Gurmančkov pasulj

Verjetno že veste, da naj bi bile stročnice na jedilniku vsaj enkrat tedensko, saj varujejo pred srčnimi obolenji, sladkorno boleznijo ter pomagajo pri presnavljanju maščob. So vir energije in pozitivno učinkujejo na celotni prebavni sistem. Fižol pa je poleg tega bogat z železom, kalcijem in kalijem.

Gurmanček Gal obožuje fižol na vse mogoče načine, zato ni bilo dvoma, da mu bo pasulj, pripravljen primerno njegovi starosti, zagotovo všeč.

Ker pa so enolončnice okusnejše, če so pripravljene v večji količini, je recept tokrat za približno 3 litre tekočine. Torej, odlična priložnost, da ga pripravite za vse družinske člane. Jaz ga nato, kar ga ostane, dam v manjše posodice, zaprem in zamrznem. Tako imam pri roki hitro pripravljen obrok za tiste dni, ko je stiska s časom ali pa je Gurmanček Gal sam z očkom oziroma pri komu v varstvu.

Kot boste videli, kuhanje pasulja terja več časa, a to ne pomeni, da morate stati pri štedilniku s kuhalnico v roki in čakati, da bo fižol kuhan. Ko so vse sestavine v enem loncu, preprosto zmanjšajte ogenj na najmanjšo možno stopnjo, pasulj pokrijte ter se z vozičkom odpravite na sprehod, lahko se igrate z vašim malčkom ali pa počnete vse tiste reči, ki si jih želite.

Torej, za približno 3 litre tekočine potrebujete:
  • 500g belega fižola
  • 3 srednje velike čebule
  • 2 srednje veliki papriki (najboljša izbira so rdeče paprike, ker dajo pasulju lepo kontrastmno barvo. Jaz sem uporabila kar zeleno, ker je bila ravno pri roki)
  • 2 srednje velika korenčka
  • 2 jedilni žlici paradižnikove mezge oziroma omake (po možnosti domače)
  • 1 lovorjev list
  • 2 ščepca Kotanyi peteršilja
  • 1 jedilna žlica mlete paprike
  • 2 stroka česna
  • olivno olje
  • 2 litra vode
Prebran fižol namakajte vsaj 12 ur v večji količini vode. Namočen fižol nato zavrite in ga pustite vreti vsaj 10 minut, saj s tem preprečimo, da bi malčke po jedi preveč napenjalo. Vodo odlijte.
Čebulo, korenje in papriko drobno sesekljajte. Na jedilni žlici olivnega olja prepražite polovico količine čebule, dodajte še ves narezan korenček in papriko, da postekleni. Odcejen fižol dodajte k zelenjavi in primešajte preostalo nasekljano čebulo. Zalijte z 1 litrom mrzle vode, da je fižol pokrit. Zavrite in kuhajte 15 minut. Nato dodajte 2 jedilni žlici paradižnikove mezge, lovorjev list in Kotanyi peteršilj. Kuhajte 1 uro.
Nasekljajte česen in ga na čajni žlici olivnega olja prepražite, da zadiši. Česen potresite z jedilno žlico mlete paprike in zalijte z 1 zajemalko tekočine, v katerem se kuha fižol. Mešanico vlijte v pasulj.
Kuhajte na majhnem ognju še približno 2 uri, odvisno od tega, koliko želite, da je fižol razkuhan. Lahko pa fižol pred serviranjem tudi grobo pretlačite.
Postrezite primerno ohlajeno. Preostali člani si lahko po svojem okusu Gurmančkov pasulj začinijo s soljo in poprom.
Pa dober tek!

NASVET!
  1. Če želite, da bo jed bolj bogata, lahko s čebulo prepražite tudi malo govejega mesa. Če pa vaš malček že uživa prekajeno svinjsko meso pa lahko le tega zakuhate v gurmančkovem pasulju. A ne pozabite. Svinjina se zaradi alergenosti in visoke vsebnosti maščob, priporoča po prvem letu starosti. Poleg tega pa prekajeno meso vsebuje veliko soli, ki prav tako ni priporočljiva vsaj do otrokovega prvega leta, potem pa v manjših količinah. 
  2. Peteršilj in lovor sta začimbi, ki ju večkrat vključim v prehrano Gurmančka Gala. Več o začimbah in njihovi uporabi pa v tej objavi
  3. Kot ste že prebrali, je Gurmanček Gal velik navdušen nad jedmi, ki vključujejo fižol. Tu sta še dve ideji za gurmančkove jedi s fižolom

Žrebičkova rižota z blitvo

Slabokrvnost je pri malčkih zelo pogosta težava, da pa do nje ne bi prišlo, lahko veliko pripomoremo tudi s primerno in kvalitetno prehrano.

