Bučni pire

Bučni pire je brez dodanega origana idealen že za prve korake v svet uvajanja goste prehrane. Zaradi uporabe muškatne buče in sladkega krompirja pa bo vaš malček zagotovo navdušen nad prvimi grižljajčki.
Za 270g obroka potrebujete:

  • 2 pesti muškatne buče (150g)
  • 2 pesti sladkega krompirja (150g)
  • 60ml adaptiranega mleka
  • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
  • ščepec origana
Na koščke narezani buči in sladkemu krompirju dodajte ščepec origana in na sopari ali soparniku kuhajte 20 minut. Ko je krompir kuhan, vse sestavine pretlačite. V kašico postopoma dodajajte 60ml adaptiranega mleka in čajno žlico kvalitetnega olja, da nastane kremasta zmes. Postrezite primerno ohlajeno.
Pa dober tek!

NASVET!
  1. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
  2. Pri sedmih mesecih lahko za popestritev, v malčkove obroke dodamo origano, ki je še posebej primeren za kašice iz krompirja, bučk in špinače. Več o njem v tej objavi.
  3. Sladki krompir je izredno zdravo živilo, saj vsebuje ogromno prehranskih vlaknin, veliko antioksidantov ter je bogat vir ogljikovih hidratov. V njem pa najdemo tudi vitamine B6, C, D, ter karotenoide in minerale (železo, magnezij, kalij).
  4. Pri uvajanju goste hrane je pomembno, da poskrbimo, da malček iz prehrane dobi dovolj železa, ki je ključnega pomena pri tvorbi hemoglobina, kar bomo omogočili, če bomo v brezmesne jedi dodali vitamin C. Več o tem v tej objavi. Galu sem zato na steklenem strgalu ukašila manjše jabolko ter kašici dodala 50 ml prekuhane mrzle vode. Tako pripravljen svež jabolčnik sem mu ponudila ob bučnem pireju.

Kaki s kvinojinimi kosmiči

Kaki je jeseni skoraj zagotovo v shrambi vsake hiše. Tokrat sem ga pripravila v kombinaciji s kvinojinimi kosmiči. Za 250g potrebujete:
  • 2 manjša kakija (150g)
  • 1 zvrhano jedilno žlico kvinojinih kosmičev
  • 150ml domačega pirinega napitka z okusom vanilije (recept)
  • 1 kavna žlica rožičeve moke
Pirin napitek z okusom vanilije zavrite in vmešajte kvinojine kosmiče. Med mešanjem, jih kuhajte še 3 minute, nato jih odstavite z ognja in pustite namakati še 10 minut. Ta čas na steklenem strgalu ukašite olupljena kakija in kašico vmešajte h kosmičem. Po vrhu posujte kavno žličko rožičeve moke.
Pa dober tek!
NASVET!

  1. Kaki s kvinojinimi kosmiči lahko pripravite za zajtrk ali malico.
  2. Kvinojine kosmiče lahko namočite tudi v rastlinskem mleku drugih žit (soja, riž, oves, proso), lahko uporabite adaptirano, materino ali kozje mleko. Lahko pa jih preprosto pripravite z vodo.

Korenčkova polenta z žrebičkovino

Ker sem prejšnji dan od lokalnega kmeta dobila sveže žrebičkovo meso, sem se odločila, da ga danes pripravim za Gurmančka Gala.
Zagotovo veste, da je konjsko meso med najbolj zdravimi vrstami mesa. Zakaj? Ker ima nizko vsebnost maščob, je bogato z beljakovinami, ki so ključnega pomena pri razvoju mišic in organov. Poleg tega je konjsko meso odličen vir železa ter vitaminov B3, B6 in B12. 
Žrebičkovo meso sem tokrat pripravila v kombinaciji s koruzno polento in korenčkom.Za 300g obroka potrebujete:
  • 1 večji korenček (100g)
  • 50g žrebičkovine
  • 2 jedilni žlici koruzne polente
  • 250ml vode
  • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
  • ščepec timijana
Korenček na drobno nastrgajte na kovinskem strgalu. Jaz sem korenček naribala na strani, ki je namenjena ribanju parmezana. Nariban korenček zalijte z 250ml vode, dodajte meso in ščepec timijana. Vse sestavine kuhajte 15 minut. Nato odstranite meso in ga narežite na majhne koščke. V vodo s korenčkom vmešajte 2 jedilni žlici koruznega zdroba in med mešanjem kuhajte še 3 minute. Primerno ohlajeni kašici vmešajte narezano meso in čajno žlico kvalitetnega olja. 
Pa dober tek!
NASVET!
  1. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
  2. V kašico sem danes vmešala le dobro polovico mesa, ostalo pa sem Galu ponudila po BLW metodi. BLW metoda nas vabi k temu, da malčku ponudimo "finger-food" in mu s tem omogočimo, da hrano raziskuje sam, s prijemanjem hrane, okušanjem, spoznava barve, vonj, obliko in teksturo hrane. Pri tej metodi morate biti pripravljeni, da bo kar nekaj hrane pristalo na tleh in na vašem malčku, a je njegovo veselje ob okušanju in packanju neprecenljivo. Več o Baby Led Weaning metodi si lahko preberete na Facebook-u ali tu. 
  3. Timijan je začimba, ki se odlično dopolnjuje s kašicami iz korenčka. Več o njem in njegovi uporabi pa v tej objavi
  4. Predlagam vam, da ko kupujete meso in ga doma želite zamrzniti, da si ga za malčka pripravite in spakirate po porcijah. Jaz meso razdelim na 50 gramske porcije, meso dam v vrečkice in zvakuumiram. Takrat, ko pripravljam obrok za Gurmančka Gala preprosto odmrznem meso in ga dam kuhat. V skrinji ima zdaj že kar nekaj zaloge porcioniranega mesa ☺

