Gurmančkov BLW izziv

Poznate Baby-led weaning? Ste se morda pri uvajanju goste hrane odločili ravno za to metodo? Kakšne so vaše izkušnje?

Začetnica BLW metode je Gill Rapley, babica, medicinska sestra in svetovalka za dojenje ter avtorica več knjig na temo hranjenja otrok.

Pri tej metodi, ki je popolnoma naravna, varna in preprosta oblika uvajanja goste hrane, moramo kot starši odstopiti od položaja vodje in na to mesto postaviti otroka. V ospredje tako pride pomen zaupanja v sposobnost in neodvisnost otroka, da je zmožen samostojnega hranjenja s trdo hrano. Gre za uvajanje goste hrane na željo otroka, kjer otroku prepustimo popoln nadzor nad procesom uvajanja goste hrane, on s svojo željo in sposobnostmi določa tempo, odloča, kdaj se bo uvajanje oziroma hranjenje začelo in kdaj končalo.

Kaj pa če otrok nima zobkov?

Zobki niso pogoj za to, da malček prežveči hrano, saj sekalci oziroma zadnji zobje s katerimi malčki dejansko prežvečijo hrano, zrastejo kasneje. Na začetku tako hrano malčki žvečijo z dlesnimi, ki so res zelo močne, kar dokazujejo tudi malčki, ki se že od samega začetka prehranjujejo po BLW metodi.

Sama sem sicer Galu ponujala predvsem kašice, vmes pa sem mu vedno ponudila nekaj, kar je lahko glodal - skorjo kruha, krhelj jabolka ali drugega sadja. Palačinke, kuhano zelenjavo narezano na palčke, košček sira. Toliko, da se je spoznal tudi s hrano drugačne teksture. Kdo ve, mogoče bom nekoč (pri drugem otroku, nekje v daljni, daljni prihodnosti :P) v celoti gosto hrano uvajala po BLW metodi.

Kar pa mi je pri tej metodi najbolj všeč in čemur sledim že od začetka pa je dejstvo, da otroka že takoj vključimo v ritual hranjenja. Gala sem tako od prvega dne uvajanja posedla k mizi (najprej v naročju, nato v trip trapu), da nas je lahko pri obedu opazoval. Na ta način nisem poskrbela le za lažje uvajanje koščkov, ampak otroka že na samem začetku vpeljala v družinsko rutino. Obroke sem poskušala sestavljati tako, da je jedel isto kot mi, seveda z njemu prilagojenimi sestavinami in začimbami. Če sva uvajala določeno zelenjavo, sem jo pripravila za vse, nama z Bojanom pa dodala začimbe in druge priloge. Na ta način sem želela, da se Gal čuti vključenega v naš obred kosila/večerje/zajtrka. Poleg tega pa sem si na ta način tudi sebi olajšala delo, saj mi ni bilo potrebno kuhati treh različnih menijev.

Se pa vedno več mamic pri uvajanju goste hrane odloča za metodo hranjenja na željo otroka,  ki nas vabi k temu, da otroku že od samega začetka uvajanja, hrano ponujamo v koščkih oziroma v obliki 'finger food'. Za več nasvetov o BLW metodi uvajanja goste hrane si preberite knjigo Naj otrok izbira pot, katere avtorica je tudi prej omenjena Gill Rapley.

In ker je je pred nami novo leto, kar pomeni leto novih izzivov, izkušenj in dogodivščin, sem se odločila, da bo januar namenjen prav posebnemu izzivu.

In sicer je pred nami mesec BLW receptov. Mafini, žepki, kolački, keksi, palačinke, zavitki in še bi lahko naštevala ideje za BLW grizljajčke malih nadebudnežev.

Januar bo tako mesec BLW receptov. Zato sledite blogu in FB strani Gurmanček Gal, kjer bom ta mesec objavila kar 12 idej za uvajanje trde hrane na željo otroka.

Hkrati pa vabim v ta Gurmančkov januarski izziv tudi vas, da delite svoje ideje, izkušnje in recepte, povezane z uvajanjem hrane po metodi Baby-led weaning.

