Baby domači prijatelj

Domači prijatelj v mehkejši in bolj zdravi izvedbi.


Letošnji december je bil v naši kuhinji zaznamovan z domačim prijateljem. Raznorazna slavja, med njimi tudi mamim abraham, so bila razlog, da sem ga pekla v enormnih količinah in večkrat. A pravi domači prijatelj vsebuje ogromno sladkorja, ki prispeva k temu, da pravilno shranjen zdrži tudi več mesecev in da je pečen ravno prav hrustljav, kar ga uvršča med suha peciva.

Za tokratni Gurmančkov BLW izziv sem se odločila, da poskusim narediti domačega prijatelja, ki bo brez dodanega sladkorja in bolj podoben biskvitu kot hrustljavemu piškotu. Da pa bo še bolj polnovreden pa sem uporabila polnozrnato pirino moko. Pira namreč velja za staro sorto pšenice, a je lažje prebavljiva od klasične pšenice.

Za 6 baby domačih prijateljev potrebujete:
  • 125g pirine polnozrnate moke
  • 100ml radenske
  • 50ml jabolčnega soka (100%)
  • 1 jedilno žlico rozin
  • 1 jedilno žlico nasekljanih pekan orehov
  • ¼ zavitka vinskega kamna
Jabolčnemu soku dodajte rozine, kuhajte toliko časa, da zavre, nato odstavite. Rozine naj se v jabolčnem soku namakajo toliko časa, da se sok ohladi.

Moko presejte, dodajte vinski kamen in dobro premešajte. Moki počasi dolivajte radensko in jabolčni sok, ki ste ga precedili. Vse dobro premešajte. Dobli boste bolj tekočo in gladko zmes.

V zmes nato vmešajte namočene rozine in nasekljane ali zmlete pekan orehe (velikost koščkov orehov prilagodite vašemu malčku. Če ne mara koščkov, orehe zmeljite).

Z zmesjo napolnite modelčke za mafine do polovice. Po želji po vrhu posujte nadrobljene orehe.

V pečici pecite na 180° C 20 minut. Postrezite primerno ohlajenega!

Baby domači prijatelj je odličen prigrizek na poti, lahko pa ga tudi zamrznete.

NASVET!
  1. Pri nakupu suhega sadja, v tem primeru rozin, bodite pozorni, da je sadje nežveplano in nesladkano. 
  2. Vinski kamen je kombinacija kalijeve in kalcijeve soli, ki nastane pri zorenju vina, ima pa podobne lastnosti kakor kvas in pecilni prašek.  
  3. Pekan ali ameriški oreh je oreh, ki izhaja iz južnih predelov ZDA in Mehike. Njegov okus je podoben okusu navadnega oreha, a s to razliko, da pekan oreh  v želodcu ne proizvaja kisline. Je izredno zdravo živilo, saj vsebuje veliko mineralov in vitaminov, kot so vitamin A in E, folna kislina, kalcij, magnezij, baker, fosfor, kalij, mangan, cink in več različnih B vitaminov. Bogat je z nenasičenimi maščobami in antioksidanti.
Pa smo prišli do zadnjega recepta januarskega BLW izziva. Vse recepte tega meseca, ki sledijo Baby-led weaning metodi uvajanja goste hrane, si lahko pogledate na tej povezavi, vesela pa bom tudi vaše podpore, ki jo lahko izkažete z všečkom FB strani in Instagram-a.

Jabolčne palčke

Jabolka in koruzni zdrob združena v okusne in sočne jabolčne palčke.


Zima je resda šibka v ponudbi svežega sadja in zelenjave, a tu pa tam se v shrambi še najde kakšno domače jabolko, ki je odlično za uvajanje sadja pri najmlajših članih družine. Krhelj jabolka je tako popolna izbira za uvajanje sadja po metodi Baby-led weaning, ki nas vabi k temu, da zaupamo v otroka in njegovi sposobnosti. Da je sposoben samostojnega hranjenja v ritmu, ki ga on določa.

Kar nekaj receptov je nastalo v mesecu januarju, ki sem ga izbrala za prvi Gurmančkov izziv tega leta. Več o izzivu in receptih, ki so nastali v okviru ustvarjanja BLW idej za obroke, si lahko pereberete v tej objavi. V naslednjih vrsticah pa bom ponudila recept za odlične jabolčne palčke.

Za 6 jabolčnih palčk potrebujete:

  • 1/2 srednje velikega jabolka
  • 1 jedilna žlica instant koruznega zdroba
  • 90ml 100% jabolčnega soka
  • čajna žlička masla ali hladno stiskanega 100% olja (v sadnih jedeh se odlično obnese orehovo ali kokosovo) 
Jabolko naribajte. Sok zavrite in mu med mešanjem dodajte koruzni zdrob. Kuhajte tri minute.