Pastinakov pire

Pastinak se je v moji kuhinji znašel šele z uvajanjem Gurmančka Gala v svet goste prehrane. In seveda ga Gal obožuje. kaj ga ne bo, ko je pa kuhan tako zelo sladkega okusa. :)

Tokrat sem mu pastinak pripravila v kombinaciji s krompirjam in nastal je okusen, kremast pastinakov pire. Za 210 g obroka potrebujete: 

  • 1 srednje velik pastinak (100g)
  • 1 srednje velik krompir (100g)
  • 60ml adaptiranega ali materinega mleka
  • čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
Krompir in pastinak olupite, narežite na majhne koščke ter 15 minut kuhajte na sopari ali v soparniku. Kuhanje na sopari bo ohranilo kar največ sestavin, poleg tega pa se zelenjava ne bo po nepotrebnem napojila vode. Ko je zelenjava kuhana, jo pretlačite ali spasirajte s paličnim mešalnikom. Vmes po malo dodajajte 60ml adaptiranega oziroma materinega mleka, da nastane gosta, kremasta zmes. Primerno ohlajenemu pastinakovemu pireju dodajte še čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja.
Pa dober tek!



NASVET!

  1. Pastinak je odličen vir prehranskih vlaknin, ki pomagajo pri uravnavanju prebave, polegv tega vsebuje vitamina C, E in veliko vitaminov skupine B. Bogat je s folno kislino in rudninami, predvsem magnezija, kalija, bakra, silicija, klora in fosforja.
  2. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
  3. Ker sem želela v obroku poskrbeti za vitamin C, ki pomaga pri absorpciji železa, sem v pastinakov pire dodala še četrtino jabolka, ki sem ga ukašila na steklenem strgalu (30g oziroma 1 jedilna žlica). Več o tem v tej objavi . Poleg tega pa sem Gurmančku Galu poleg ukašenega jabolka ponudila še 3 krhlje jabolke, saj s tem omogočimo, da otrok hrano raziskuje sam, s prijemanjem hrane, okušanjem, spoznava barve, vonj, obliko in teksturo hrane. Gre za BLW medoto, o kateri si lahko več preberete  Facebook-u ali tu. 

Abatini kosmiči

Abatine kosmiče lahko malčku ponudite za čas zajtrka ali malice. Abata je sorta hrušk, po kateri večkrat posežem, saj je sočna in zelo sladkega okusa, med kuhanjem pa se kar raztopi. Abate sem Gurmančku Galu pripravljala že na samem začetku uvajanja sadja, saj se je med kuhanjem v celoti raztopila, kar je bilo še posebej dobrodošlo za zakuho raznoraznih zdrobov.

Gurmanček Gal je Abatine kosmiče jedel za zajtrk in sicer za približno 250g obroka potrebujete:

  • 1 srednje veliko hruško sorte Abate (150g)
  • 4 jedilne žlice riževih kosmičev
  • 150ml pirinega napitka z okusom vanilije (recept si lahko preberete tu)
Pirin napitek z okusom vanilije pred uporabo dobro pretresite in segrejte toliko, da skoraj zavre. Vanj vmešajte riževe kosmiče in dobro premešajte. Ko se kašica malo ohladi ji dodajte hruško, ki ste jo olupljeno ukašili na steklenem strgalu.

Pa dober tek!


















NASVET!
  1. Z uporabo surove hurške, boste poskrbeli za vnos C vitamina, ki je ključnega pomena za dobro absorpcijo železa iz prehrane. Več o tem v tej objavi . Jaz sem zato Galu danes ponudila olupljene krhlje domačega, surovega jabolka.
  2. Riževe kosmiče, ki jih kupujem, so znamke Milupa in sicer jih največkrat kupim v Tuš drogeriji, ki ima ob ponedeljkih -20% popusta na otroški asortiman. 
  3. Namesto hrušk sorte Abate, lahko uporabite katerokoli hruško, svetujem vam le, da izberete sladko sorto, saj bo malčku tako zagotovo teknila.

Gurmančkov čokolino

Gurmančkov čokolino je okusna in zdrava alternativna trgovinskemu čokolinotu, ki pa namesto kakava vsebuje rožičevo moko. Namreč, rožiči so definitivno bolj zdrava različica, saj kakav za 71% zmanjšuje absorpcijo železa. Železo pa je med zelo pomembnimi minerali, za vnos katerega moramo dnevno skrbeti pri pripravi obrokov za male nadobudneže. Poleg tega kakav zaradi vsebnosti kofeina in teobromina (podoben učinek kot kofein) poživlja, kar zagotovo ni naš namen, ko pripravljamo večerni obrok za malčka. 

Za približno 230g obroka potrebujete:
  • 210ml vode
  • 2 jedilni žlici drobno mletih ovsenih kosmičev
  • 1 čajna žlica rožičeve moke
  • 4 merice adaptiranega mleka
Vodi vmešajte 2 jedilni žlici ovsenih kosmičev in čajno žlico rožičeve moke. Med mešanjem kuhajte še 2 minuti, toliko, da se kosmiči dobro napojijo in zmehčajo. Primerno ohlajeni kašici vmešajte še 4 merice adaptiranega mleka in postrezite.
Pa dober tek!



NASVET!
  1. Osnovo za Gurmančkov čokolino si lahko pripravite že za vnaprej in sicer za 500g vnaprej pripravljenega Gurmančkovega čokolinota zmešajte 400g mletih ovsenih kosmičev in 100g rožičeve moke. 
  2. Če ste že uvedli kravje mleko, lahko osnovo Gurmančkovega čokolinota vmešate v 200ml mleka. Lahko pa namesto kravjega ali adaptirange mleka uporabite tudi rastlinsko mleko (pirino, ovseno, proseno...)
  3. Da bi bila zmes resnično podobna čokolinotu, vam predlagam, da kašico dodatno spasirate še s paličnim mešalnikom.
  4. Ovsene kosmiče lahko nadomestite tudi z riževimi kosmiči, ki jih ni potrebno kuhati in bo priprava tako še hitrejša :)
  5. Svetujem vam, da zaradi boljše absorpcije železa, v kašico dodate živilo, ki vsebuje C vitamin.Več o tem v tej objavi. 