Naj se izziv začne! :)

Prvi recept bo tako na spletni strani https://gurmancekgal.blogspot.com že 2.1.2018

Mandljevi keksi

Veganski, brez dodanega sladkorja in drugih sladil, brez glutena in primerni že na začetku uvajanja goste hrane.


Ti mandljevi keksi so me resnično presenetili. Prvič sem namreč preizkusila mandljevo moko, ki se, moram priznati, odlično obnese kot zamenjava klasični beli pšenični moki. Poleg tega je brez glutena in zato primerna tudi za malčke, ki le tega ne prenašajo.

Priprava je enostavna in hitra, iz naslednjih sestavin pa boste dobili 40 keksov v velikosti 4 centimetrov.

In sicer potrebujete:

  • 200g dmBio mandljeve moke
  • 100g dmBio kokosovega masla
  • pol čajne žličke sode bikarbone
  • 2 čajni žlički dmBio vanilije v prahu
  • 1 manjša banana (100g)

Banano olupite in z vilico pretlačite.
Kokosovo maslo stopite nad soparo ali pa ga pustite na sobni temperaturi, da postane mehko in mazavo.
Mandljevo moko, sodo bikarbono in vanilijo v prahu v posodi dobro premešajte, da se vse sestavine med seboj enakomerno porazdelijo. Nato počasi dodajajte stopljeno kokosovo maslo in pretlačeno banano.
Testo dobro pregnetite in sicer ga z rokami gnetite vsaj 5 minut.
Pečico segrejete na 190 ˚C.
Testo z valjarjem zvaljajte v približno pol centimetra debelo plast in nato s kozarčkom izrežite iz testa krogce. To ponavljajte, dokler vam ne zmanjka testa.
Na pekač položite peki papir in nanj izrezane krogce iz mandljevega testa. Z vilico nato pritisnite v vsak krogec križni vzorec. Torej, najprej ravno in nato še navpično, da se oblikuje nekakšen vzorec.
Kekse v pečici pecite 8 minut oziroma toliko časa, da dobijo zlatorjav rob.


Ko so keksi pečeni, jih pustite na pultu, da se ohladijo. Nato jih shranite v zaprti posodi s pokrovom, da ostanejo hrustljavi.

Seveda, če ne bodo prej zmanjkali, hehe...
Pa dober tek!

Za še več receptov za gurmančkove kekse, poglejte na to povezavo, Gurmančku Galu pa lahko sledite tudi na FB profilu Gurmanček Gal. 

Kokosovi kosmiči

Hitro, enostavno, brez glutena in najpomembnejše, zdravo.

Do vsaj devetega meseca (še bolje do prvega leta) starosti naj bo osnova za kosmiče, kaše in podobno jušna, zelenjavna ali sadna osnova. Za popestritev pa lahko občasno izberemo rastlinske napitke, odličen primer je tako tudi kokosovo mleko.

Kokos je izjemni sadež, bogat z vitamini in minerali. Še posebej je potrebno poudariti vsebnost lavrinske kisline, ki je učinkovita v boju z virusi, bakterijami, vnetji in zobni gnilobi. Kokosova maščoba spodbuja presnovo in delovanje ščitnice, uravnava krvni tlak in holesterol. Verjeli ali ne, na Tajskem je mlad kokos prvo živilo, ki ga otrokom ponudijo za uvajanje goste hrane.

Zato sem se tokrat odločila, da kokosovo mleko uporabim kot osnovo za obrok, ki je brez glutena, brez živalskih izdelkov, a kljub temu zelo zdrav primer polnovrednega obroka, bogatega z vitamini in minerali.

Priprava je zelo enostavna in hitra. Potrebujete le dve sestavini in sicer za 220g obroka:

  • 200ml dmBio kokosovega mleka
  • 3 jedilne žlice dmBio koruznih kosmičev (nesoljenih in nesladkanih)
Koruzne kosmiče preprosto prelijte s kokosovim mlekom in pustite 15-20 minut, da se dobro namočijo in zmehčajo. Če se vam mudi, kokosovo mleko preprosto malo segrejte in nato prelijte čez kosmiče. Toplo kokosovo mleko bo poskrbelo, da se bodo kosmiči hitreje napojili in zmehčali.
Enoletnikom lahko za še slajši okus čez kosmiče prelijete čajno žličko domačega medu ali pa posujete s ščepcem pravega kakava, maljšim pa za polnejši okus dodate ščepec cimeta, kardamoma ali vanilije.