Kuhani polenti vmešajte naribano jabolko in čajno žličko masla. Zmes vlijte v pekač, ki ste ga pokrili s peki papirjem. Pustite, da se zmes popolnoma ohladi, nato jo narežite na palčke v velikosti 5x2cm.

Jabolčne palčke so odličen in zdrav vmesni prigrizek ali obrok na poti.


NASVET!
  1. Namesto koruznega, lahko izberete tudi drug zdrob, ki je vašemu malčku ljubši. Okusna izbira je tako pšenični, ovsen ali pirin zdrob.
Naslednji in tudi zadnji recept Gurmančkovega BLW izziva vas bo na blogu pričakal že ta torek 30.1.2018 ;) 

Gurmančku Galu lahko sledite tudi na FB strani in Instagram-u.

Pizza mafini

Klasična pizza tokrat v drugačni izvedbi. Prijazna za male želodčke in priročna za drobne prstke. 


Pizza mafine sem jedla že pri Bojanovi sestrični. Seveda z veliko soli, gobami in poli salamo. Za malčke seveda popolnoma neprimerno. Gurmančkov BLW izziv pa me je spodbudil, da to okusno jed prilagodim in pripravim na način, ki bo primeren tudi za najmlajše člane družine. Ker mi je od kosila ostalo še nekaj kosov pečenega piščanca, sem izkoristila priložnost in se lotila podviga.

Za 6 pizza mafinov potrebujete:
  • 125g moke
  • 1/6 kvasa (7g)
  • 1 dl vode
  • 1 čajno žlico olivnega olja
  • 0,75 dl paradižnikove mezge
  • 2 jedilni žlici nasekljanega piščančjega mesa (kuhanega ali pečenega)
  • 1 pest naribane ali nasekljane mocarele
  • pol čajne žlice bazilike
  • pol čajne žlice origana
Vodo ogrejte na telesno temperaturo, dodajte čajno žlico moke in vanjo nadrobite kvas. Za hitrejše vzhajanje lahko dodate za noževo konico sladkorja. Kvasec pustite vzhajati 20 minut.

Moki dodajte baziliko in origano. Dobro premešajte in v sredino naredite jamice. Dodajte olje ter med mešanjem počasi dolivajte kvasec. Pustite, da testo vzhaja pol ure.

Paradižnikovo mezgo vlijte k testu in dobro premešajte. Zmes bo postala tekoča, a brez skrbi. Kljub temu se bodo mafini lepo dignili in spekli. 

Testu dodajte nasekljano piščančje meso in mocarelo. 1 jedilno žlico mocarele pustite za konec.

Z jedilno žlico silikonske modelčke s testom napolnite do polovice. Mase je približno za 6 mafinov. Po vrhu potresite preostanek sira.

Pizza mafine v prej ogreti pečici na 180°C pecite 22 minut. Postrezite jih primerno ohlajene.

Pa dober tek!


NASVET!
  1.  Pizza mafine pecite v silikonskih modelčkih in nikakor v papirnatih, saj se testo na papir prime (preizkušeno).
  2. Pizza mafini so odlični tudi hladni, lahko jih vzamete na potep ali pa jih pripravite dan vnaprej. Vam pa ne obljubim, da bodo zdržali, hehe. Ker so tako dobri, so pri nam doma zmanjkali v nekaj minutah. 
Recept za pizza mafine je že deseti po vrsti v okviru Gurmančkovega BLW izziva. Več o njem in drugih receptih januarskega izziva, si lahko preberete v tej objavi. Gurmančku Galu pa lahko sledite tudi na FB strani in Instagram-u. 

Naslednji BLW recept vas na blogu čaka že v nedeljo 28.1.2018

Mandljeve palačinke

Ameriške palačinke, narejene iz brezglutenske mandljeve moke.


Vedno bolj postajajo popularne ameriške palačinke, ki so precej manjše in debelejše od klasičnih. Za tokratni recept Gurmančkovega BLW izziva sem se tako odločila, da jih naredim kar iz mandljeve moke.

Slednja je narejena iz mletih, razmaščenih mandljev in je odlična alternativa klasični beli pšenični moki. Ker pa ne vsebuje glutena, so palačinke dosti bolj drobljive, ko so tople. Ohlajene pa obdržijo svojo obliko, odlično pa se priležejo s sadnim, zelenjavnim ali kakšnim drugim nadevom.


