev napitek, in stopljeno maslo. Nato postopoma vmešajte obe moki. Rožičevo in pirino. Ko je maSa dobro stepena, ji dodajte pomarančno lupino in sodo bikarbono. Ponovno dobro premešajte in biskvitno maso vlijte v namaščen tortni pekač. V ogreti pečici biskvit pecite 30 minut na 180°C. Ko je biskvit pečen, ga pustite v pekaču, da se shladi.

  1. Ko je biskvit shlajen, ga vzemite iz pekača. Pekač očistite, saj ga boste potrebovali za nadaljevanje recepta.
  2. Na dno tortnega pekača v krogu in v enem sloju naložite na lističe narezane jagode, da je dno v celoti pokrito z jagodami. Preostanek jagod na drobno nasekljajte.

  1. Želatino pripravite kot piše v navodilih.

  1. Želatino z mešalnikom dobro vmešajte v kislo smetano. Nato previdno, z navadno jedilno žlico, v kremo vmešajte nasekljane jagode. Kremo previdno prelijte čez naložene jagode. Pekač malo potresite, da se krema enakomerno razporedi. Nato na vrh kreme položite biskvit. Torto postavite v hladilnik za vsaj 4 ure ali še boljše čez noč, da se krema strdi.
  2. Ko želite postreči torto, jo s pekačem vred previdno obrnite 'na glavo', da bo biskvit spodaj. Nato odprite rob tortnega modela. Ker se je krema strdila, bo torta obdržala obliko.
Pa dober tek in vse najboljše malemu gurmančku/gurmančici.

Ajdov puding z jagodno omako

Ste vedeli, da ajdova kaša ne potrebuje kuhanja? In da lahko iz nje napravimo zelo okusen presni puding?

Če ste za to prvič slišali, berite dalje in mogoče se opogumite in vam ter vašemu malčku pripravite Ajdov puding z jagodno omako.

Za približno 180ml obroka potrebujete:
  • 2 jedilni žlici ajdove kaše
  • 2 pesti jagod (100g)
  • vodo
Ajdovo kašo čez noč pustite, da se namoči v 200ml vode. Ajdovo kašo odcedite in spasirajte s pomočjo paličnega mešalnika, da nastane gladka, homogena zmes. Ajdov puding vlijte v kozarec.

Jagode očistite in prav tako spasirajte s paličnim mešalnikom. Jagodno omako prelijte čez ajdov puding.

Če si želite, da bo jed še bolj osvežilna, lahko jagodno omako za uro ali dve postavite v zamrzovalnik. Nastal bo okusen jagodni sorbet, ki ga lahko postrežete poleg ajdovega pudinga.

Pa dober tek!


Rmanova omleta

Današnji recept sem prvič preizkusila po zaslugi partnerja, ki mi je rmanovo omleto enkrat pripravil za večerjo. In kako zelo, zelo okusna je bila ta jed. Vsakič znova sem popolnoma navdušena tako nad okusom kot tudi nad aromo. Jed je zelo preprosta, z malo sestavinami, a kljub temu popoln obrok za male in velike gurmane.

Rman je travniška rastlina z izredno aromatičnim vonjem. Rman je s svojimi belimi cvetovi prisoten na vseh poljeh, na njem pa je zdravilno vse, tako listi kot tudi cvetje. Cvetje tako uporabljam za čaj, listi pa so izredno okusni v kombinaciji z jajcem.

Za 1 srednje veliko omleto potrebujete:
  • pol pesti rmanovih listov
  • 1 jajce
  • maslo ali olivno olje
Rmanove liste natzrgajte ali nasekljajte ter operite. Jajce stepite in nato vmešajte nasekljane rmanove liste. Ponev segrejte in ji dodajte maslo, da se stopi. Ko začne cvrčati vlijte stepeno jajce, da nastane omleta. Zapecite z obeh strani do zlatorjave barve. Postrezite ob kosu kruha in zelenjavi.
Pa dober tek!


NASVET!
  1. Glede uvajanja jajc je več različnih nasvetov. Nekateri predlagajo počasno uvajanje rumenjaka, drugi predlagajo, da malčku ob uvedbi takoj ponudimo cel rumenjak. Različna so mnenja tudi glede uvedbe beljaka in sicer, da se ga uvaja šele po prvem letu starosti oziroma da se ga lahko kmalu ponudi, če je malček rumenjak sprejel brez kakršnekoli reakcije. Jaz sem se po posvetu s pediatrinjo odločila, da mu najprej ponudim rumenjak in če ne bo reakcije, čez 5 dni še beljak. Ker je Gal sprejel rumenjak brez težav, prav tako beljak, mu sedaj dajem celo jajce.
  2. Svetujem vam, da če je le možno, uporabljate jajca iz eko pašne perutnine. Slednja namreč vsebujejo idealno razmerje omega tri in omega 6 maščobnih kislin. Pri hlevski ali baterijski reji jajc je namreč prisotna tudi uporaba raznoraznih antibiotikov in pesticidov, poleg tega pa imajo jajca industrijsko rejenih živali občutno manj vsebnosti vitamina D3 in maščobnih kislina omega 3. Pri tovrstni reji jajc je tudi večja možnost okužbe s salmonelo. Sama kupujem jajca pri bližnjem kmetu.