Pa dober tek!

Pastinakova torta s hruškino kremo in cimetom

Pastinak kot glavna sestavina slaščic? Zakaj pa ne!

Četudi je pastinak zelenjava pa je zaradi visoke vsebnosti sladkorja odličen tudi za sladice in jedi, ki vključujejo sadje. Pravzaprav so pastinak včasih uporabljali kot naravno sladilo, gre pa za izjemno aromatično korenovko, bogato s kalijem, fosforjem in kalcijem ter prehranskimi vlakninami.
Pastinak sem v Gurmančkovih receptih uporabila že večkrat in vedno znova me je presenetila njegova sladkoba. Tokrat pa sem se odločila, da pripravim različico korenčkovega peciva, a s to razliko, da sem namesto korenja uporabila še bolj sladek in aromatičen pastinak.

Sestavine za torto širine 20cm:


  1. BISKVIT
    • 3 jajca
    • 250g masla
    • 200g pšenične bele moke
    • 50g kokosove moke
    • 1 zravnano čajno žličko sode bikarbone
    • 300g pastinaka
    • 2 čajni žlički cimeta
    • 180g kisle smetane
  2. KREMA
    • 0,5l sladke smetane za stepanje
    • 2 srednje veliki hruški
    • čajna žlička cimeta
    • pol čajne žličke masla
    • 3dl vode
  3. POSIP
    • kokosova moka
    • cimet

Postopek

Pastinak operite, olupite in naribajte na strgalu. Dodajte stopljeno maslo, kislo smetano in jajca ter vse skupaj dobro premešajte, da se sestavine med seboj povežejo. Ko dobite gladko, homogeno zmes,  počasi začnite z dodajanjem suhe mešanice, ki ste jo naredili iz mešanice bele, kokosove moke, cimeta in sode bikarbone. Zmes vlijte v namaščen pekač za torte in v prej ogreti pečici na 180 stopinj celzija pecite 35 minut. Testo nato pustite v pečici, da se počasi ohladi.

V ponvi stopite maslo in dodajte olupljene in narezane hruške. Na maslu jih dušite približno dve minuti, nato čez hruške posujte čajno žličko cimeta. Podušite vse skupaj še minutko, nato prelijte z vodo in pokrito kuhajte še 5 minut, da se hruške zmehčajo. Hruškin kompot pustite, da se ohladi.

Smetano stepite po navodilih na embalaži.

Ohlajen biskvit prerežite, da dobite dve plasti. Prvo plast na pladnju namočite s polovico tekočine iz hruškinega kompota in čez biskvit enakomerno razporedite kuhane hruške. Če želite, lahko hruške predtem pretlačite, jaz sem pustila hruške narezane na kocke, saj sem želela malo več teksture. Čez hruške nato premažite polovico stepene smetane in čez položite drugo polovico biskvita.

Zgornji del biskvita pokapajte s preostankom kompota in biskvit premažite z drugo polovico stepene smetane.

Torto nato potresite s kokosovo moko in po želji s cimetom oblikujte izbrano sliko. Lahko pa posip cimeta izkoristite tudi za zapis imena ali izbranega besedila.

Torta naj v hladilniku počaka čez noč, da se vse sestavine dobro napojijo in povežejo.

Pa dober tek!


Gurmančkovi skutni namazi

Poznamo ogromno različic in kombinacij za namaze. Zelenjavne, mesne, mlečne, sladke, slane in prav vsi so odlični.


Z njimi obogatimo kruh, jih postrežemo kot prilogo ali predjed. Ko pa postanejo malčki samostojnejši pri hranjenju, lahko različne namaze ponudimo tudi njim, bodisi kot samostojno jed ali kot namaz za kruhke, vaflje. 