Za 4 mandljeve palačinke potrebujete:
  • 1 kavno žličko dmBio vanilije v prahu
  • 1 jajce
  • 3 žlice dmBio mandljeve moke
  • 2 dl dmBio mandljevega napitka
  • 1 kavno žličko sode bikarbone
  • 1 kavno žličko dmBio kokosovega masla
V mikrovalovni ali na sobni temperaturi stopite dmBio kokosovo maslo.

Stepite jajce, dodajte sodo bikarbono ter vanilijo v prahu. Dobro premešajte, dodajte kokosovo maslo in postopoma, med mešanjem dodajajte mandljevo moko. Zmes za palačinke pustite počivati 10 minut.

Pripravite ponev za palačinke (ali tako, ki ne potrebuje maščobe). Ponev zelo dobro pregrejte.

V ponev vlijte 1 majhno zajemalko mase za palačinke. Ponev ne obračajte, ampak pustite, da se masa sama razporedi.

Palačinko pecite 2-3 minute na eni strani. Ko vidite, da se je zunanja stran palačinke posušila, jo previdno obrnite. Palačinko na drugi strani pecite še dobro minuto.

Ko so vse palačinke pečene, jih premažite z malčku najljubšim nadevom.

Pa dober tek!

Gurmančku Galu lahko sledite tudi na FB strani in Instagram-u. Vesela bom vaše podpore in komentarjev.

Naslednji BLW recept vas na blogu čaka že v četrtek 25.1.2018

Gratinirani brstični ohrovt

Današnji recept je recept za vso družino in za malčke, ki so že dopolnili 9 mesecev. 


Priznam, brstični ohrovt ni med mojimi najljubšimi živili, a ker velja za zelo zdravo zelenjavo, bogato s fosforjem, žveplom in vitaminom C, sem se odločila, da mu dam novo priložnost. Poleg tega je brstični ohrovt lažje prebavljiv od na primer cvetače.

Pri brstičnem ohrovtu mi je všeč to, da je tak priročen, da ga lahko v roke primejo tudi najmlajši člani družine. Najbolje je, da se ga skuha na sopari, saj tako ohrani največ vitaminov in mineralov.

Za tokratni BLW recept sem se odločila, da ga pripravim v kombinaciji z veliko začimbami, sirom in skuto. Želela sem, da brstični ohrovt izgubi vsaj malo na grenkobi, ki je največkrat kriva za to, da malčki (in tudi odrasli) te zelenjave ne marajo najbolj. Če pa vaš malček spada med izjeme, ki so nad temi zelenimi kroglicami navdušeni, pa je ta recept kot naročen za vas.

Kot že omenjeno, so spodaj sestavine za obrok tričlanske družine. Poleg gratiniranega brstičnega ohrovta lahko ponudite pečeno ribo, meso, riž, ajdovo kašo, krompir. Tisto, kar je vam in vašemu malčku najljubše. Lahko pa poleg pripravite porove polpetke, BLW recept, ki sem ga nekaj dni nazaj objavila na blogu.

Potrebujete:

  • 200g brstičnega ohrovta
  • 150g puste pasirane skute
  • 2 jedilni žlici naribanega sira
  • 1 kavno žlico kurkume
  • 1 kavno žlico mlete kumine
  • 1 kavno žlico mlete rdeče paprike
  • 2 jedilni žlici olivnega olja
  • vejico rožmarina
  • 1dl vode
  • 1 strok česna
  • ½ manjše čebule

Brstični ohrovt dobro operite in dajte v posodo s pokrovom.

Dodajte kurkumo, rdečo papriko, mleto kumino in olivno olje. Česen in čebulo narežite na lističe in dodajte k ohrovtu. Vse dobro premešajte in pustite eno uro, da se ohrovt napoji okusov.

Vse skupaj stresite v pekač, dodajte 1 dl vode in rožmarinovo vejico ter pokrijte z alu folijo. Če imate pekač s pokrovom, uporabite slednjega.

V pečici ogreti na 180°C brstični ohrovt pecite 20 minut. Nato vsak ohrovt previdno s tlačilko za krompir ali s kozarcem stisnite v “pleskavico“. Čez posujte pasirano pusto skuto in nariban sir.

Odkrito v pečici pecite še 10 minut oziroma toliko časa, da se sir zlatorjavo zapeče.

Gratiniran brstični ohrovt pusite, da se ohladi na primerno temperaturo in ga ponudite malčku. Kljub kuhanju, bo brstični ohrovt ohranil obliko. Ker pa smo ga prej sploščili, ga bodo najmlajši lažje prijeli v roke. Sir in skuta pa bosta poskrbela za hrustljav in kremast okus.

Pa dober tek!



NASVETII!