Že kar nekaj receptov sem ustvarila z mislimi na tiste gurmančke in gurmančice, ki imajo nizko vsebnost hemoglobina in današnji recept je eden izmed njih.

Verjetno ste že v marsikateri objavi lahko prebrali, da je žrebičkovina zelo bogata z železom, prav tako timijan (100g timijana za kar 218% preseže dnevni vnos železa). Tudi blitva se lahko pohvali z vsebnostjo C vitamina, železa, folne kisline in drugih, telesu koristnih sestavin. Poleg tega pa blitva že sama po sebi vsebuje sol, kar pomeni, da bo jed kljub nesoljenju zelo okusna za vse člane družine.

Za 200g obroka potrebujete:

  • 1 zrezek žrebičkovine (50g)
  • 3 liste blitve (50g)
  • 1 jedilno žlico riža
  • polovico manjše čebule (50g)
  • ščepec Kotanyi timijana
  • ščepec Kotanyi majarona
  • lovorjev list
  • čajno žličko 100%, hladno stiskanega olja
  • 500ml vode
Čebulo, žrebičkovino in blitvo na drobno nasekljamo. Na olivnem olju prepražimo čebulo, da postekleni, dodamo narezano žrebičkovino in potresemo s ščepcem timijana in majarona. Pečemo toliko časa, da meso malo porjavi. Zalijemo z vodo, dodamo lovorjev list in na majhnem ognju dušimo 30 minut (tako bo meso resnično mehko). Dodamo jedilno žlico riža in kuhamo nadaljnih 20 minut. Ko je riž že skoraj kuhan, vmešamo nasekljano blitvo in dušimo 5 minut, da voda popolnoma izhlapi. Postrežemo primerno ohlajeno.
Pa dober tek!
NASVETI!
  1. Namesto žrebičkovine lahko uporabite tudi drugo vrsto meso, a za večjo vsebnost železa, izberite pusto rdeče meso (govedina, teletina...)
  2. Olivno olje lahko zamenjate z drugim kvalitetnim, hladno stiskanim oljem oziroma maščobo. Najboljša izbira, poleg olivnega, je kokosovo maslo ali ghee maslo, saj vse tri vrste maščob dobro zdržijo segrevanje. 
  3. Začimbe so v prehrani Gurmančka Gala zelo pomembne, saj poleg okusa, vsebujejo tudi ogromno telesu koristnih sestavin. Več o začimbah pa v tej objavi.
  4. Če želite vašemu malčku pripraviti brezmesno jed, ki bo prav tako poskrbela za velik vnos železa v malčkovo prehrano, mu lahko pripravite Peteršiljeve požke z rdečim pestom.  

Pirini svedrčki s čebulno omako, piščancem in korenčkovo prilogo

Včasih pride dan, ko sem res na volji za bolj komplicirane jedi, ki zahtevajo več posode in organizacije.

Tako sem danes pripravila priine svedrčke s čebulno omako, v kateri sem Gurmančku Galu skuhala piščančjo kračko. Zraven pa sem postregla še prilogo iz korenčka in čebule.

V tem tednu je Gurmančku Galu zrasel že peti zobek, tako da pasiranje res ni več potrebno, pirine svedrčke sem tako le zdrobila z vilico, korenček je brez težav jedel kar v kosih, piščančje meso pa sem natrgala na trakce.  Gre za takoimenovano BLW metodo hranjenja. BLW metoda nas vabi k temu, da malčku ponudimo "finger-food" in mu s tem omogočimo, da hrano raziskuje sam, s prijemanjem hrane, okušanjem, spoznava barve, vonj, obliko in teksturo hrane. Pri tej metodi morate biti pripravljeni, da bo kar nekaj hrane pristalo na tleh in na vašem malčku, a je njegovo veselje ob okušanju in packanju neprecenljivo. Več o Baby Led Weaning metodi si lahko preberete na Facebook-u ali tu. 

Za 200g obroka potrebujete:

  • 1 piščančjo kračo (100g)
  • 1 pest pirinih svedrčkov (50g)
  • 1 pest korenčka (50g)
  • 1 manjšo čebulo (50g)
  • olivno olje
  • ščepec Kotanyi kurkume
  • ščepec Kotanyi majarona
  • ščepec Kotanyi peteršilja
  • 1 lovorjev list
  1. Na olivnem olju prepražite polovico nasekljane čebule, da postekleni. Dodajte piščančjo kračo, ki ste jo potresli s kurkumo in zalijte z 200ml vode. Dodajte še lovorjev list, ščepec majarona in peteršilja. Pokrito kuhajte pol ure.
  2. Na olivnem olju prepražite polico čebule, da postekleni. Dodajte narezan korenček. Zalijte s 100ml vode in pokrito kuhajte 30 minut oziroma toliko časa, da korenček postane mehak.
  3. Zavrite vodo in v njej skuhajte pirine svedrčke. Glede časa kuhanja se ravnajte po navodilih na embalaži.
Kuhane testenine prelijte z omako, v kateri se je kuhalo meso. Poleg postrezite prilogo iz korenčka in piščančjo kračo. 
Pa dober tek!