Nekaj namazov smo preizkusili tudi v družini Gurmančka Gala, zato vam tokrat v ustvarjanje in preizkušanje ponujam kar 12 receptov za namaze, katerih glavna sestavina je pasirana pusta skuta.

Korenčkov namaz

1 jedilna žlica pasirane puste skute
1 jedilna žlica drobno naribanega svežega korenčka

Korenček naribajte na strgalu na strani, ki je namenjena ribanju na primer limonine lupine ali parmezana. Nariban korenček vmešajte v pasirano pusto skuto in namažite na vafelj ali kruh. Odličen je na pirinem vaflju linije dmBio.


Pastinakov namaz

1 jedilna žlica pasirane puste skute
1 jedilna žlica drobno naribanega svežega pastinaka
ščepec mlete kumine

Pastinak naribajte na strgalu na strani, ki je namenjena ribanju parmezana. Nariban pastinak vmešajte v skuto in namažite na željeno podlago - kruh, vafelj, palačinko...izbira je vaša..

Zeliščni namaz

2 jedilni žlici pasirane skute
ščepec luštreka
ščepec drobnjaka

Pasirani skuti vmešajte nasekljane sveže ali suhe začimbe. 





Paprikin namaz


1 jedilna žlica pasirane puste skute
1/4 manjše zelene paprike
ščepec mlete kumine

Papriko drobno nasekljajte in vmešajte k pasirani pusti skuti. Dodajte še ščepec mlete kumine in dobro premešajte. Za bolj gladko strukturo, lahko vse sestavine spasirate s paličnim mešalnikom. 






Melancanin namaz

1 rezina jajčevca
1 jedilna žlica pasirane skute
pol čajne žličke olivnega olja

Rezino jajčevca pokapajte z olivnim oljem in v pečici na 180'C pecite 10 minut. Ohlajeno rezino jajčevca drobno nasekljajte in vmešajte v skuto. Melancanin namaz se odlično prileže namazan na koruznem dmBio vaflju. 






Čebulno-brokolijev namaz


1 jedilna žlica pasirane skute
1 čajna žlica nasekljane čebule
2 manjša cvetova kuhanega brokolija

Nasekljano čebulo in kuhan brokoli vmešajte v skuto. Za bolj blag okus lahko namesto navadne čebule uporabite rdečo ali mlado čebulo, šalotko ali pa jo nadomestite s porom. 







Jajčni namaz

1 jedilna žlica pasirane skute 
1 manjše jajce
ščepec drobnjaka

Jajce na trdo skuhajte v vodi (ko voda zavre, jajce kuhajte še 7 minut). Olupljeno trdo kuhano jajce skupaj s skuto spasirajte s paličnim mešalnikom, da nastane homogena, gladka zmes. Namaz potresite s svežim ali suhim nasekljanim drobnjakom

Hruškin namaz

1/4 hruške
¸1 jedilna žlica pasirane puste skute
ščepec vanilije

Hruško olupite in ukašite na steklenem ali navadnem strgalu. Hruško nato vmešajte v skuto in dodajte ščepec prave vanilije. . 

Bananin namaz

1/4 banane
1 jedilna žlica pasirane skute
ščepec cimeta

Banano pretlačite z vilico, vmešajte skuto in ščepec cimeta. Dobro premešajte, da se vse sestavine med seboj povežejo. Postrezite kot samostojen obrok ali pa bananin namaz namažite na rižev dmBio nesoljen vafelj.






Jabolčni namaz

1/2 manjšega jabolka
1 jedilna žlica pasirane skute
ščepec cimeta

Neolupljeno jabolko naribajte na strgalu in vmešajte k skuti. Dodajte še ščepec cimeta in dobro premešajte, da se sestavine med seboj povežejo. Postrezite kot samostojno jed ali kot namaz.


Medeni namaz (primeren po dopolnjenem prvem letu starosti) 

1 jedilna žlica puste pasirane skute
1 čajna žlica medu

Skuto namažite na vafelj ali kruh in čez skuto pokapajte čajno žlico meda.