Baby krompirjev golaž

Za baby krompirjev golaž (300g) potrebujete:
  • 1 pest pora (80g)
  • 1 pest sladkega krompirja (100g)
  • 1 jedilno žlico mlete mlade govedine (50g)
  • 250ml vode
  • čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
V loncu, ki ne rabi maščobe, zelo na hitro popecite por in sicer toliko, da zadiši (30s). Nato dodajte mleto govedino in zalijte s 100ml vode. Meso in por na majhnem ognju kuhajte toliko časa, da voda izhlapi, nato pa dodajte še 100ml vode. Ko voda izhlapi, dodajte še preostanek vode ter k poru in mesu stresite na kocke narezan krompir. Sestavine kuhajte še 15 minut oziroma toliko časa, da krompir postane mehak. Primerno ohlajeni jedi dodajte čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja. Jaz sem izbrala repično.

Pa dober tek! 


NASVET!

  • Tokratni recept oziroma postrežbo si lahko prilagodite sebi in svojemu malčku. Če vaš malček že dodobra sprejema koščke, lahko Baby krompirjev golaž postrežete v njegovi prvotni obliki. Lahko pa vse sestavine pretlačite oziroma spasirate s paličnim mešalnikom. Jaz sem ubrala srednjo pot, saj sem meso in por spasirala s paličnim mešalnikom, v omako zakuhala krompir in ga med hranjenjem Gurmančka Gala grobo pretlačila z vilico. 
  • Sladki krompir je izredno zdravo živilo, saj vsebuje ogromno prehranskih vlaknin, veliko antioksidantov ter je bogat vir ogljikovih hidratov. V njem pa najdemo tudi vitamine B6, C, D, ter karotenoide in minerale (železo, magnezij, kalij).
  • Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.

Pirin napitek z okusom vanilije

Internet je poln receptov, kako si v domači kuhinji pripraviti rastlinski napitek, ki je odlična alternativna kravjemu mleku. Tako si doma lahko pripravite rižev, ovsen, kokosov, lešnikov in še kakšen drug napitek. Je pa doma pripravljen rastlinski napitek zagotovo boljša izbira kot tisti, ki ga dobite na policah vseh majhnih in velikih trgovin, saj ne vsebuje sladkorja, niti soli.

Jaz sem se odločila, da za Gurmančka Gala tokrat pripravim Pirin napitek z okusom vanilije. Za 1 liter rinega napitka potrebujete:
  • 100g pirnih kosmičev (1 skodelica)
  • 250ml vode (2,5 skodelice)
  • 1 liter vode
  • 1/2 stroka vanilije

Kosmiče prelijte z 250ml vode in pustite čez noč (ali več), da se dobro namočijo. Naslednji dan kosmiče precedite ter jim dodajte novo, svežo vodo (1 liter). Polovičko stroka vanilije prerežite, z nožem postrgajte semena in jih skupaj s strokom dodajte h kosmičem in vodi. Vse skupaj zavrite in kuhajte 3 minute oziroma toliko časa, da so kosmiči resnično mehki. Iz vode vzemite strok vanilije, preostale sestavine pa spasirajte s paličnim mešalnikom, da nastane gosta, kremasta zmes. Vse skupaj precedite skozi gazo in natočite v steklenico, ki ste jo prej ogreli na 70°C. Tako boste preprečili, da bi steklenica zaradi vročine počila). Doma pripravljen pirin napitek je uporaben do 3 dni.

Mlete pirine kosmiče, ki ostanejo, lahko uporabite za dopolnitev malčkovih obrokov. Gurmančku Galu sem jih tako dodala k popoldanski malici. In sicer sem za 180g obroka potrebovala:
Pirine kosmiče sem preprosto vmešala k domači baby kašici in postregla mojemu malemu gurmančku, ki je bil nad tokratno popoldansko malico več kot navdušen.

Prosena rdeča kaša

Vašemu malčku lahko za kosilo pripravite tudi Proseno rdečo kašo, za katero potrebujete (300g)
  • 1 manjšo rdečo peso (50g)
  • 1 pest koromača (100g)
  • 1 manjše jabolko (50g)
  • 1 jedilno žlico prosene kaše
  • 300ml vode
  • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
Proseno kašo skupaj z zelenjavo (koromač, rdeča pesa) in jabolkom kuhajte v 300ml vode 15 minut. Nato vse sestavine pretlačite oziroma spasirajte s paličnim mešalnikom. Primerno ohlajeni kašici dodajte čajno žličko kvalitetnega olja in postrezite.
Pa dober tek!


NASVET!
  1. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
  2. Koromač je vir vitaminov (vsebuje vitamin C, E, provitamin A in betakaroten) in mineralov. V njej namreč najdemo železo, kalij, magnezij in kalcij. Vsebuje pa tudi veliko folne kisline. 
  3. Rdeča pesa je prav tako zelo dobrodošla v prehrani malčkov, saj vsebuje visoke koncentracije železa, kalija in folne kisline. Poleg tega pa jo priporočajo pri zaprtju, saj 
    zaradi visoke vsebnosti topnih vlaknin pomaga pri odpravljanju zaprtja. 
  4. Pri uvajanju goste hrane, je pomembno, da poskrbimo, da malček iz prehrane dobi dovolj železa, ki je ključnega pomena pri tvorbi hemoglobina, kar bomo omogočili, če bomo v brezmesne jedi dodali vitamin C. Več o tem v tej objavi . Jaz sem zato Galu danes ponudila olupljene krhlje domačega, surovega jabolka. Gre za takoimenovano BLW metodo, ki nas vabi k temu, da malčku ponudimo "finger-food" in mu s tem omogočimo, da hrano raziskuje sam, s prijemanjem hrane, okušanjem, spoznava barve, vonj, obliko in teksturo hrane. Pri tej metodi morate biti pripravljeni, da bo kar nekaj hrane pristalo na tleh in na vašem malčku, a je njegovo veselje ob okušanju in packanju neprecenljivo. Več o Baby Led Weaning metodi si lahko preberete na Facebook-u ali tu. 