  1. Ni ga gurmančkovega recepta, ki bi bil brez začimb, saj so slednje pomemben del naše družinske prehrane. Cimet, vanilija, majaron, timijan in še bi lahko naštevala. Začimbe poskrbijo za okus, aromo ter za dodaten vnos mineralov in vitaminov. Tokrat sem uporabila tudi kurkumo, ki je zdravilna, saj deluje kot naravni antiseptik, pomaga pri razstrupljanju jeter, zmanjša tveganje za pojav levkemije pri otrocih, je naravni anagletik. Kumina pa je odlična pri preprečevanju napenjanja.
  2. Če je vaš malček mlajši od 9 mesecev in mlečnih izdelkov še niste uvedli, lahko sir in skuto preprosto preskočite. Brstični ohrovt bo zaradi vseh začimb okusen tudi brez tega.
Recept za gratinirani brstični ohrovt je že osmi po vrsti v Gurmančkovem BLW izzivu, ki poteka v mesecu januarju. Več receptov januarskega izziva, si preberite v tej objavi. Gurmančku Galu pa lahko sledite tudi na FB strani in Instagram-u. Vesela bom vaše podpore in komentarjev.

Naslednji BLW recept vas bo na tem blogu pričakal že v torek 23.1.2018. Vabljeni!


Jabolčni kruh

Vsakič, ko smo prišli k noni v Brkine, je zadišalo po sveže pečenem "štrudlu". Ne tistem klasičnem, ampak takem, ki je narejen iz kvašenega testa, z ogromno nadeva in seveda bogato posutem z mletim sladkorjem. Omamen je bil.


Zato sem se odločila, da za tokratni Gurmančkov BLW izziv, pripravim "baby" verzijo noninega štrudla. Z veliko več testa in seveda brez sladkorja. Takega, da bo primeren tudi za najmlajše člane družine in ne bo razpadel v njihovih majhnih rokah.

Če te zanima, kako sem se lotila peke in kako lahko tudi v tvoji kuhinji zadiši po jabolkih in cimetu, beri dalje ;)

Za približno polkilogramski jabolčni kruh potrebujete:

  • 1/3 kvasa
  • 250g bele pšenične moke
  • 2 čajni žlički masla
  • 3 srednje velika jabolka
  • 1 jedilno žlico brusnic
  • 1 jedilno žlico rozin
  • 1 kavno žličko cimeta
  • 2dl vode
Vodo ogrejte na približno telesno temperaturo in vanjo nadrobite kvas, dodajte 1 jedilno žlico moke in noževo konico sladkorja (toliko, da testo vzhaja). Kvasec pustite, da vzhaja 20-25 minut.

Moko presejte, naredite jamico in v njo dodajte 1 čajno žlico masla, ki ste ga predtem stopili. Počasi, med gnetenjem dolivajte kvasec. Testo dobro pregnetite in pokrijte s kuhinjsko krpo ali živilsko folijo. Testo pustite, da vzhaja pol ure.

Ta čas na strgalu nastrgajte jabolka. Če so domača, jih nastrgajte kar z olupkom vred, sicer pa jih prej olupite.
V ponvi stopite maslo, dodajte nastrgana jabolka, rozine, brusnice in cimet ter dušite približno 10 minut, da izpari odvečna tekočina. Ponev odstavite in pustite, da se nadev ohladi.

Testo še enkrat dobro pregnetite. Če se vam testo lepi za prste, dodajte moko. 

Testo zvaljajte na debelino 1 centimetra in čez njega enakomerno razporedite nadev. Testo zavijte v potico in ga položite na peki papir. Trikrat ga z nožem prebodite do dna, da ne bo med peko počil.

Jabolčni kruh v prej ogreti pečici pecite 40 minut in sicer pri temperaturi 180°C.

Ko je jabolčni kruh pečen, ga vzemite iz pečice in pokrijte s čisto, neodišavljeno kuhinjsko krpo. Ohlajenega narežite na debelino enega prsta in postrezite.

Pa dober tek!

NASVET!
  1. Jabolčni kruh lahko tudi zamrznete in ko ga potrebujete, preprosto pustite, da se odtaja in ga ponudite malčku.
  2. Če želite, lahko pred preko jabolčni kruh premažete s stepenim jajcem, ki bo kruhu dal lepo rumenozlato barvo.
  3. V nadev lahko dodate tudi skuto in drugo sadje. Odlično se obnesejo hruške in slive. 
Naslednji recept Gurmančkovega BLW izziva sledi že v nedeljo 21.1.2018.


Gurmančku Galu lahko sledite tudi na FB strani in Instagram-u. Vesela bom vaše podpore in komentarjev.