Borovničev namaz

1 jedilna žlica svežih ali zamrznjenih borovnic
1 jedilna žlica pasirane puste skute
ščepec vanilije

Borovnice in skuto spasirajte s paličnim mešalnikom, dodajte še ščepec vanilije in dobro premešajte. 














NASVET!
Po navadi namaze ponudim poleg polnovrednega, doma pečenga kruha (recepti za kruh na tem linku), tokrat pa sem namaze postregla z nesoljenimi vaflji znamke dmBio, ki jih najdete na vseh policah dm prodajaln. Vaflji (koruzni, riževi, pirini) so odlična izbira tudi kot prigrizek ali dopolnilo k sadju za malico.  

Rožičeve vrtnice (sugarfree)

Mmmmm, kako je zadišalo iz pečice, ko sem iz nje vzela pravkar pečene rožičeve vrtnice.
Moja mama jih dela z orehovim polnilom, po navadi takrat, ko se loti pečenja orehove potice. Poznamo jih tudi pod imenom potičke ali osja gnezda. Gre pa za relativno hitro, zelo enostavno in slastno pecivo, ki sem ga tokrat pripravila brez dodanega sladkorja in je zato primerno za velike in male gurmane.
Rožič.

Dokler nisem začela z uvajanjem goste hrane Gurmančku Galu, rožiča nisem uporabljala v domači kuhinji. Rožičolino, medeni gres, gurmančkov čokolino, rožičev mlečni zdrob in še in še bi lahko naštevala recepte za male gurmančke, ki vsebujejo to omamno superhrano (recepte z rožičem najdete na tej strani).

Rožič je sladka rastlina, katere moka se uporablja kot alternativo kakavu in tudi sladkorju, saj je do 50% rožiča pravzaprav sladkor. Je bogat z vitamini (A, B, B2, B3, D) in minerali (kalcij, fosfor, kalij, magnezij, cink, železo, mangan, barij, baker, nikelj). Njegov okus in aromo je težko opisati, na trenutke je podoben karameli, a z rahlo bolj kiselkastim in osvežilnim vonjem in okusom. Rožič obožuješ ali pa ga preprosto sovražiš. Mi z Gurmančkom Galom na čelu spadamo v prvo skupino.

Ker smo že kar dobro zakorakali v december, ki je mesec druženja, dobrih mož in dobre hrane, sem se odločila, da naredim sladico, ki bo brez dodanega sladkorja in seveda primerna tudi za najmlajše člane družine. 

Za približno 30 rožičevih vrtnic potrebujete:

NADEV:
  • 150g rožičeve moke
  • 1dl kravjega mleka (če je malček mlajši od 9 mesecev, namesto kravjega mleka uporabite rastlinski napitek - kokosovo mleko, ovsen, pirin, rižev napitek. V tem primeru priporočam dmBio kokosovo mleko)
  • 10 dmBio datljev
  • 200g kisle smetane (če še niste uvedli mlečnih izdelkov, lahko uporabite riževo smetano ali pa namesto kisle smetane uporabite 2dl rastlinskega napitka)
  • 50g dmBio kokosove moke
  • 2 beljaka
TESTO:
  • 2 rumenjaka
  • 400g pšenične bele moke
  • 1 jedilna žlica masla
  • lupina 1 limone 
  • 3dl vode
  • 1/2 kvasa
  1. Vse sestavine naj bodo na sobni temperaturi.
  2. Zamesimo testo.
    • Pripravimo kvasec. Vodo segrejemo na telesno temperaturo, dodamo jedilno žlico moke in kvas. Za hitrejše vzhajanje lahko dodate še pol ščepca sladkorja. Vodo lahko zamenjate s kravjim mlekom. Kvas pustite, da vzhaja pol ure.
    • Moko nasujemo v plastično posodo s pokrovom in naredimo jamico. V sredino jamice damo dva razžvrkljana rumenjaka, maslo in naribano lupino limone.
    • Ko kvas vzhaja, ga postopoma vmešamo v moko in dobro pregnetemo, da se vse sestavine med seboj povežejo.
    • Testo v posodi, pokriti s pokrovom, pustimo vzhajati pol ure.
    • Čez pol ure testo ponovno pregnetemo in pustimo vzhajati pol ure.
  3. Pripravimo nadev.
    • Datlje nasekljamo, dodamo mleku in zavremo ter kuhamo tri minute, da se datlji zmehčajo.
    • Pripravimo 150g rožičeve moke in 50g kokosove moke. 
    • Rožičevo moko in kokosovo moko prelijemo z vrelim mlekom in datlji.
    • Dodamo 200g kisle smetane ter postopoma vmešamo sneg iz beljakov.
  4. Testo ponovno pregnetemo in razpolovimo, da dobimo dva hlebčka. 
  5. Testo malo pomokamo in razvaljamo.
  6. Testo namažemo s polovico nadeva in zavijemo v svaljek. 
  7. Svaljek narežemo na kolobarje v debelini enega prsta in kolobarčke položimo na peki papir.
  8. Isto ponovimo z drugo polovico testa in nadeva.
  9. Vklopimo pečico na 180'C.
  10. Rožičeve vrtnice pustimo pokrite vzhajati pol ure.
  11. Rožičeve vrtnice v vroči pečici pečemo 35 minut. Ko so pečene, jih položimo v košaro in pokrijemo, da se lepo zmehčajo.  
Pa dober tek!

