Bučkin onigiri

Bučkine riževe kroglice oziroma bučkina rižota

Bučkina rižota servirana na dva načina. Kot klasična jed ali kot okusne, sočne kroglice za BLW malčke. Kateri način boste izbrali vi?

Poletje je čas za cukini bučke. Odlične na 1001 način. Kot zelenjavna prikuha, pečene na žaru, dodane v juhe, mineštrice, rižotke (več receptov tu)...
Vsako leto nasadim ogromno bučk. Veliko jih porabimo sproti, višek pa shranim v skrinjo za zimske dni, ko na vrtu primanjkuje sveže zelenjave. Cukini bučke narežem na kocke in surove spakiram v vrečke ter zamrznem.
Za tokratni recept sem preizkusila kombinacijo bučk in riža. In sicer sem uporabila dmBio polnozrnati riž, ki kljub daljšemu kuhanje ostane kompakten in idealen za tiste, ki obožujejo jedi na zob, torej »al dente«. V kolikor pa imate rajši bolj mehak riž, uporabite tistega, ki je namenjen prav  kuhanju mlečnega riža.

Za približno 20 riževih kroglic potrebujete:
  • 1 manjšo cukini bučko – 300g
  • 1 dl riža dmBio polnozrnatega riža
  • 2dl vode
  • ½ manjše čebule
  • 1 strok česna
  • 2 jedilni žlici dmBio olivnega olja
DmBio polnozrnati riž v vodi namakajte 6 ur. S tem bomo skrajšali čas kuhanja.
Bučko naribajte. Če je domača, je ne lupite. 
Na olivnem olju popražite čebulo in česen ravno toliko, da česen zadiši. Dodajte naribano bučko in odcejen riž. Dobro premešajte in na majhnem ognju dušite 10 minut. Nato zalijte z vodo in s kuhanjem nadaljujte 20 minut.
Ko je bučkina rižota kuhana, jo postrezite primerno ohlajeno.

Če pa se naš malček prehranjuje po BLW metodi uvajanja hrane (več receptov najdeš tukaj, klik, klik), postopajte takole:

Bučkino rižoto pustite, da se ohladi na telesno temperaturo. Po cca 10 minutah, dlani zmočite z vodo in riž med dlanmi oblikujte v poljubne oblike (kroglice, palčke, trikotnike).

Bučkine onigirije v pečici na 200°C pecite 15 minut oziroma toliko časa, da dobijo rahlo svetlo rjavo skorjico.

Postrezite primerno ohlajeno.

Pa dober tek!

NASVET!
  1. Po devetem mesecu, lahko v zmes pred oblikovanjem naribate malo sira, ki bo še dodatno povezal sestavine in riževim kroglicam dal odličen okus ter kremasto strukturo. Zakaj z uvajanjem mlečnih izdelkov počakajte do te starosti, si preberite v tej objavi.
  2. Linija dmBio ponuja izdelke, ki so brez dodanih konzervansov, barvil, ojačevalcev okusa in gensko spremenjenih organizmov. Izdelke dmBio najdete v vseh dm prodajalnah po Sloveniji.

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u  

Skutini cmoki z borovničevim polnilom

Malo drugačna in zelo okusna različica slivovih cmokov iz krompirjevega testa. Brezglutenski cmoki iz skute in brezglutenske moke, polnjeni z gozdnimi borovnicami ter preliti z mandljevo zabelo.

Verjetno ste že opazili, da zadnje čase objavljam predvsem brezglutenske recepte. To pa zato, ker smo doma precej omejili porabo izdelkov z glutenom. No, vsaj jaz, ki se že skoraj pol leta prehranjujem po LCHF načelih. Zato vedno bolj stremim k ustvarjanju receptov, ki ne vsebujejo glutena, so zdravi in seveda okusni.

Slivovi cmoki so bili meni zelo ljuba jed oziroma sladica, ki jo je mama po navadi pripravila poleg zelenjavne mineštrice.  Iz krompirjevega testa je naredila res ogromne krogle (poudarek na KROGLE, haha), vanje skrila eno veliko domačo slivo, ki jo je potresla z obilo sladkorja, skuhala in seveda postregla z zabelo iz drobtin in ogromno sladkorja. Sladka in zelo nasitna jed.

Tokrat pa vam v preizkušanje ponujam drugačno verzijo klasične jedi. Skutini cmoki z borovničevim polnilom so ravno tako mehki in sladki, meni osebno še mnogo boljši od "navadnih", saj se ne "usedejo na želodec". Lahko jih napolnite s katerimkoli nadevom, v testo skrijete slivo, jagode, marelice,...