Zelenjavni napihnjenčki s sirom

Zelenjavni napihnjenčki s sirom so brezglutenska alternativna mini pizzam. Z veliko zelenjave in sirom poskrbijo za odličen okus in kompaktnost, zato so super izbira za uvajanje goste hrane po metodi Baby-led weaning.

Ekspandirana žita so vedno bolj popularna, saj ne potrebujejo toplotne obdelave in jih lahko preprosto vmešamo v želeno kašico, jogurte, mlečni ali rastlinski napitek. Odlično pa se obnesejo tudi kot zakuha v juhah. In sicer poznamo več različnih ekspandiranih žitaric, kot je na primer riž, že prej omenjena kvinoja, pšenica, pira....V receptih sem tako že uporabila ekspandiran amarant, ki pa sem ga pripravila kar v domači kuhinji. Za napotke, kako sami naredite amarantove napihnjenčke, si preberite v tej objavi.

Za tokratni recept Gurmančkovega BLW izziva, ki poteka v mesecu januarju (več v tej objavi), sem uporabila ekspandirano kvinojo, ki sem ji dodala sir in zelenjavno.

Za pet zelenjavnih napihnjenčkov potrebujete:
  • 5 jedilnih žlic dmBio ekspandirane kvinoje
  • 1 jedilna žlica naribane surove cvetače
  • 1 jedilna žlica naribanega korenja
  • 1 jedilna žlica nasekljane rdeče paprike
  • 1 jedilna žlica pasirane puste skute
  • 2 jedilni žlici naribanega sira
  • ščepec kurkume
  • ščepec origana
Surovo cvetačo in korenje naribajte na strgalu in sicer na strani z najbolj drobnimi rezili. 2
Naribajte tudi sir.
Rdečo papriko na drobno nasekljajte.
Nasekljani papriki dodajte naribano korenje in cvetačo ter 1 jedilno žlico puste pasirane skute in 1 jedilno žlico sira. Dodajte še po ščepec kurkume in origana. Vse skupaj dobro pregnetite in dodajte še 5 jedilnih žlic ekspandirane kvinoje. Maso ponovno dobro pregnetite, da se vse sestavine med seboj povežejo. 
Nato z žličko oblikujte 5 kroglic, ki jih med rokami stisnite v ploskev oziroma manjšo pleskavico.
Zelenjavne napihnjenčke položite na peki papir, potresite s preostankom sira in v prej ogreti pečici na 200°C pecite 8-10 minut.
Ko dobijo zlatorjav rob, jih vzemite iz pečice in pustite, da se ohladijo. Primerno ohlajene postrezite vašemu najmlajšemu članu ali kar celi družini. Zagotavljam vam, da so odlični!

Pa dober tek!

NASVET!
  1. Namesto ekspandirane kvinoje lahko uporabite navadno kvinojo, ki ste jo predhodno skuhali.
  2. V kolikor vaš malček ne prenaša mlečnih izdelkov, le te zamenjajte z jajcem.
  3. Ekspandirano kvinojo, ki je brez gensko spremenjenih organizmov, konzervansov, ojačevalcev okusa in barvil, lahko kupite v vaši najbližji dm prodajalni. Tam pa dobite tudi preostale ekspandirane žitarice.
Naslednji recept Gurmančkovega BLW izziva sledi že v petek 19.1.2018.

Gurmančku Galu sledite tudi na FB strani in Instagram-u. Vesela bom vaše podpore in komentarjev.

Jajčni mafini

Za tokratni recept januarskega BLW izziva sem uporabila vsakdanje superživilo, ki sem ga hitro in enostavno pripravila v obliki mafinov. 


Da so jajca pravo superživilo drži, ker so vir kvalitetnih beljakovin in maščob. In sicer je v jajcih idealno razmerje  omega tri in omega 6 maščobnih kislin. Seveda pa naj bodo jajca, če je le možno, iz eko pašne perutnine.  Pri hlevski ali baterijski reji jajc je namreč prisotna tudi uporaba raznoraznih antibiotikov in pesticidov, poleg tega pa imajo jajca industrijsko rejenih živali občutno manj vsebnosti vitamina D3 in maščobnih kislin omega 3.

Tokratni recept je primeren že od šestega meseca naprej, saj beljak lahko po novih smernicah uvedemo istočasno z rumenjakom. Izbiro zelenjave pa lahko prilagodite vašemu malčku in stopnji uvajanja goste hrane, na kateri ste zdaj. Torej, v jajčne mafine dodajte tisto zelenjavo, ki ste jo že uvedli.