NASVETI!
  1. Namesto rožičeve moke lahko uporabite mlete orehe ali druge oreščke.  
  2. Če malček še ni dovolj star in še niste uvedli kravjega mleka in mlečnih izdelkov, lahko namesto mleka in kisle smetane uporabite dmBio kokosovo mleko, ki je okusna in odlična alternativa.
  3. Če so ostali člani družine bolj sladkosnede sorte, lahko pečene rožičeve vrtnice potresete z mletim sladkorjem. Vam pa zagotavljam, da sladkorja zagotovo ne boste pogrešili, saj so rožičeve vrtnice ravno tako zelo sladke in okusne.

Gurmančku Galu lahko sledite tudi na Facebook-u in Instagramu, kjer redno delim nove recepte in pomembne informacije o zdravem uvajanju goste hrane. 

Baby chia puding

Vedno bolj postajajo chia semena popularna v kulinariki. Seveda, ko pa so prava energetska bomba, bogata z minerali in vitamini.

Primerjava njenih vrednosti na tej spletni strani me je presenetila, saj naj bi chia semena vsebovala toliko omega 3 nenasičenih maščobnih kislin kot kilogram lososa. 100g chia semen vsebuje toliko kalcija kot pol litra mleka, toliko kalija kot dve banani, toliko železa kot tričetrt kilograma špinače in toliko vlaknin kot 350g otrobov. Največji učinek pa chia semena dosežejo netoplotno obdelana in sicer so odlična za uravnavanje prebave, krvnega sladkorja, holesterola in še in še.
Je pa potrebno opozoriti, da čeprav so chia kar se vsebnosti mineralov in vitaminov tiče, zelo bogata, pa malčki še nimajo razvitega prebavnega sistema, ki bi znal in zmogel absorbirati vse telesu koristne snovi iz chia semen. Dejansko malčki chia semena pojedo in na drugi strani izločijo. Ne bo pa uživanje chia semen imelo kakršnekoli negativne posledice, lahko jih uporabljamo kot nadomestek jajc za malčke, ki so alergični na jajca. Pre dopolnjenim prvim letom, imajo malčki največji izkoristek od chia semen preko dojenja, če jih uživa mama.

Ko pa malčki enkrat preidejo na družinsko prehrano, to je okoli 15-18ga meseca pa lahko v njihovo prehrano vključimo tudi chia semena, količino le teh pa postopoma povečujemo.

Zato tokrat v pokušino ponujam recept za baby chia puding.

