Gurmančkove brezglutenske pizzete

Mini pizze iz konopljine moke.

Že nekaj časa je pri nas osnova za pizzo sestavljena iz t.i. "fathead" testa. Gre za testo, ki ga naredimo iz mocarele, sirnega namaza, jajca in brezglutenske moke. Okus je izjemno podoben kvašenemu testu iz pšenične moke, a veliko bolj zdravo in primerno tudi za tiste, ki so občutljivi na gluten.

Po navadi uporabim mandljevo moko, ki je nekoliko nežnejšega okusa. Tokrat pa sem izbrala dmBio konopljino moko, ki je izjemno bogata z omega 3 nenasičenini maščobnimi kislinami, magnezijem, železom, vlakninami in beljakovinami. Primerna je že na samem začetku uvajanja goste hrane, lahko jo uporabite kot dodatek v smutije, za peko, kuhanje, zgoščevanje juh in omak.

Za 6 Gurmančkovih brezglutenskih pizzet potrebujete:
  • 125g mocarele
  • 1 čajno žličko kisle smetane
  • 1 jajce
  • baziliko
  • 4 zvrhane jedilne žlice dmBio konopljine moke
  • vam najljubše sestavine za nadev.
Gurmančkov predlog:
°dmBio koščki paradižnika v lastnem soku
°čebula
°bazilika
°ovčji sir
°paradižnik


V mikrovalovni na 90 sekund stopite kislo smetano in mocarelo. Dodajte ščepec bazilike in vmešajte stepeno jajce. Nato postopoma vmešajte konopljino moko. Dobili boste bolj redko zmes, ki jo z žlico nadevajte na pekač s peki papirjem. Oblikujte v sorazmerno debele in velike okrogle ploskve. V prej ogreti pečici na 250°C pecite 10 minut. 

Ko konopljino testo dobi rahlo rjavkasto barvo, pekač vzemite iz pečice in obložite z vam najljubšim nadevom. 

Sama sem pizzete namazala s paradižnikovo mezgo, ki sem jo naredila iz pasiranih paradižnikovih koščkov v lastnem soku znamke dmBio. Nato sem po vrhu razporedila na kolutiče narezano čebulo in potresla z naribanim ovčjim sirom. Na koncu sem dodala še svež narezan paradižnik in potresla z baziliko. Gurmančkove pizzete sem v pečici na 250°C pekla še naknadnih 8 minut oziroma toliko časa, da je sir dobil rahlo zlatorjavo barvo. 

Postrezite primerno ohlajeno.

Pa dober tek!

NASVET!
  1. Ker Gurmančkove brezglutenske pizzete zahtevajo sir in kislo smetano, ga priporočam po dopolnjenem devetem mesecu starosti. Zakaj z uvajanjem mlečnih izdelkov počakajte do te starosti, si preberite v tej objavi.
  2. Linija dmBio ponuja izdelke, ki so brez dodanih konzervansov, barvil, ojačevalcev okusa in gensko spremenjenih organizmov. Izdelke dmBio najdete v vseh dm prodajalnah po Sloveniji.

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u

Pirini mafini s hruško in češnjami

Sočni mafini iz pirine polnozrnate moke s koščki narezane hruške in češnjami.

Mafini so ena izmed bolj priročnih jedi za naše malčke, saj jih lahko naredimo v "sladki" ali "slani" izvedbi. Poleg tega pa so zaradi oblike zelo priročni za gurmančkove drobne roke. Brez težav jih v roke primejo tudi najmlajši, v njih pa bodo še posebej uživali tisti, ki se z gosto hrano spoznavajo po metodi BLW (več o tem na tej povezavi).

Odkar ustvarjam recepte, sem tako naredila že bezgove, bananine, jajčne in pizza mafine in še druge. Prav vsi so odlično uspeli, recepte pa najdeš tukaj --> klik, klik. 

Tokrat pa sem izkoristila češnje (in eno že prezrelo hruško v shrambi) ter ustvarila te ekstra sočne pirine mafine.

Za 14 mafinov potrebuješ:
  • 1 jajce
  • 50g masla
  • 200g dmBio polnozrnate pirine moke
  • 2dl mleka
  • 1 pest izkoščičenih češenj
  • 1 olupljena in na kocke narezana hruška
  • 1 čajna žlička sode bikarbone
Jajce, maslo in mleko stepite z mešalnikom v homogeno zmes.  Počasi in med mešanjem, dodajajte dmBio polnozrnato pirino moko, ki ste ji dodali sodo bikarbono. Ko dobite gosto zmes, brez grudic, ji z metlico vmešajte še na kocke narezano in olupljeno hruško ter razkoščičene češnje.

Modelčke napolnite z zmesjo za mafine. V klasične modelčke za mafine gre približno 1 zvrhana jedilna žlica testa. Po vrhu, če želite, lahko potresete tudi razkoščičene češnje.

