Bučni keksi s temno čokolado

Hokaido buča in piškoti? Seveda, zakaj pa ne! Dodajte jim še temno čokolado in imate slastne, hrustljave bučne kekse s temno čokolado.

Hokaido buča je nepogrešljiv del pisane jeseni, zato je prav, da jo, kar se da izkoristimo in uporabimo za obroke malčkov in cele družine. 

Že kar nekaj receptov, ki vključujejo to oranžno bučo sem ustvarila, vse najdete na tej povezavi.

Tokrat pa sem jo uporabila pri peki slastnih, sladkih keksov.

Za 9 večjih bučnih keksov s temno čokolado potrebujete:
  • 100g kokosove moke
  • 1 kavna žlička vinskega kamna
  • 1 kavna žlička kurkume
  • 1 kavna žlička cimeta
  • 60g kokosovega masla
  • 125g pire hokaido buče
  • 1 jajce
  • 90% čokolada po želji 
Pire hokaido buče zmešajte z maslom in jajcem, da nastane homogena zmes. Nato počasi dodajajte suhe sestavine (kurkuma, cimeta, moka, vinski kamen) ter dobro pregnetite.Z žličko oblikujte približno isto velike kroglice, jih sploščite med rokami in položite na peki papir. V prej ogreti pečici jih 15-20 minut pecite na 180°C. Toliko časa, da dobijo zlatorjavi rob.

Pustite, da se keksi ohladijo. 
Ta čas čokolado stopite nad soparo in ohlajene piškote do polovice pomočite v tekočo čokolado in postavite na peki papir, da se čokolada ohladi in strdi.

Pa dober tek!
NASVET!
  1. Za bučni pire, buče ni treba lupiti, olupek se med kuhanjem popolnoma zmehča.Buči odstranim semena, narežem na manjše kose in v vodi kuham do mehkega. Cca 20 minut. Odcedim in spasiram s paličnim mešalnikom.
  2. Bučni keksi s temno čokolado so primerni tudi za tiste, ki se prehranjujejo po LCHF načelih. Za dodatno sladkobo jim lahko dodate eritritol.
  3. Namesto hokaido buče, lahko uporabite katerokoli oranžno jedilno bučo, na primer muškatno.

Bučne palčke z drobnjakom

Bučne palčke s svežino drobnjaka. Odlične kot okusen prigrizek, samostojni obrok ali priloga k omaki in piščancu. 

Vsi vemo, katera buča jeseni kraljuje na naših vrtovih in krožnikih. Njena živo oranžna barva odlično odslikava odtenke jesenskih listov, njen okus pa se super obnese tako v sladkih kot tudi slanih jedeh.

Tokrat sem hokaido bučo uporabila v teh bučnih palčkah, ki sem jim za dodaten okus in aromo dodala parmezan ter drobnjak.

Za približno 10 bučnih palčk z drobnjakom potrebujete:
  • 60g mandljeve moke
  • 150g pireja buče hokaido
  • 25g kokosovega masla
  • 30g parmezana
  • 2 jedilni žlici svežega nasekljanega drobnjaka
  • 1 manjše jajce
  • 1 kavno žličko vinskega kamna
Z rokami zmešajte moko in maslo, da se sestavini povežeta v drobtinasto zmes.
Dodajte še sir, jajce, bučni pire in drobnjak. Vse dobro premešajte in pregnetite.
Z rokami, ki ste jih zmočili z vodo, oblikujte 5 centimetrov dolge in 2 centimetra debele palčke in jih položite na peki papir.
V predhodno ogreti pečici bučne palčke pecite 15 min na 180°C do zlatorjave barve.
Ko so pečeni, jih vzemite iz pečice in počakajte, da se ohladijo.
Postrežete jih lahko kot samostojni prigrizek, prelite z vam najljubšo omako ali kot prilogo.

Pa dober tek!

NASVETI!
  1. Pravi parmezan ali kot ga italijani poimenujejo Parmigiano Reggiano je staran sir s prijetnim, aromatičnim, a rahlo pikantnim okusom. Parmezan mora med previdnim in dolgotrajnim staranjem zoreti kar dve leti in ravno zaradi tega dolgotrajnega postopka, med katerim se beljakovine razgradijo v proste aminokisline, je parmezan še lažje prebavljiv in zato odličen za prvo uvajanje mlečnih izdelkov. Poleg tega je parmezan bogat z beljakovinami, vitamini in minerali, med katerimi prevladujejo kalcij, fosfor in vitamin B12.
  2. Drobnjak je izjemno okusna začimba, bogata z vitaminom A in C. Slednjega je v 100g kar za 85% priporočenega dnevnega odmerka. Zato priporočam, da ga dodajate vsem brezmesnim jedem, da bo absorpcija železa učinkovitejša. Poleg tega pa drobnjak velja za antioksidant, uspešno pomaga pri prebavi, čisti kri ter deluje protirakavo. 
  3. Bučne palčke so primerne tudi za LCHF navdušence in tiste, ki ne prenašajo glutena.