Za 2 jajčna mafina potrebujete:
  • 1 jajce
  • 3 čajne žlice poljubne zelenjave
    • Za Gurmančka Gala sem tokrat v jajčne mafine dodala po 1 čajno žlico kuhanega graha, 1 čajno žlico nasekljanih bučk in 1 čajno žlico češnjevega paradižnika, ki sem ga našla v zamrzovalniku.
  • ščepec timijana.
Pečico segrejte na 180°C


V posodici zmešajte poljubno narezano zelenjavo in z njo do sredine napolnite dva modelčka za mafine. Če boste uporabili korenasto zelenjavo (korenje, pastinak, kolerabo, zeleno...) ali stročnice (koruzo, grah, fižol...), le to prej pokuhajte. Zelenjavo, ki pa je mehkejša oz. hitro kuhana (cvetača, brokoli, paprika, koromač, jajčevci...) pa preprosto narežite in kar surovo dodajte v modelčke.

Če so modelčki kovinski, jih predtem premažite z olivnim oljem, da se mafini ne bodo sprijeli. Pri silikonskih modelčkih tega ni potrebno narediti.

Čez zelenjavo polijte stepeno jajce in po vrhu potresite timijan. Slednji je zelo aromatičen, poleg tega pa bo poskrbel za  dodaten vnos železa.

Jajčna mafina v pečici pecite 30 minut. Če sta pečena, preverite z zobotrebcem, ki ga pred koncem pečenja potisnite v jajčni mafin. Če je ostal suh, sta mafina pečena.

Jajčne mafine postrezite primerno ohlajene poleg poljubne priloge ali kot samostojni obrok.

Pa dober tek!


Recept za jajčne mafine je že peti po vrsti v januarskem gurmančkovem izzivu. Več o BLW izzivu  in pretekle recepte, si poglejte v tej objavi, Gurmančku Galu pa lahko sledite tudi na FB strani in Instagram-u.

Naslednji recept pa že v torek 16.1.

Proseni kolački

Četrti recept Gurmančkovega BLW izziva sem izkoristila za ustvarjanje mini prosenih kolačkov. Prosena kaša je tako v tem receptu dobila prav posebno obliko.


Prosena kaša je ena izmed mojih in gurmančkovih najljubših jedi, saj je res odlična v vseh možnih kombinacijah. Nekaj receptov z njo si lahko pogledate na tej povezavi, a tokrat sem jo uporabila na malo drugačen način. Način, ki omogoča, da to zdravo in okusno žito jemo z rokami in ne z žlico. Tako, kakor narekuje metoda Baby-led weaning.

Za 12 mini kolačkov potrebujete:
  • 200ml vode
  • 3 jedilne žlice dmBio prosene kaše
  • 2 jedilni žlici dmBio kokosovega čipsa
  • 1 manjšo banano
  • ščepec cimeta
Proseno kašo čez noč namočite v vodi.

Proseno kašo odcedite, dodajte 2 jedilni žlici dmBio kokosovega čipsa, vodo in kuhajte 10 minut, da se kaša zmehča in napoji. Nato kaši vmešajte pretlačeno banano in cimet ter vse skupaj dobro premešajte, da se se banana razporedi čez celotno maso, saj slednja v kolačkih deluje kot vezivo. 
Nato napolnite modelčke za mafine in prosene kolačke v pečici na 170°C pecite 20 minut.
Ko dobijo zlatorjav rob, so pečeni.
Kolačke pustite v modelčkih toliko časa, da se popolnoma ohladijo, nato jih lahko vzamete ven. 
Proseni kolački so odličen in zdrav prigrizek ali glavni obrok.

Pa dober tek!

Naslednji recept januarskega BLW izziva sledi že v soboto 13.1.2017.

Gurmančkovemu BLW izzivu pa lahko sledite tudi na FB strani in Instagram-u.

Čebulna 'pajtička'

Za tretji recept Gurmančkovega BLW izziva sem izbrala našo lokalno jed, ki predstavlja eno izmed sedmih reprezentativnih jedi idrijsko-cerkljanske regije. Seveda sem jo prilagodila, da je primerna tudi za naše najmlajše gurmančke in gurmančice. 


Slana čebulna potica ali cerkljanska 'pajtička' je po mnenju Andreja Goljata ena izmed posebnih potic, nadev pa je sestavljen iz čebule in orehov. Vam je ta kombinacija nepričakovana, neznana? Zagotavljam vam, da je zelo okusna in se še posebej prileže zraven enolončnic. Za recept 'ta prave' čebulne potice poglejte na to povezavo, jaz pa vam bom v nadaljevanju povedala, kako naredite Gurmančkove čebulne 'pajtičke', ki so primerne za malčke po dopolnjenem devetem mesecu starosti. V kolikor pa kravje mleko nadomestite z vodo pa lahko te okusne BLW potičke ponudite malčkom že pri osmih mesecih.