Mafine v pečici na 180°C pecite 22 minut. Postrezite primerno ohlajene.
Pa dober tek!
NASVET!
  1. Namesto pirine moke, lahko uporabite katerokoli moko. V kolikor je malček občutljiv na gluten, se v mafinih odlično obnese tudi mandljeva ali kokosova razmaščena moka. Obe najdete v dm prodajalnah po vsej Sloveniji.
  2. V kolikor še niste uvedli mlečnih izdelkov (le te priporočam po dopolnjenem 9.mesecu starosti, zakaj, si preberite tu), lahko namesto kravjega mleka uporabite katerikoli rastlinski napitek. Na primer rižev, ovseni, mandljev....

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u

Borovničev sladoled

Veganski sladoled iz kokosovega mleka, borovnic in z aromo vanilije. Odlična osvežitev v poletnih mesecih. Za male in velike gurmane. 


Poletje mi je prineslo nov izziv.

Narediti sladoled, ki bo brez dodanega sladkorja in veganski. Torej primeren tudi za najmlajše gurmančke, da si pohladijo vročične glave ali olajšajo razbolele dlesni ob izraščanju zobkov.

Lahko bi preprosto zamrznila banano in jo nato spasirala. A želela sem, da bo ravno tako kremast, kakor tisti, ki ga v kornete po kepicah dajejo slaščičarji na morskih promenadah.

In uspelo mi je!

Kremast, puhast in polnega okusa kakor vsak drugi sladoled. Preprosto odličen!

Za dve večji kepici borovničevega sladoleda potrebujete:

  • 400ml dmBio kokosovega mleka
  • 100g borovnic (svežih ali zamrznjenih)
  • 1 kavna žlička dmBio vanilije
Ohlajeno kokosovo mleko prelijte v posodo za stepanje. 

Dodajte vanilijo in borovnice. Z mešalnikom dobro premešajte, da dobite kremasto strukturo.

Zmes prelijte v sladoledomat (posoda sladoledomata naj bo v zamrzovalni skrinji cca 6 ur) in borovničev sladoled mešajte 30 minut. Ko postane gost in kremast, ga postrezite.

Pa dober tek!

Nasvet!
  1. Namesto borovnic lahko uporabite katerokoli sadje. Če želite, lahko sladoledu dodate tudi grobo narezane oreščke in med za dodatno sladkobo.
  2. Po dopolnjenem 9.mesecu, lahko del kokosovega mleka nadomestite s sladko smetano.
  3. V kolikor sladoledomata nimate, borovničevo zmes za pol ure postavite v zamrzovalno skrinjo. Po pol ure jo ponovno premešajte. To ponavljajte vsaj 3 ure oziroma toliko časa, da dobite željeno kremasto strukturo. 

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u.

Češnjev zavitek

Sezona češenj je, izkoristite jih! In sicer specite zavitek iz kvašenega testa, polnjen s sočnimi in sladkimi češnjami z domačega vrta.

V kolikor imate pred hišo drevo s češnjami, ne odlašajte in jih kar pogumno ponudite vašemu malčku. Sezonsko in domače sadje je najboljša izbira za vašega gurmančka.

Češnje pa lahko izkoristite tudi za okusne prigrizke in sladice. Nekaj idej najdete na tej povezavi. V nadaljevanju pa si preberite, kako lahko na enostaven način naredite češnjev zavitek iz kvašenega testa, s katerim se bo posladkala cela družina.

Za približno polkilogramski češnjev zavitek potrebujete:
  • pol vrečke suhega kvasa
  • 250g bele pšenične moke
  • 2 čajni žlički masla
  • 300g češenj
  • pol čajne žličke vanilije
  • 2dl vode
Kvasec pripravite tako, da v toplo vodo stresete kvas, dodate 1 jedilno žlico moke in noževo konico sladkorja (toliko, da testo vzhaja). Kvasec pustite, da vzhaja 20-25 minut.

Moko presejte, naredite jamico in v njo dodajte 1 čajno žlico masla, ki ste ga predtem stopili. Počasi, med gnetenjem dolivajte kvasec. Testo dobro pregnetite in pokrijte s kuhinjsko krpo ali živilsko folijo. Testo pustite, da vzhaja pol ure.

Ta čas na malo masla podušite izkoščičene češnje, ki ste jim dodali vanilijo. Češnje dušite toliko časa, da večina tekočine izhlapi. Odstavite in pustite, da se ohladijo.

Testo še enkrat dobro pregnetite. Če se vam testo lepi za prste, dodajte moko. 

Testo zvaljajte na debelino 1 centimetra in čez njega enakomerno razporedite češnje. Testo zavijte v potico in ga položite na peki papir. Trikrat ga z nožem prebodite do dna, da ne bo med peko počil.

Češnjev zavitek v prej ogreti pečici pecite 40 minut in sicer pri temperaturi 180°C.
Ko je češnjev zavitek pečen, ga vzemite iz pečice in pokrijte s čisto, neodišavljeno kuhinjsko krpo. Ohlajenega narežite na debelino enega prsta in postrezite.

Pa dober tek!

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u.

Kokosova pita s češnjami

Odlična krhka kokosova pita, polnjena s sladkimi češnjami in kislo smetano.