Za 9 cmokov potrebujete:
  • 250g skute
  • 1 jajce
  • 2  jedilni žlici dmBio mandljeve moke
  • 2 jedilni žlici dmBio kokosoove moke
  • 1 zvrhano jedilno žlico indijskega trpotca
  • gozdne borovnice
  • 1 pest dmBio mandljev
  • 1 čajna žlica masla
Skuto in jajce dobro premešajte, da se sestavini med seboj povežeta. Nato z  roko počasi in postopoma vmešajte moke (indijskega trpotca, kokosa in mandljev). Dobili boste krompirjevemu testu podobno zmes, ki jo pustite počivati 10 minut.
Nato z jedilno žlico zajemajte testo, ga oblikujte v kroglico, ki jo nato med rokami sploščite v okroglo ploskev. V sredino te ploskve dodajte 1 čajno žlico gozdnih borovnic. Previdno ploskev testa stisnite skupaj in ponovno oblikujte v kroglo. Če vam testo poka, zmočite dlani z vodo in kroglico testa zgladite.
Cmoke nežno položite v vodo, ki močno vre. Ko cmoki priplavajo na vrh, jih kuhajte še 4 minute. S penovko kuhane cmoke poberite na krožnik in prelijte z mandljevo zabelo.
Mandljevo zabelo pripravite tako, da maslo stopite v ponvi in mu dodate grobo mlete dmBio mandlje. Pečete toliko časa, da mandlji dobijo rahlo zlatorjavo barvo in da zadišijo.
Postrezite primerno ohlajeno.
Pa dober tek!
NASVET!
  1. Ker cmoki vsebujejo skuto, ta recept priporočam po dopolnjenem devetem mesecu starosti. Zakaj z uvajanjem mlečnih izdelkov počakajte do te starosti, si preberite v tej objavi.
  2. V kolikor je malček občutljiv na jajca in mlečne izdelke, priporočam naslednje: Njoke naredite po tem receptu (klik, klik), torej s krompirjem namesto skute. Jajce nadomestite z 1 zvrhano jedilno žlico indijskega trpotca, pirino moko pa z dmBio mandljevo in kokosovo moko.
  3. Linija dmBio ponuja izdelke, ki so brez dodanih konzervansov, barvil, ojačevalcev okusa in gensko spremenjenih organizmov. Izdelke dmBio najdete v vseh dm prodajalnah po Sloveniji.

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u

Kokosovi keksi s čokolado in borovnicami

Keksi iz kokosove moke s temno čokolado in gozdnimi borovnicami.

Rada pečem piškote. Take in drugačne. Polnjene z marmelado ali čisto navadne. Keksi so lahko odličen prigrizek in tudi darilo ob obisku, nekaj, kar prinesemo na piknik, praznovanje. Nekaj receptov najdete na tej povezavi.
Tokrat sem naredila kekse iz kokosove moke, kar pomeni, da so brez glutena in zato primerni tudi za tiste s celiakijo in za osebe, ki se prehranjujemo po načelu LCHF.

Za 35 keksov potrebujete
  • 100g masla
  • 4 jedilne žlice dmBio kokosove moke
  • 1/2 čajne žlice pecilnega praška
  • 2 jajci
  • 1 čajna žlica dmBio vanilije v prahu
  • 2 jedilni žlici gozdnih borovnic
  • 2 jedilni žlici nadrobljene temne čokolade z 90% deležem kakava
Maslo stepite, da postane kremasto in počasi v maslo vmešajte vsako jajce posebej. 
Nato postopoma dodajajte dmBio razmaščeno kokosovo moko in pecilni prašek. Vmešajte še nadrobljeno čokolado in borovnice. Maso pregnetite z rokami.

S čajno žličko zajemajte maso in oblikujte kroglice v približno isti velikosti. Kroglice sploščite s pomočjo lopatice med dvema peki papirjema.
Kekse v prej ogreti pečici na 180°C pecite 15 minut. Ko dobijo zlatorjav rob, so pečeni.

Kokosove kekse s čokolado in borovnicami postrezite primerno ohlajene. V zaprti posodi in v hladilniku zdržijo najmanj 2 tedna. Seveda, če jih prej ne boste pojedli.

Pa dober tek!
NASVET!
  1. Linija dmBio ponuja izdelke, ki so brez dodanih konzervansov, barvil, ojačevalcev okusa in gensko spremenjenih organizmov. Izdelke dmBio najdete v vseh dm prodajalnah po Sloveniji.
  2. V kolikor čokolado izpustite, pecilni prašek pa nadomestite z vinskim kamnom, so kokosovi keksi primerni že za šestmesečne gurmančke. 

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u

Sirova pogača z zelišči in semeni

Puhasta pogača s sirom, semeni in zelišči. Odlična izbira kot predjed, samostojni obrok ali vmesni prigrizek.