Za približno 12 čebulnih 'pajtičk' potrebujete:

  • 300 g bele pšenične moke
  • 1/4 kvasa (10g)
  • 3 čajne žlice olivnega olja
  • za noževo konico sladkorja (sladkor je potreben, da kvas vzhaja)
  • 220ml kravjega mleka (ali vode)
  • 1 jajce
  • 1/4 čebule
  • 50g mletih orehov (cca 4 jedilne žlice)
  • moka za posipanje
  1. Pripravite kvasec. Mleko ogrejte na telesno temperaturo, vanjo dodajte sladkor, ščepec moke (da kvasovke začnejo delovati) in nadrobite kvas. Pustite 15 minut, da vzhaja.
  2. Stepite jajce, 1 jedilno žlico stepenega jajca pustite za konec, da boste pred pečenjem z njim namazali potičke.
  3. Zamesite testo. Moko presejte skozi sito, naredite jamico, vanjo dajte stepeno jajce, čajno žlico olivnega olja in med mešanjem počasi vmešajte kvasec. Po prvem gnetenju pride testo bolj lepljivo, a boste to po drugem gnetenju 'popravili'. 
  4. Testo pustite pokrito pol ure, da počasi vzhaja. Bodite pazljivi, da je prostor topel in da ni prepiha. 
  5. Medtem, ko testo vzhaja, pripravite nadev. Čebulo nasekljajte in jo na olivnem olju prepražite, da postekleni. Nato počasi vmešajte mlete orehe in ponev odstavite z ognja.
  6. Ko testo dvojno narase, ga ponovno pregnetite na delovni površini, ki ste jo predtem pomokali. Testo mesite z občutkom, vzemite si čas. Če je testo dobro vzhajalo, boste med gnetenjem čutili, da v testu pokajo mehurčki zraka. V kolikor se vam testo lepi za prste, dodajte še malo moke, jaz sem jo porabila še približno 1 pest. 
  7. Nato testo zvaljajte. Pri dobro ugnetenem testu, boste med valjanjem opazili v testu mehurčke.  Testo zvaljajte z valjarjem na približno 1 prst debelo ploskev. Pomembno je, da naredite dolg, ozek pravokotnik, da boste na koncu dobili ozki kači podobno potico. 
  8. Zvaljano testo enakomerno premažite z nadevom in testo počasi in enakomerno zvijte v potico.
  9. Ko je potica narejena, oster nož pomokajte in potico narežite na kolobarje v razdalji treh prstov.  
  10. Mini potičke postavite na pomokan pekač in jih premažite s preostankom stepenega jajca.
  11. Potičke na toplem vzhajajte še 20 minut. Ta čas pripravite pečico. 
  12. Pečico ogrejte na 180°C in čebulne 'pajtičke' pecite 30 minut. Ko so pečene, jih položite v pleteno košaro in jih pokrijte s čisto, neodišavljeno krpo, da se počasi ohladijo, skorjica pa tako ostane mehka.
Pa dober tek!

Več o Gurmančkovem BLW izzivu, si lahko preberete v tej objavi, Gurmančku Galu pa lahko sledite tudi na FB strani in Instagramu. Vesela bom vaše podpore.  

Naslednji recept v sklopu BLW izziva sledi že v torek 9.1. 

Porovi polpetki

Pa smo že pri drugem receptu gurmančkovega BLW izziva, ki poteka v januarju.

Prvi od dvanajstih je bil tako recept za pirine palčke (recept v tej objavi), tokrat pa v pokušino in ustvarjanje ponujam recept za porove polpetke.


Polpeti, mesne kroglice in še druga poimenovanja poznamo za to okusno mesno jed, katere osnova je mleto meso, naj si bo goveje, telečje, piščanje, puranje ali mešano. Za prve grižljajčke priporočam, da uporabite rdeče meso in sicer meso teletine ali mlade govedine. Zakaj rdeče meso? Zato, ker je slednje najbogatejše z železom, ki je izjemnega pomena za dobro kri naših najmlajših. Več o prehrani slabokrvnih malčkov pa v tej objavi.

Sama sem izbrala meso mlade govedine. Recept je primeren že od šestega meseca naprej.

Iz napisane količine sestavin boste dobili približno 20 porovih polpetkov, količino pa lahko zmanjšate ali pa povečate ter tako izkoristite priložnost in porove polpetke pripravite za celo družino. Sama jih največkrat naredim v večji količini in del porovih polpetk zamrznem, da imam naslednjič hitro pripravljeno okusno in zdravo kosilo.