Luštrkovi polžki

Kruh pečem že več kot osem let in tudi za Gurmančka Gala sem ustvarila kar nekaj krušnih izdelkov. Na blogu tako lahko najdete recepta za pirine štručke in graham žemljice.
Sem pa želela tokratni krušni prigrizek popestriti s prav posebno začimbo, ki jo sama redno uporabljam za takoimenovano ZELŠEVKO, poletno potico, ki je značilna za idrijsko-cerkljansko okolje. In kaj je ta skrita, a izredno okusna in aromatična začimba?
Gre za LUŠTREK, ki ima poleg kulinarične uporabe mnogo zdravju koristnih učinkov. Pomaga pri odvajanju urina in čiščenju krvi, spodbuja delovanje ledvic in mehurja ter blaži migrene. Zanimivost luštreka, njegovo nemško poimenovanje pomeni poln veselja, pa je tudi ta, da velja za afrodiziak. Odlično se poveže z jedmi, ki vključujejo krompir, korenje in stročji fižol, liste luštreka pa lahko dodate tudi v solato. Poleg tega pa luštrek naredi jedi bolj slane in je zato lahko zdrav nadomestek soli, ki za malčke do 1.leta ni priporočljiva. 
Po navadi uporabim kar svež luštrek, saj sem imela do pred kratkim velik grm luštreka kar pred hišo. S selitvijo sem sicer v nov dom prinesla tudi svežo sadiko luštreka, a je ta še zelo majhen in potrebuje čas, da se dodobra razraste. Zato sem tokrat uporabila sušen, narezan luštrek podjetja Kotanyi.
Za približno 12 luštrkovih polžkov potrebujete:
  • 200 g bele pšenične moke
  • 100g pirine gladke moke 
  • 1/4 kvasa (10g)
  • 1 jedilna žlica olivnega olja
  • za noževo konico sladkorja (sladkor je potreben, da kvas vzhaja)
  • 300ml vode
  • moka za posipanje
  1. Pripravite kvasec. Vodo ogrejte na telesno temperaturo, vanjo dodajte sladkor, ščepec moke (da kvasovke začnejo delovati) in nadrobite kvas. Pustite pol ure, da vzhaja. 
  1. Zamesite testo. Obe vrsti mok presejte skozi sito, naredite jamico in med mešanjem počasi vmešajte kvasec. Po prvem gnetenju pride testo bolj lepljivo, a boste to po drugem gnetenju 'popravili'. 
  1. Testo vzhajajte. Testo pokrito pustite, da vzhaja 30 minut. Bodite pazljivi, da je prostor topel in da ni prepiha. Če imate tudi vi zelo žive nadobudneže doma, vam predlagam, da testo postavite v pečico, da vzhaja v zaprtem prostoru. Namreč, če se testo zaradi prepiha 'prehladi', ne bo vzhajalo. 
  1. Testo pregnetite. Delovno površino pomokajte z malo moke in testo še enkrat dobro, a z občutkom pregnetite. Vzemite si čas, testo ne gnetite na silo, ampak nežno toliko časa, da se testo ne lepi več na prste. Jaz sem dodatno porabila še približno 1 pest moke.
  1. Zvaljajte testo. Testo zvaljajte z valjarjem na približno 1 prst deebelo ploskev. testo premažite z jedilno žlico olivnega olja in potresite z luštrekom. Ne skoparite z njim. Naj bo testo dodobra posusto z luštrekom, sama sem porabila približno pol pesti te suhe začimbe. Če boste uporabili svež luštrek pa lahko uporabite manjšo količino, saj je sveži luštrek dosti bolj aromatičen. 
  1. Oblikujte polžke. Testo počasi in enakomerno zvijte v potico. Ko je potica narejena, oster nož pomokajte in potico narežite na kolobarje. Ti naj bodo debeli približno za 1 prst. Kolobarje postavite na pomokan pekač tako, da bo široka ploskev na pladnju. Spomnite se na habance ali polžke. 
  1. Polžke vzhajajte.
  1. Pripravite pečico. Pečico ogrejte na 180°C. Ko se lučka na pečici izklopi (po cca 10 minutah), luštrkove polžke dajte v pečico. Lahko jih premažete tudi s stepenim jajcem. Pečejo naj se 30 minut. Pečene polžke položite v pleteno košaro in jih pokrijte s čisto, neodišavljeno krpo, da se počasi ohladijo, skorjica pa tako ostane mehka.