Prvič sem pekla pito in moram se pohvaliti, da je odlično uspela. Ker bo odslej večkrat na meniju, moram iti v nabavo pitinega pekača. Kje prodajajo kvalitetne?

In ker sem od tašče dobila precej češenj, sem se odločila, da jih uporabim v piti. Testo je iz kokosove moke, kar pomeni, da je brez glutena. Ker pa vsebuje mlečne izdelke, kokosovo pito s češnjami priporočam po dopolnjenem 9.mesecu starosti.

Za pitino testo potrebujete
  • 100g mlete kokosove moke
  • 100g kokosovega masla
  • 2 jajci
Kokosovo maslo stopite in mu vmešajte jajci. Ko se maslo in jajci povežejo, med mešanjem počasi dodajajte moko. Testo na hitro pregnetite še z rokami in ga razporedite po pitinem pekaču. Ker ga sama nimam, sem ga razporedila kar po steklenem ovalnem pekaču. Rob pite pa oblikovala z vilico.

Pitino testo v pečici na 200°C pecite 10 minut. Ko dobi svetlorjavo barvo, ga vzemite iz pečice in na pultu pustite, da se ohladi. 

Za pitin nadev potrebujete:
  • 300g domačih češenj
  • 400g kisle smetane
  • 2dl sladke smetane 
  • 1/2 čajne žličke vanilije
  • 1 čajno žličko želatine (oz. 1 vrečko želatine oz. 6 lističev želatine) 
  • 1/2 čajne žličke kokosovega masla
  • pest mandljevih lističev
Kokosovo maslo raztopite v ponvi in mu dodajte razkoščičene češnje ter vanilijo. Pokrito dušite 10 minut.

Češnje odcedite in v tekočino, ki je ostala, vmešajte želatino. 
Sladko smetano stepite. Stepite tudi kislo smetano, da postane tekoča.

Ohlajene češnje razporedite po pitinem testu. 

Češnjev sok z želatino stopite v mikrovalovni ali nad soparo ter ohlajeno vmešajte v kislo smetano. Počasi vmešajte še sladko smetano.

Smetanovo kremo prelijte čez pitino testo in češnje ter po vrhu potresite z mandljevimi lističi. Okrasite s češnjami.

Kokosova pita s češnjami naj v hladilniku počiva vsaj 4 ure, da se bo krema strdila in testo napojilo okusov. V hladilniku brez težav zdrži do 4 dni.

Pa dober tek!

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u

Triminutni brezglutenski kruhek

Kadar nastopi nepričakovana lakota, so pri malčkih včasih potrebne ekspresne rešitve. In ta brezglutenski kruhek, pripravljen v zgolj 3 minutah, je eden izmed teh.

Triminutni brezglutenski kruhek je odlična rešitev, kadar potrebujemo vmesni prigrizek ali prilogo k "sladkim" oziroma "slanim" jedem. Z dodajanjem začimb lahko tako preprosto jed prilagodimo glede na naš oziroma malčkov okus in želje.

Za osnovo triminutnega brezglutenskega kruha potrebujemo:
  • 1 jajce
  • 3 jedilne žlice kisle smetane
  • 1 čajno žlico dmBio vinskega kamna
  • 2 jedilni žlici dmBio mandljeve moke
  • 1 jedilno žlico dmBio lanenih semen
Kislo smetano in jajce zmiksajte v homogeno, tekočo zmes. Nato postopoma vmešajte še mandljevo moko in vinski kamen. Ko so vse sestavine zmešane (v zmesi ne sme biti grudic), dodajte 1 jedilno žlico dmBio lanenih semen ter jih vmešajte kar z žlico.

Zmes vlijte v skodelico, primerno za mikrovalovno pečico. Na klasični stopnji zmes v mikrovalovni pečici pecite 3 minute.

Ko zmes naraste in zakrne, jo prevrnite iz skodelice in narežite na poljubno velike koščke. Tako se bo triminutni kruhek hitreje ohladil in potešil malčkovo lakoto.

Za popestritev triminutnega brezglutenskega kruhka, lahko pred pečenjem v zmes dodate tudi druga semena (sezam, sončnična in bučna semena) ter začimbe (vanilija, cimet, kardamom, kumina, mlet suh česen, suha rdeča paprika, timijan, origano, baziliko...). Poleg tega lahko pečen kruhek uporabite kot osnovo za brezglutensko pizzo. Preprosto obložite pečen in narezan triminutni brezglutenski kruhek z izbranimi dodatki in ga v pečici pecite 10 minut na 180°C. Možnosti je ogromno, na vas pa je, da izkoristite domišljijo in preizkusite različne kombinacije. 

Pa dober tek!

NASVET!
  1. Ker triminutni brezglutenski kruhek zahteva kislo smetano, ga priporočam po dopolnjenem devetem mesecu starosti. Zakaj z uvajanjem mlečnih izdelkov počakajte do te starosti, si preberite v tej objavi.
  2. Linija dmBio ponuja izdelke, ki so brez dodanih konzervansov, barvil, ojačevalcev okusa in gensko spremenjenih organizmov. Izdelke dmBio najdete v vseh dm prodajalnah po Sloveniji.

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u