Sestavine za 150g obroka:
  • 200 ml dmBio kokosovega mleka
  • 2 jedilni žlici dmBio chia semen
  • 1 jedilna žlica kokosove moke
  • 1 ščepec cimeta
  • 2 jedilni žlici semen granatnega jabolka (če je malček mlajši od 11 mesecev, semena usočite, precedite in sok vmešajte v puding)
Kokosovo mleko, kokosovo moko, cimet in chia semena skupaj zmešamo v eni posodi in jo postavimo v hladilnik vsaj za eno uro, da se chia semena namočijo in želirajo. Najboljše je, da jih pustimo v hladilniku čez noč.
Zmesi nato dodamo semena granatnega jabolka in puding naložimo v kozarček. Po vrhu potresemo še nekaj semen granatnega jabolka, cimet ter postrežemo.

Pa dober tek!

NASVET!
  1. Granatno jabolko je zelo zdrav sadež, saj so semena bogata z vitamin in minerali in veljajo za naraven antioksidant. V prehrano malčkov ga sicer lahko uvedemo že kmalu na začetku uvajanja sadja, a ga je potrebno takrat usočit, saj malčki še ne zmorejo prežvečiti trdnih semen granatnega jabolka. Kasneje, okoli enajstega meseca oziroma, ko malčki osvojijo tehniko žvečenja in koordinacijo roke-usta pa jim lahko ponudimo tudi semena.
  2. Chia semena in kokosovo mleko s certifikatom bio, ki zagotavlja, da sta izdelka 100% organska in iz ekološke pridelave, dobite v vseh dm prodajalnah po Sloveniji. 

Zvezdni napitek

Rastlinski napitki so vedno bolj priljubljeni v kulinariki, saj v zmerni uporabi odlično nadomeščajo mleka živalskega izvora.
Poznamo pirin, rižev, prosen, mandljev (in še bi lahko naštevala) napitek, večino njih pa lahko hitro in enostavno pripravimo tudi v domači kuhinji.
Za Gurmančka Gala sem tako že naredila pirin napitek z okusom vanilije, tokrat pa sem se lotila priprave riževega napitka, ki pa sem mu dodala prav posebno začimbo.

Za 1 liter riževega napitka potrebujete:
  • 100g dmBio dolgozrnatega riža
  • 1,5 vode
  • 1 janeževo zvezdo
V 2,5dl vode čez noč namočite riž.

Naslednji dan riž odcedite in mu dodajte preostanek vode (1,25l) ter 1 janeževo zvezdo. Pokrito kuhajte 10 minut.

Ko se riž skuha, odstranite janeževo zvezdo in vodo z rižem dobro zmiksajte s paličnim mešalnikom.

Zmes nato precedite skozi gosto cedilo ali gazo, da ločite tekočino od riža.

Napitek nalijte v steklenico. Če želite redkejši napitek, dodajte prekuhano vodo do željene gostote.
Zvezdni napitek hranite v hladilniku in porabite v 4 dneh.

Ostanek zmiksanega riža lahko porabite za obrok vašega malčka.


Gurmanček Gal se uči

Učenje je pomemben del našega življenja, ne le v obdobju odraščanja, ko hodimo v šolo, ampak skozi celo življenje. Gre za proces pri katerem ob spoznavanju in pomnenju novih informacij in znanj, spreminjamo tudi naše vedenje, razumevanje in doživljanje sveta. Vseživljenjsko učenje naj bi tako pozitivno vplivalo na duševno, čustveno in telesno zdravje.

Nova znanja pa zagotovo prispevajo tudi k temu, da znamo in ravnamo drugače in bolje.

Upam si trditi, da je uvajanje goste prehrane prav poseben učni proces. Ne le za najmlajše člane družine, a tudi za nas starše in pomembne bližnje, ki so del naše skupnosti.

Hrana je bila namreč do procesa samega uvajanja goste prehrane nekaj povsem samoumevnega, verjetno nismo kaj preveč posvečali pozornosti temu, katera živila naj med seboj kombiniramo, kaj vsebujejo in kakšen učinek imajo na naše telo. Z uvajanjem goste prehrane pa smo se srečali s tisoč in enim vprašanjem o tem, kdaj ponuditi določeno živilo, kako ga pripraviti, da bo okusno za našega malčka, kaj vse lahko sploh ponudimo in katera živila so 'prepovedana' v prvem letu otrokovega življenja.