Potrebujete:
  • 350g mlete mlade govedine
  • 1 pest nasekljanega pora
  • polovico nasekljane čebule
  • 1 čajno žlico svežega ali suhega majarona
  • 1 čajno žlico svežega ali suhega peteršilja
  • 1 jedilno žlico olivnega olja
  • ščepec mlete kumine

Vse sestavine dobro pregnetite in zmešajte, da se med seboj dobro premešajo in povežejo. Če se vam s kosilom ne mudi, lahko zmes v hladilniku pustite počivati pol ure, da se masa resnično napoji vseh arom in začimb. Nato s čajno žličko oblikujte kroglice. Le te naj bodo približno iste velikosti, da bo dolžina pečenja ista.

Porove polpetke na peki papirju pecite v prej ogreti pečici na 180˙C 10 minut. Nato jih obrnite in pecite še 10 minut. Ko dobijo zlatorjavo barvo, so pečene.

Poleg polpetk lahko postrežete zelenjavno prilogo, omako, krompir, riž ali kaj drugega. Kar je vam in vašemu malemu gurmančku najljubše.

Pa dober tek!

NASVET!
  1. V kolikor meso kupujete v trgovini, vam predlagam, da ga izberete sami pri mesarju in ne pakiranega. Izbrano meso naj vam potem v željeni količini zmelje kar mesar na licu mesta. Tako boste zagotovo vedeli, da mleto meso ne vsebuje raznih dodatkov. Če želite, lahko uporabite kombinacijo različnega mesa, rdečega in perutnine. 
Naslednji recept januarskega BLW izziva sledi že v nedeljo 7.1.2017.

Gurmančkovemu BLW izzivu pa lahko sledite tudi na FB strani in Instagram-u.

Pirine palčke

Kot verjetno že veste, si je Gurmanček Gal za mesec januar pripravil prav poseben izziv. In sicer bo januar namenjen receptom, ki sledijo metodi Baby-led weaning. 

Več o metodi uvajanja goste hrane na željo otroka in o gurmančkovem mesečnem izzivu, si lahko preberete v tej objavi (klik, klik).

Pred nami pa je tako prvi izmed dvanajstih receptov, primeren za malčke, ki so že dopolnili osem oziroma devet mesecev, saj vključuje mlečne izdelke in sicer parmezan.


Pravi parmezan ali kot ga italijani poimenujejo Parmigiano Reggiano je staran sir s prijetnim, aromatičnim, a rahlo pikantnim okusom.

Parmezan mora med previdnim in dolgotrajnim staranjem zoreti kar dve leti in ravno zaradi tega dolgotrajnega postopka, med katerim se beljakovine razgradijo v proste aminokisline, je parmezan še lažje prebavljiv in zato odličen za prvo uvajanje mlečnih izdelkov. Poleg tega je parmezan bogat z beljakovinami, vitamini in minerali, med katerimi prevladujejo kalcij, fosfor in vitamin B12.

Za tokratni recept sem se odločila, da pripravim pirine palčke. Gre za variacijo popečene polente s sirom.

In sicer za en obrok potrebujete:

  • 2 jedilni žlici dmBio pirinega zdroba
  • 1 pest cvetače
  • 3 čajne žlice parmezana
  • 150ml vode
  • ščepec bazilike

Pečico ogrejte na 170˙C.

Vodi dodajte nasekljano cvetačo, zavrite in kuhajte tri minute, da se cvetača zmehča. Nato med stalnim mešanjem dodajte dmBio pirin zdrob ter kuhajte še 3 minute. Lonec odstavite in polenti vmešajte pol ščepca bazilike ter 2 čajni žlici parmezana.

Polento razporedite po pekaču, ki ste ga obložili s peki papirjem in po vrhu potresite preostanek parmezana ter bazilike.

Polento s sirom pecite v pečici 20 minut, da nastane skorjica. Polento nato v pekaču pustite še približno 10 minut, da se  ohladi in strdi.

Polento narežite na palčke dolžine 5 cm oziroma v velikosti malčkove roke.

NASVET!

  1. Pira je stara sorta pšenice, a ima z razliko od pšenice veliko več beljakovin, na drugi strani pa je gluten v piri lažje prebavljiv, zato so izdelki iz pire odlična izbira za uvajanje glutena. poleg tega je ta žitarica dober vir vlaknin, vitaminov in mineralov, med katerimi prevladuje B2, mangan, niacin, baker in fosfor.
  2. V kolikor vaš malček še ne prenaša glutena, lahko pirin zdrob nadomestite s koruznim, ajdovim ali prosenim zdrobom. 

Za več receptov, ki sledijo metodi Baby-led weaning pa si poglejte na to povezavo, lahko pa Gurmančkovemu BLW izzivu sledite tudi na FB ter Instagram profilu.

Naslednji BLW recept prihaja že ta petek 5.1.