Podobno izvedbo pogače se spominjam iz gimnazijskih let, ko smo vsak dan med malico skočili v bližnjo pekarno po "origano" (vsaj, mislim, da se je tako imenoval). Puhasta pogača z origanom, ki smo jo z veseljem jedli, sedeč na "škarpi" pred koprsko gimnazijo. Ne vem, zakaj je nisem naredila že prej, a včasih domišljija pelje svoja pota. Tokrat pa sem se zopet spomnila na ta odličen kruh in se odločila, da mu dodam še meni tako ljuba semena in sir.

V kolikor malčku še niste uvedli mlečnih izdelkov (to priporočam po dopolnjenem 9.mesecu starosti), sir preprosto izpustite. In tudi brez mešanice semen, bo pogača odličnega okusa. Lahko jo naredite v obliki žemljic, rogljičkov, palčk. V taki obliki, v kakršni jo vaš gurmanček najlažje prime.

Za približno pol kilograma sirove pogače z zelišči in semeni potrebujete:
  • 250g dmBio pšenične bele moke tip 550
  • 2 jedilni žlici dmBio hladnostiskanega olivnega olja
  • pol vrečke suhega kvasa
  • 2dl vode
  • 1 čajno žlico šetraja
  • 1 čajno žlico bazilike
  • mešanico semen
    • 1 čajno žlico dmBio chia semen
    • 1 čajno žlico dmBio bučnih semen
    • 1 čajno žlico dmBio sezama
    • 1 čajno žlico dmBio lanenih semen
  • 100g mozzarele
Najprej pripravite kvasec. V toplo vodo dodajte kvas, noževo konico sladkorja (potreben je za hitrejše delovanje kvasovk) in 1 jedilno žlico moke. Vse skupaj premešajte in pustite vzhajati 20 minut.
Moko stresite v večjo posodo in v sredino naredite jamico. V jamico dodajte 2 jedilni žlici dmBio olivnega olja in začimbe (šetraj, baziliko). Ko kvasec vzhaja, ga počasi, med mešanjem, vmešajte v moko. Vse skupaj dobro premešajte in pokrijte z živilsko folijo ali čisto, neodišavljeno kuhinjsko krpo. Pustite vzhajati pol ure.

Ko testo naraste na dvojno količino svoje prvotne, testo pregnetite z rokami. Podlago najprej malo pomokajte in nato testo nežno, z občutkom gnetite toliko časa, da se testo ne lepi več na prste.

Testo z rokami oblikujte v majhne kroglice. Kroglice položite v naoljen pekač ali pekač obložen s peki papirjem testo. Ponovno pokrijte in pustite vzhajati 45 minut.

Testo nato v pečici na 180°C pecite 25 minut. Nato pogačo vzemite iz pečice in jo potresite z nadrobljeno mozzarelo in mešanico dmBio semen. V pečici nato s pečenjem nadaljujte še 15 minut.

Pečeno sirovo pogačo pokrijte z nedoišavljeno kuhinjsko krpo, da se skorjica zmehča. Postrezite primerno ohlajeno.

Pa dober tek!

NASVET!
  1. Zakaj z uvajanjem mlečnih izdelkov počakajte do t9. meseca starosti, si preberite v tej objavi.
  2. Linija dmBio ponuja izdelke, ki so brez dodanih konzervansov, barvil, ojačevalcev okusa in gensko spremenjenih organizmov. Izdelke dmBio najdete v vseh dm prodajalnah po Sloveniji.

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u

TOP 10 RECEPTOV PRVE POLOVICE LETA 2018

10 vam najljubših receptov prve polovice leta.

Prvih šest mesecev letošnjega leta je nanizalo že več kot 40 receptov Gurmančka Gala. Med njimi najdete omake, sladice, brezglutenske jedi, juhe in še mnogo drugih okusnih in zdravih idej za obroke naših malčkov.

Ker pa je za nami prva polovica leta, me je zanimalo, kateri so tisti, ki so najbolj brani in vam najljubši. Zato je spodaj nanizan seznam 10 najbolj branih receptov. Za več informacij o izbranem receptu, preprosto kliknite na naslov oziroma povezavo recepta.
  1. Jabolčne palčke 
  2. Pizza mafini 
  3. Porovi polpetki
  4. Proseni kolački 
  5. Njoki v porovi omaki 
  6. Bananini kruhki s čokolado 
  7. Zelenjavni napihnjenčki s sirom 
  8. Kokosove kocke z jagodami 
  9. Triminutni brezglutenski kruhek 
  10. Jajčni mafini

Hvala za spremljanje bloga. Gurmančka Gala pa najdete tudi na FB strani in Instagram-u.