Polentina potička s hruškovo omako

Današnji recept lahko uporabite že zelo zgodaj pri uvajanju goste hrane, priporočam le, da najprej otroka seznanite z zelenjavo, preden mu ponudite sadje. Slednje je namreč sladko in malčki lahko hitro ugotovijo, da je sadje 'boljšega' okusa od zelenjave.

Za starše, ki uvajate po principu kašic, predlagam, da hruškovo omako zamešate kar v polento, da nastane kašica. Za pomoč, sledite temu receptu. Tisti pa, ki uvajate po metodi Baby Led Weaning pa polentino potičko preprosto narežite na rezine in naj otrok sam izbere svojo pot okušanja in hranjenja. Lahko pa tudi hruško narežete na krhlje in ponudite.

Za približno 180g obroka potrebujete:

  • 100ml riževega napitka
  • 1 zvrhano jedilno žlico koruznega zdroba (polente)
  • 1 srednje veliko hruško (100g)  
100ml riževega napitka zavrite in med mešanjem dodajte jedilno žlico koruznega zdroba. Med mešanjem kuhajte še 3 minute. Kuhano polento vlijte v model in pustite, da se strdi.
Hruško olupite in ukašite s pomočjo steklenega strgala. 
Polentino potičko posujte s cimetom in ponudite poleg hruškine omake.
Pa dober tek!

NASVET!
  1. S tem, ko v kašico dodamo surovo, ukašeno hruško, poskrbimo za vnos vitamina C in s tem tudi za boljšo absorpcijo železa, ki je ključnega pomena za odlično kri naših gurmančkov in gurmančic. Več o tem v tej objavi.
  2. Namesto koruznega zdroba, lahko uporabite tudi zdrob drugega žita, na primer pirin, pšenični, ovsen, kamutov zdrob. Za Gurmančka Gala sem tako hruško že preizkusila v kombinaciji z ajdovim , pirinim, in pšeničnim zdrobom. 
  3. Cimet je del prehrane Gurmančka Gala že več kot pol leta. Katere začimbe še uporabljam za najine recepte pa v tej objavi

Zelenjavni trio kaš

Rižota. Okusna tako z mesom kot tudi z gobicami ali drugo zelenjavo. Pa ste kdaj pomislili, da bi riž zamenjali z drugim žitom in popestrili vsakdanjo jed?

Sama sem sicer že enkrat naredila tako imenovano kvinoto, ki je požela pravo navdušenje s strani obeh moških članov družine. Tokrat pa sem se odločila, da kvinoji dodam še  proseno in ajdovo kašo. In nastala je zelo okusna in zdrava jed, bogata z vitamini in minerali, poleg tega pa primerna tudi za malčke, ki so občutjivi na gluten.

Za 180g obroka potrebujete:
  •  1 pest (50g) mešane zelenjave (por, bučka, korenček, paprika)
  •  1 jedilno žlico nasekljane čebule
  • 1 čajno žlico kvinoje
  • 1 čajno žlico prosene kaše
  • 1 čajno žlico ajdove kaše
  • 1 ščepec Kotanyi kurkume
  • 1 lovorjev list
  • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
  • 250ml vode
Na kvalitetnem olju prepražte čebulo, da postekleni. Za segrevanje je najboljša izbira olivno ali kokosovo olje, lahko pa uporabite tudi ghee maslo. Čebuli nato dodajte zelenjavo ter na majhnem ognju dušite še 5 minut. Zelenjavi dodajte kvinojo, ajdovo ter proseno kašo in lovorjev list ter potresite s kurkumo. Zalijte s 250ml vode in dušite 15 minut. Nato pustite pokrito še 5minut,da se žita dobro napojijo tekočine. Postrezite primerno ohlajeno.
Pa dober tek!

NASVET!
  1. Ajdo priporočajo za boljši krvni obtok in boj proti raku. Je hranilno zelo bogato žito, saj vsebuje veliko flavonoidov, ki delujejo protivnetno in probiotično. Ajda pozitivno vpliva na imunski sistem, je antioksidant, bogat z tiaminom, riboflavinom ter drugimi vitamini skupine B. Poleg tega vsebuje železo, cink, magnezij, fosfor in selen.
  2. Kvinoja je bogata z beljakovinami ter rudninami. Vsebuje ogromno kalcija, fosforja in železa. Ker ne vsebuje glutena je primerna tudi za osebe s celiakijo.
  3. Prosena kaša je brez glutena in jo lahko ravno iz tega razloga v malčkovo prehrano uvedete že med prvimi žiti. Poleg tega prosena kaša vsebuje veliko fosforja, magnezija, kalija, železa, kalcija in vitamine skupine B.
  4. Začimbe so reden del prehrane Gurmančka Gala. Tokrat sem v njegov obrok vključila lovor, peteršilj in kurkumo. Sploh slednja je zelo zdravilna, saj deluje kot naravni antiseptik, pomaga pri razstrupljanju jeter, zmanjša tveganje za pojav levkemije pri otrocih, je naravni anagletik,...Več o začimbah pa na tej strani.