Ovseni zaspanček

Za malo manj kot 300g obroka potrebujete:
  • 3 jedilne žlice ovsenih kosmičev
  • ščepec cimeta
  • 5 meric adaptiranega mleka
  • 210ml vode
Vodi dodajte ščepec cimeta in zavrite. Nato vmešajte ovsene kosmiče in jih kuhajte še 3 minute, saj se bodo tako res dodobra zmehčali. Ko se kašica malo ohladi, ji dodajte še 5 meric adaptiranega mleka. Postrezite prierno ohlajeno.
Pa dober tek!

NASVET!
  1. Svetujem vam, da za malčkove obroke uporabljate drobno mlete ovsene kosmiče, saj je priprava le teh lažja, saj se hitreje namočijo in zmehčajo. Za embalažo ovsenih kosmičev, ki jih kupujem za Gurmančka Gala pa pokukajte v njegovo shrambo.
  2. Namesto ovsenih, lahko uporabite katerekoli kosmiče (pirine, prosene, kvinojine, ipd.).
  3. Industrijsko pripravljene kašice že vsebujejo vitamin C. Pri doma pripravljenih kašicah pa moramo za vnos vitamina C poskrbeti sami. Več o tem v tej objaviTokrat sem ovsenemu zaspančku vmešala 2 čajni žlici kakija, ki sem ga ukašila na steklenem strgalu. 
  4. Cimet je del prehrane Gurmančka Gala že od njegovega petega meseca starosti. Več o cimetu in drugih začimbah v prehrani malčkov pa v tej objavi.

Sladka zajčja kašica

Sladka zajčja kašica bo vašemu malčku zagotovo všeč, če seveda spada med take sladkosnedneže, kakršen je tudi naš Gurmanček Gal.

Za tokratno kosilo (250g) pripravite:

  • manjši kos zajčjega mesa (50g)
  • 1 srednje velik korenček (100g)
  • 1 manjši navaden krompir (50g)
  • pol pesti sladkega krompirja (50g)
  • vejica peteršilja
  • 300ml vode
  • čajno žličko 100%, hladno stiskanega olja

Meso, peteršilj in narezan korenček kuhajte v vodi 20 minut. Nato dodajte olupljen in narezan krompir (navaden in sladki) ter kuhajte še 15 minut. Ko je krompir zmehčan, iz vode odstranite peteršilj ter vse sestavine pretlačite v kašico. Primerno ohlajeni kašici dodajte še čajno žličko 100%, hladno stiskanega olja ter postrezite.
Pa dober tek!

NASVET!
  1. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
  2. Kunčje oziroma zajčje meso je idealna izbira za malčkove mesne obroke, saj sodi med najkakovostnejše vrste mesa. Zajčje meso ima namreč velik delež vitamina B12, saj že 100g zajčjega mesa kar trikratno zadosti dnevni potrebi odraslega človeka po tem vitaminu. 
  3. Prav tako je izredno zdravo živilo tudi sladki krompir, saj vsebuje ogromno prehranskih vlaknin, veliko antioksidantov ter je bogat vir ogljikovih hidratov. V njem pa najdemo tudi vitamine B6, C, D, ter karotenoide in minerale (železo, magnezij, kalij).

Koruzni kosmiči s svežim sadjem

Koruzni kosmiči oziroma corn flakes, kakor jih večina pozna, so odlična izbira za dopolnitev sadnih obrokov. Le pri nakupu bodite pozorni, da so kosmiči nesoljeni (<0,1g) in nesladkani.

Tokrat sem jih kombinirala z banano in kakijem. Torej, za 250g obroka potrebujete:

  • 1 srednje veliko banano (100g)
  • 1 srednje velik kaki (70g)
  • 2 pesti koruzni kosmičev
  • 150ml vode 

Vodo zavrite in jo prelijte čez kosmiče. Če vaš malček že je koščke, jih ni potrebno dolgo namakati, če pa je vaš malček kakor Gurmanček Gal, ki je še vedno večinoma na pretlačenih kašicah pa pustite kosmiče namakati približno 5-10 minut. Ta čas pripravite sadje in sicer olupljen kaki ukašite na steklenem strgalu, banano pa pretlačite s pomočjo vilic. Sadje vmešajte h kosmičem. 
Pa dober tek!


NASVET!
  1. Z dodajanjem svežega sadja v kašice naših malčkov, poskrbimo za dnevni vnos vitamina C, ki pomaga pri boljši absorpciji železa iz prehrane. Več o tem v tej objavi .

Jesenski tris

Jesenski tris lahko ponudite malčku za zajtrk ali malico. Za 250g obroka potrebujete:


  • pol kozarčka domače baby jabolčne kašice (100ml) ali 1 srednje veliko jabolko (100g)
  • 1 srednje velik kaki (70g)
  • 2 jedilni žlici prosenih kosmičev
  • 150ml vode
Vodo zavrite in vanjo zakuhajte 2 jedilni žlici prosenih kosmičev. Med mešanjem kuhajte še 3 minute. Medtem, ko se kosmiči ohlajajo, kaki olupite in ga ukašite na steklenem strgalu. Če boste uporabili sveže jabolko, isti postopek ponovite z njim. Nato h kosmičem vmešajte kakijevo in jabolčno kašico. Jaz sem uporabila domačo baby kašico z okusom jabolka, saj sem imela za porabiti še pol kozarčka.
Pa dober tek!