NASVET!
  1. Začimbe so reden del prehrane Gurmančka Gala. Tokrat sem v njegov obrok vključila lovor, peteršilj, majaron in kurkumo. Sploh slednja je zelo zdravilna, saj deluje kot naravni antiseptik, pomaga pri razstrupljanju jeter, zmanjša tveganje za pojav levkemije pri otrocih, je naravni anagletik,...Več o začimbah pa na tej strani.

Jota

Jota je bila moja najljubša jed v nosečnosti in ne pravijo zastonj stare vraže, da če nosečnica takrat hrepeni po kislem, pričakuje fantka, saj je pri meni to zagotovo držalo.

Tokrat pa sem joto pripravila za Gurmančka Gala. No ja, za vse pravzaprav.

Po slovenskih pokrajinah je več različnih različic jot, sama najraje pripravljam joto, ki vsebuje le krompir in kislo zelje, ponekod pa joti dodajo tudi fižol.

Pri kislem zelju se žal ne boste mogli povsem izogniti soli, saj je le ta nujna za proces kisanja, sem pa jaz pred kuhanjem kislo zelje dobro oprala pod vročo vodo. Tako sem sprala malo soli ter zmanjšala kislost zelja.

Kislo zelje je bogato s C vitaminom, izboljšuje prebavo in je odličen za dvog odpornosti.

Za 200g obroka potrebujete:

  • 1 srednje velik krompir (100g)
  • 1 pest kislega zelja (70g)
  • voda
  • ščepec kumine (v zrnju ali mlete)
  • čajna žlička 100%, hladnostiskanega olja
Krompir olupite, narežite in ga v vodi kuhajte do mehkega (cca 20-30 minut). Kislemu zelju dodajte kumino in ga v vodi kuhajte pol ure. Ko je krompir kuhan, vodo odlijte in krompir pretlačite. Dodajte kuhano kislo zelje, ki ste ga odcedili. Prelijte z 200ml vrele vode in dobro premešajte. Joto še enkrat zavrite in postrezite primerno ohlajeno. Dodajte še čajno žličko hladnostiskanega olja.
Pa dober tek

NASVET!
  1. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
  2. Kumino jaz dodam v mlado in kislo zelje ter repo, saj tako preprečim morebitno napenjanje. Kotanyi kumino lahko dobite v mleti obliki ali v zrnju, obe pa sta primerni že od samega začetka uvajanja.Več o kumini pa v tej objavi.


Kaj pa ostali člani družine?
Jota je odlična enolončnica, primerna za vse člane družine. 
Za 4 obroke potrebujete:
  • 0,5kg kislega zelja
  • 5 srednje velikih krompirjev
  • kumino
  • česen
  • olivno olje
  • vodo
Krompir olupite, narežite in kuhajte v vodi 30 minut. Kislemu zelju dodajte kumino in ga v vodi kuhajte pol ure. Kuhan kormpir odcedite, pretlačite in mu dodajte odcejeno kislo zelje. Prelijte z litrom vode oziroma toliko, kolikor želite, da bo jota gosta. Joto še enkrat zavrite in z zajemalko vzemite procijo, ki bo namenjena vašemu gurmančku. Na žlici olivnega olja prepražite česen (toliko, da zadiši) in polijte čez joto, ki je namenjena ostalim članom. Solite in poprajte po okusu. 

Kokosov mlečni riž

Za 170g obroka potrebujete:

  • 250ml riževega napitek
  • 1 jedilno žlico kokosove moke
  • 2 jedilni žlici riža
  • 1 ščepec Kotanyi cimeta
Riž in kokosovo moko kuhajte v riževem napitku 25-30 minut (pomagajte si z napotki na embalaži riža). Jaz riž kuham vsaj 5 minut več, kot piše na embalaži, da je res mehak in ga potem ni potrebno dodatno pasirati. Postrezite primerno ohlajeno.
Pa dober tek!
NASVET!


    1. Cimet je del prehrane Gurmančka Gala že od njegovega petega meseca starosti. Več o cimetu in drugih začimbah v prehrani malčkov pa v tej objavi.
    2. Namesto riževega napitka, lahko uporabite tudi napitek iz drugih žit, na primer proseni, ovseni, pirin napitek...