NASVET!
  1. Z dodajanjem svežega oziroma surovega sadja, boste poskrbeli za dnevni vnos  vitamina C ter s tem tudi za boljšo absorpcijo železa iz malčkove prehrane. Več o tem v tej objavi .
  2. Ker imam na zalogi veliko kozarčkov domačih baby kašic, ki sem jih pripravila tako iz sadja kot tudi iz zelenjave, jih velikokrat vključim v obroke Gurmančka Gala. Kako lahko tudi vi pripravite domače baby kašice pa si preberite v tej objavi.

Morska rižota

Današnja kombinacija se je izkazala za zmagovalno in povem vam, da je bil okus kašice res fenomenalen. Sama sem od vedno navdušena nad morskimi dobrotami in vesela sem, da tudi moj mali gurmanček z zadovoljstvom prazni krožnik z ribjimi jedmi. Komaj čakam, da bo lahko začel uživati v vseh sadežih in dobrotah širnega morja.

Za pripravo današnjega kosila (250g) potrebujete:
  • 2 pesti koromača (100g)
  • 1 jedilno žlico riža
  • mali file lososa (50g)
  • 200ml vode
  • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja

Koromač narežite na majhne koščke in ga skupaj z rižem kuhajte 20 minut v 200ml vode. Nato dodajte file lososa, ki ste mu odstranili kožo in kuhajte še 7 minut. Sestavine pretlačite z vilico in dodajte čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja. Jaz sem izbrala olivno. Postrezite primerno ohlajeno.
Pa dober tek!


NASVET!
  1. Losos je bogat z omega 3 maščobnimi kislinami, zato je idealen za malčkove prve ribje jedi. Gurmanček Gal ga je tokrat jedel že drugič. Njegovo prvo srečanje z lososom pa je bil Mornarčkov pire
  2. Koromač je vir vitaminov (vsebuje vitamin C, E, provitamin A, betakaroten), mineralov (železo, magnezij, kalcij, kalij) in vlaknin. Vsebuje veliko folne kisline ter je odličen pomočnik pri vzdrževanju zdravega imunskega sistema. 
  3. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.

Proseni kosmiči z vanilijo

Tokratni recept je bil ponovno zadetek v polno, saj je Gurmanček Gal z užitkom pojedel kar 250g kašice. Da bi tudi vi pripravili prosene kosmiče z vanilijo za vašega gurmančka (250g), potrebujete:
  • 200ml riževo mleko z okusom kokosa
  • 2 jedilni žlici prosenih kosmičev
  • za noževo konico semen prave vanilije v stroku
  • polovico manjšega jabolka (30g)
Rastlinskemu mleku dodajte vanilijo in ga zavrite. Nato vmešajte prosene kosmiče in med mešanjem kuhajte še 3 minute. Primerno ohlajeni kašici vmešajte še polovičko jabolka, ki ste ga ukašili na steklenem strgalu. 
Pa dober tek!

NASVET!
  1. Industrijsko pripravljene kašice že vsebujejo vitamin C, pri doma pripravljenih kašicah pa je pomembno, da poskrbimo, da malček iz prehrane dobi dovolj železa. Železo je namreč ključnega pomena pri tvorbi hemoglobina, kar bomo omogočili, če bomo v jedi vključili živila z vitaminom C. Več o tem v tej objavi .
  2. Vanilija se odlično dopolnjuje z jedmi, ki vključujejo jabolko in kaki. Več o vaniliji in drugih začimbah v prehrani malčkov pa v tej objavi.
  3. Namesto riževega mleka z okusom kokosa lahko uporabite drugo rastlinsko mleko (pirino, sojino, ovseno...) ali pa kosmiče pripravite z materinim oziroma adaptiranim mlekom.

Ajdovi kosmiči z banano

Ajdovi kosmiči so živilo, ki sem ga v našo prehrano vključila šele z Galovim uvajanjem goste prehrane. In povem vam, da so vsaj meni veliko bolj okusni kot pa klasični, koruzni kosmiči. Priprava je hitra, kombinirate pa jih lahko s katerimkoli sadjem. Ajdove kosmiče sem tokrat pripravila v kombinaciji z banano in sicer za zajtrk Gurmančka Gala. Za približno 200g obroka potrebujete:
  • 1 pest ajdovih kosmičev (50g)
  • 100 ml vode
  • 1 srednje veliko banano (100g)
Vodo zavrite in jo prelijte čez nadrobljene ajdove kosmiče. Kosmiče pustite namakati 5 minut, nato jih zmečkajte z vilico. H kosmičem vmešajte pretlačeno banano.

Pa dober tek!

Sadno-zelenjavni 'fast food'

Ko je lakota prehuda, ko ste v stiski s časom ali pa na obisku, je sadno-zelenjavni 'fast food' odlična izbira. Ne le, da bo vaš malček sit, poskrbeli boste tudi za zdrav in okusen obrok.

Sadno-zelenjavni obrok sem tokrat pripravila na obisku pri prijateljici, poleg mojih dveh sestavin, sem potrebovala le še vodo, žličko kvalitetnega olja, lonec, metlico, pribor in krožnik. To pa so stvari, ki jih ima zagotovo doma vsaka gospodinja. Torej, za sadno-zelenjavni 'fast food' (250g) potrebujete:


  • 1 kozarček (150g) domače baby kašice z okusom jabolka in korenčka
  • 2 jedilni žlici pšeničnega zdroba
  • čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
  • 100ml vode
V kleti imam ogromno domačih baby kašic, ki sem jih v septembru pripravila iz domačega sadja in zelenjave. Tako sem poskrbela, da bo Gal lahko užival domače sadje in zelenjavo tudi čez zimo. Takrat je izbira precej majhna, prav tako pa so domače baby kašice odlično nadomestilo kupljenim kašicam ter hitra rešitev, ko se srečamo s časovno stisko.  Recept si lahko preberete tu

Ker sem vedela, da se bo današnji potep precej zavlekel in bo hitro tu čas za kosilo našega Gurmančka Gala, sem v previjalno torbo zapakirala kozarček domače baby kašice. V lonček za shranjevanje mleka pa sem shranila 2 jedilni žlici pšeničnega zdroba. 

Na obisku sem tako le zavrela 100ml vode, dodala pšenični zdrob ter med mešanjem kuhala 3 minute. Nato sem vmešala še baby domačo kašico in primerno ohlajenemu obroku dodala žličko kvalitetnega olja in sicer je bilo tokrat olivno. 

Kosilo je bilo tako pripravljeno v manj kot 5 minutah, Gurmanček Gal pa je z užitkom pojedel celoten obrok.

NASVET!

  1. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
  2. Namesto pšeničnega zdroba, lahko izberete tudi zdrob drugega žita, kot je na primer ajda, koruza, pira, ipd.

Kvinojini kosmiči s hruško

Kvinojini kosmiči s hruško so hitro pripravljen polnovreden obrok, ki ga lahko malčku ponudite bodisi za zajtrk ali za malico. Za tokratni recept (250g) potrebujete:
  • 1 večjo hruško (150g)
  • 2 jedilni žlici kvinojinih kosmičev
  • 100 ml vode
  • ščepec cimeta
Vodo zavrite in vanjo vmešajte dve jedilni žlici kvinojinih kosmičev. Med mešanjem, kuhajte toliko časa, da se zmes malo zgosti in nato pripravljeno kašico pustite 5 minut, da se malo ohladi. Ta čas na steklenem strgalu ukašite predhodno olupljeno hruško. Za piko na i, kašico posujte s ščepcem cimeta.

Pa dober tek!



NASVET!
  1. Če boste v kašico vmešali surovo ukašeno hruško, boste poskrbeli za dnevni vnos  vitamina C ter s tem tudi poskrbeli za boljšo absorpcijo železa iz malčkove prehrane.. Več o tem v tej objavi .
  2. Cimet čudovito popestri vsako jed, ki vključuje hruško ali jabolko in ji da posebno aromo. Sama ga v jedi Gurmančka Gala dodajam že od njegovega petega meseca starosti. Več o njem in njegovi uporabi pa si lahko preberete v tej objavi.

Ohrovtova juha z jajčkom

Ohrovtova juha z jajčkom je preposta jed, ki jo malčku lahko pripravite za čas kosila. zanjo potrebujete (250g)

  • 1 manjši krompir (50g)
  • 1 pest listov ohrovtove glave (150g)
  • 1 manjše kokošje jajce (50g)
  • ščepec mlete kumine
  • 250 ml vode
  • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja









Olupljen in narezan krompir skupaj z listi ohrovta in ščepcem mlete kumine kuhajte 20 min v 250ml vode. Ko je krompir kuhan, ga skupaj z ohrovtom pretlačite oziroma spasirajte s paličnim mešalnikom. Ta čas v drugi posodi skuhajte jajce in sicer ga pustite, da vre 10 minut. Jajce olupite in ga narežite oziroma pretlačite. Pretlačeno jajce vmešajte v ohrovtovo juho in dodajte čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja.


Pa dober tek!



NASVET!
  1. Če se bojite, da bi ohrovt vašega malčka napenjal, vam svetujem, da ohrovta s krompirjem ne kuhate v soparniku ali na sopari. Boljša izbira je kuhanje v vodi in sicer, ko zelenjava zavre, vodo odlijete in ponovno zalijete z 'novo' vodo ter kuhate naprej. S tem zagotovo preprečite, da bi vašega malčka mučili vetrovi. 
  2. Morebitno napenjane pa prepreči tudi uporaba kumine, ki se jo lahko v prehrano malčkov vključi že zelo zgodaj. Več o njej pa v tej objavi.
  3. Glede uvajanja jajc je več različnih nasvetov. Nekateri predlagajo počasno uvajanje rumenjaka, drugi predlagajo, da malčku ob uvedbi takoj ponudimo cel rumenjak. Različna so mnenja tudi glede uvedbe beljaka in sicer, da se ga uvaja šele po prvem letu starosti oziroma da se ga lahko kmalu ponudi, če je malček rumenjak sprejel brez kakršnekoli reakcije. Jaz sem se po posvetu s pediatrinjo odločila, da mu najprej ponudim rumenjak in če ne bo reakcije, čez 5 dni še beljak. Ker je Gal rumenjak že lepo sprejel (recept si lahko preberete tu), prav tako tudi beljak (poglej recept), sedaj v kašice dodajam kar celo jajce.
  4. Svetujem vam, da če je le možno, uporabljate jajca iz eko pašne perutnine. Slednja namreč vsebujejo idealno razmerje omega tri in omega 6 maščobnih kislin. Pri hlevski ali baterijski reji jajc je namreč prisotna tudi uporaba raznoraznih antibiotikov in pesticidov, poleg tega pa imajo jajca industrijsko rejenih živali občutno manj vsebnosti vitamina D3 in maščobnih kislin omega 3. Pri tovrstni reji jajc je tudi večja možnost okužbe s salmonelo. Sama kupujem jajca pri bližnjem kmetu.
  5. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
  6. Pri uvajanju goste hrane, je pomembno, da poskrbimo, da malček iz prehrane dobi dovolj železa, ki je ključnega pomena pri tvorbi hemoglobina, kar bomo omogočili, če bomo v brezmesne jedi dodali vitamin C. Jajce namreč spada v takoimenovane nehemske vire železa, zato je smiselno, da dodamo vir C vitamina.Več o tem v tej objavi . Jaz sem zato Galu danes ponudila olupljene krhlje domačega, surovega jabolka. Gre za takoimenovano BLW metodo, ki nas vabi k temu, da malčku ponudimo "finger-food" in mu s tem omogočimo, da hrano raziskuje sam, s prijemanjem hrane, okušanjem, spoznava barve, vonj, obliko in teksturo hrane. Pri tej metodi morate biti pripravljeni, da bo kar nekaj hrane pristalo na tleh in na vašem malčku, a je njegovo veselje ob okušanju in packanju neprecenljivo. Več o Baby Led Weaning metodi si lahko preberete na Facebook-u ali tu.
Kaj pa ostali družinski člani?
Ohrovtovo juho lahko pripravite za vse člane družine, saj je okusen in zdrav obrok, ki je še posebej dobrodošel v teh mrzlih dneh. Za tri osebe, vključno z Gurmančkom Galom, sem skuhala 5 krompirjev (300g) in 3 pesti ohrovtovih listov (350g). Zelenjavo sem zalila s 750ml vode, ko je le ta zavrela, sem vodo odlila (da bi preprečila morebitno napenjanje) ter ponovno zalila s 750ml vode. Dodala sem še ščepec kumine in kuhala 20 minut. Ko je bil krompir kuhan, sem zelenjavo s paličnim mešalnikom spasirala v gladko, kremasto juho. Za Gurmančka Gala sem iz lonca vzela 1 večjo zajemalko juhe (200g), dodala jajce in olje ter mu postregla. Za naju s partnerjem pa sem juho začinila še s ščepcem soli in popra ter zraven zakuhala 2 hrenovki.



Zelena rižota

Za zeleno rižoto (250g) potrebujete:

  • 150g zelene zelenjave (zelena bučka, grah, por)
  • 2 jedilni žlici riža
  • 250ml vode
  • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
  • ščepec majarona

Por in bučko narežite na majhne koščke. Zelenjavo na hitro popecite v ponvi (30s) brez maščobe, toliko, da por zadiši. Nato zalijte z 250ml vode, dodajte 2 jedilni žlici riža in ščepec majarona. Na zmernem ognju kuhajte 25min. Ko je zelena rižota kuhana, jo primerno ohlajeno postrezite vašemu malčku. Ne pozabite dodati čajno žličko 100%, hladno stiskanega olja.
Pa dober tek!


NASVET!
  1. Zeleno rižoto lahko postrežete kar tako, v koščkih, lahko pa jo prej spasirate s paličnim mešalnikom ali pa spasirate le zelenjavo in nato vanjo zakuhate riž. Ker sem tokrat kuhala za naju oba, sem zeleno rižoto po končanem kuhanju za mojega Gurmančka Gala spasirala, sebi pa postregla kar v koščkih
  2. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
  3. Pri uvajanju goste hrane, je pomembno, da poskrbimo, da malček iz prehrane dobi dovolj železa, ki je ključnega pomena pri tvorbi hemoglobina, kar bomo omogočili, če bomo v brezmesne jedi dodali vitamin C. Več o tem v tej objavi . Jaz sem zato Galu danes ponudila olupljene krhlje domačega, surovega jabolka. Gre za takoimenovano BLW metodo, ki nas vabi k temu, da malčku ponudimo "finger-food" in mu s tem omogočimo, da hrano raziskuje sam, s prijemanjem hrane, okušanjem, spoznava barve, vonj, obliko in teksturo hrane. Pri tej metodi morate biti pripravljeni, da bo kar nekaj hrane pristalo na tleh in na vašem malčku, a je njegovo veselje ob okušanju in packanju neprecenljivo. Več o Baby Led Weaning metodi si lahko preberete na Facebook-u ali tu. 

Kaj pa ostali družinski člani?
Zeleno rižoto z nekaj dodanimi sestavinami pripravite za celotno družino. Za naju z Gurmančkom Galom sem tako porabila 350g zelene zelenjave in 4 jedilne žlice riža. Ko je bila zelena rižota kuhana sem jo zase začinila s ščepcem popra in 1 sirom v lističu.

Govedina z zelenjavo

Današnja priprava obroka, me je spomnila na nedeljska kosila, ki jih je kuhala moja mama. Juha, kuhana govedina in pire krompir sta bila na jedilniku skoraj vsako nedeljo. Zato sem danes želela ta spomin in okusno pojedino deliti tudi z mojim sinčkom. In seveda z vami.

Za govedino z zelenjavo (250g) potrebujete:
  • 1 manjši zrezek mlade govedine (50g)
  • 1 srednje velik korenček (100g)
  • 1 pest olupljenega in narezanega krompirja (70g)
  • 1/4 srednje velike čebule (30g)
  • vejico peteršilja 
  • 60ml adaptiranega ali materinega mleka
  • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja

Zrezek, čebulo, peteršilj in korenček kuhajte v pol litra vode 30 minut. Prav tako (posebej) v vodi skuhajte olupljen in narezan krompir. Kuhanje krompirja vam bo vzelo 20 minut. Ko je krompir kuhan, ga pretlačite, dodajte čajno žličko 100%, hladno stiskanega olja (jaz sem izbrala olivno) in 60ml adaptiranega ali materinega mleka. Dobro premešajte, da nastane gladek pire. Čebulo, korenček in meso spasirajte s paličnim mešalnikom in med pasiranjem dodajajte toliko tekočine, v kateri se je kuhalo meso in zelenjava, da dobite poleg zmletega mesa in korenčka še malo omakice. Jaz sem dodala približno 50 ml juhice. Mesno-zelenjavno kašico vmešajte k pireju.

Pa dober tek!


NASVET!

  1. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
  2. V kašico sem danes vmešala le polovico količine mesa in korenčka, ostalo pa sem Galu ponudila po BLW metodi. BLW metoda nas vabi k temu, da malčku ponudimo "finger-food" in mu s tem omogočimo, da hrano raziskuje sam, s prijemanjem hrane, okušanjem, spoznava barve, vonj, obliko in teksturo hrane. Pri tej metodi morate biti pripravljeni, da bo kar nekaj hrane pristalo na tleh in na vašem malčku, a je njegovo veselje ob okušanju in packanju neprecenljivo. Več o Baby Led Weaning metodi si lahko preberete na Facebook-u ali tu. 
Kaj pa ostali družinski člani?
Govedina z zelenjavo je vsekakor idealno nedeljsko kosilo za vse družinske člane. Tekočino, v kateri se je kuhalo meso in zelenjava, lahko za preostale člane družine začinite, dodate jušne rezance in postrežete kot toplo predjed. Poleg juhe pripravite goveje zrezke v naravni omaki in pire krompir. Za nas (3 osebe) sem tako skuhala 6 krompirjev. Vodo, v kateri se je kuhal krompir, nisem solila. Ko je bil krompir kuhan, sem iz vode vzela za 100g krompirja za Gala in ga pripravila po prejšnjem receptu. Preostanku krompirja pa sem dodala malo masla, soli in domačega kravjega mleka ter pretlačila. Na olivnem olju sem popekla 2 goveja zrezka in 1 čebulo, zalila z 2dl vode in 1dl belega vina. Začinila sem s ščepcem majarona, peteršilja in popra. Zrezke in omako sem na blagem ognju kuhala 30 minut, da so postali mehki. Zraven pire krompirja in govejih zrezkov sem pripravila še radič v solati.

Sadni riževi kosmiči

Sadni riževi kosmiči so lahko hitro pripravljena in okusna malica. Za tokratno malico (150g) potrebujete:
  • 2 jedilni žlici domače baby kašice z okusom jabolka
  • 1 srednje velik, zrel kaki
  • 2 jedilni žlici riževih kosmičev
Kaki olupite in ukašite na steklenem strgalu. Vmešajte še 2 jedilni žlici domače baby kašice z okusom jabolka (recept si lahko preberete tu) in 2 jedilni žlici riževih kosmičev.

Pa dober tek!


NASVET!

  1. Riževe kosmiče lahko kupite v vseh večjih in bolje založenih trgovinah in drogerijah. Sama kupujem riževe kosmiče znamke Milupa, ki so brez dodanega adaptiranega mleka.
  2. V kolikor bo kašica preredka, dodajte več riževih kosmičev, ki se super obnesejo za zgoščevanje jedi - ne le sadnih, tudi zelenjavnih, mesno-zelenjavnih idr.

Vanilijeva kaša z jabolkom in kakijem

Za tokratni zajtrk (220g) potrebujete:
  • 1 jedilno žlico prosene kaše
  • 1 srednje veliko jabolko
  • 1 srednje velk kaki
  • 150 ml vode
  • noževo konico sredice vanilijevega stroka

Proseno kašo kuhajte skupaj z vanilijo v 150 ml vode 15 minut, nato jo pokrito pustite še 5 minut, da se napoji vode. Ta čas na steklenem strgalu ukašite jabolko in kaki. Sadno kašico vmešajte v proseno kašo in postrezite.

Pa dober tek!


NASVET!
  1. Pri uvajanju goste hrane, je pomembno, da poskrbimo, da malček iz prehrane dobi dovolj železa, ki je ključnega pomena pri tvorbi hemoglobina, kar bomo omogočili, če bomo v jedi vključili živila z vitaminom C. Več o tem v tej objavi .
  2. Vanilija se odlično dopolnjuje z jedmi, ki vključujejo jabolko in kaki. Več o vaniliji in drugih začimbah v prehrani malčkov pa v tej objavi.
  3. Proseno kašo lahko nadomestite tudi s kašo drugega žita, na primer ajde. 

Kaj pa ostali družinski člani?
Vanilijeva kaša z jabolkom in kakijem je okusen obrok za začetek dneva, saj z doanim svežim jabolkom in kakijem zagotovo poskrbimo za dnevno dozo vitamina C. količino sestavin prilagodite številu obrokov. Sama sem si zraven kašice postregla še s kavo z mlekom.  



Kvinojina kašica z blitvo

Za kvinojino kašico z blitvo (250g) potrebujete:
  • 2 jedilni žlici kvinoje
  • 2 pesti blitve (100g)
  • 150ml vode
  • 60ml adaptiranega ali materinega mleka
  • 1 čajno žličko 100%, hladno stiskanega olja
Dobro oprano kvinojo kuhajte v 150 ml 15 minut. Nato dodajte narezano blitvo in kuhajte še 10 minut. Kašico pretlačite ali spasirajte s paličnim mešalnikom. Ko je kvinoja kuhana, kašico pustite, da se malo ohladi in ji vmešajte še 60ml adaptiranega ali materinega mleka ter čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja. Jaz sem izbrala olivno,

Pa dober tek


NASVET!
  1. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
  2. Pri uvajanju goste hrane, je pomembno, da poskrbimo, da malček iz prehrane dobi dovolj železa, ki je ključnega pomena pri tvorbi hemoglobina, kar bomo omogočili, če bomo v brezmesne jedi dodali vitamin C. Več o tem v tej objavi . Jaz sem zato Galu danes ponudila olupljene krhlje domačega, surovega jabolka. Gre za takoimenovano BLW metodo, ki nas vabi k temu, da malčku ponudimo "finger-food" in mu s tem omogočimo, da hrano raziskuje sam, s prijemanjem hrane, okušanjem, spoznava barve, vonj, obliko in teksturo hrane. Pri tej metodi morate biti pripravljeni, da bo kar nekaj hrane pristalo na tleh in na vašem malčku, a je njegovo veselje ob okušanju in packanju neprecenljivo. Več o Baby Led Weaning metodi si lahko preberete na Facebook-u ali tu. 

Kaj pa ostali družinski člani?
Kvinojina kašica s špinačo je lahko samostojen obrok ali priloga k mesu za vse člane družine. Tokrat sem za naju z Galom skuhala 7 jedilnih žlic kvinoje v 500 ml vode, po 15 minutah dodala še 200g narezane blitve in kuhala nadaljnih 10 minut. Namesto adaptiranega mleka, sem v mojo kvinojino kašico z blitvo dodala pol decilitra navadnega, domačega kravjega mleka. Sama kašice nisem solila, vi pa lahko začinite s poprom in soljo.