Priznam, mene so ta vprašanja vsaj na začetku zelo obremenjevala, predvsem zato, ker je bilo okoli mene toliko različnih mnenj in nasvetov. Sem človek, ki potrebuje črno na belem zapisano, zakaj je nekaj dobro in zakaj ne. Zato sem se lotila branja in študiranja slovenskih in tujih člankov ter raziskav. Uvajanje goste prehrane je tako zame postal učni proces, s katerim sem pridobila ogromno novih znanj, predvsem pa vedenje o tem, kaj je prav in kako naj ravnam.

Pomembne informacije o uvajanju goste prehrane pa z veseljem delim tudi z vami, dragi starši. Zato so na tem mestu zbrani vsi pomembni prispevki, ki vam bodo odgovorili na ključna vprašanja, ki se vam v obdobju uvajanja goste prehrane porajajo. Vprašanja o tem, kdaj uvesti alergene, kaj ponuditi slabokrvnemu malčku, zakaj obroke malčkov ne solimo in še in še in še. 

(Klik na naslov članka vas vodi na želeno stran)

1. Zakaj je pomembno zdravo uvajanje goste hrane?

Hrana predstavlja pomemben del našega življenja, poleg telesne aktivnosti pa je ena izmed pomembnejših dejavnikov za zdravje otrok in odraslih. Zato je naloga nas kot staršev, da otrokom zagotovimo zdravo prehrano ter da otroke hkrati naučimo pomena zdrave prehrane ter kaj jo definira. Namreč, ko hranimo naše otroke, jih hranimo za celo življenje. Kako torej doseči, da bo proces uvajanja goste hrane zdrav?

2. Kaj potrebujemo za uvajanje goste hrane?

Uvajanje goste hrane je pomemben mejnik tako v malčkovem življenju kot tudi v življenju staršev oziroma skrbnikov. Informacij o tem, kako začeti z uvajanjem goste hrane in o tem, kaj pravzaprav potrebujemo na samem začetku je veliko, žal pa so te informacije velikokrat osnovane na želji prodajalcev in podjetij po čim večjem zaslužku. Kateri pripomočki so resnično nujno potrebni za uvajanje goste hrane in kateri so le marketinška poteza velikih podjetij? 

3. Zakaj v prehrano malčkov NE dodajamo soli?

Članek vam bo odgovoril na vprašanje, ali je sol potrebna oziroma škodljiva v prvem letu življenja ter kako jo nadomestiti, da bodo obroki ravno tako okusni.

4. Novosti na področju uvajanja goste prehrane

Kdaj v malčkovo prehrano uvesti oreščke in druge alergene ter kaj so prvi znaki, da je otrok pripravljen na gosto hrano.

5. Začimbe Gurmančka Gala

Katere začimbe lahko vključimo v obroke malih gurmančkov in kdaj.

6. Prehrana slabokrvnih malčkov

Slabokrvnost je zelo pogosta med najmlajšimi člani družine. Kako lahko izboljšamo vrednost hemoglobina in kaj največkrat pozroča slabokrvnost.


In še tridnevni meni boljšo kri ---> klik, klik.


7. Pomen C vitamina v prehrani malčkov

Kombiniranje pravih živil ima pomembno vlogo za uravnoteženo in zdravo prehrano. Na kaj moramo biti pozorni?

8. Protesti za mizo oziroma kaj storiti, če malček zavrača gosto hrano

Je bil vaš malček že pravi jedec, kar naenkrat pa zavrača gosto hrano in nikakor ne poje niti grižljajčka? Je protest za mizo obdobje, ki se ponovi vsakih nekaj mesecev? Kaj storiti?

Članek vam bo podal nekaj nasvetov o tem, kako se soočiti z malčkovim protestiranjem, kaj so pravi koraki in česa ne smemo početi.

9. Tedenski jedilnik Gurmančka Gala

Za pester in uravnotežen jedilnik ni potrebno porabiti ur in ur ždenja v kuhinji, dovolj je le malo domišljije in dobre volje. Na povezavi najdete tedenski jedilnik, primeren za malčke od dopolnjenega šestega meseca starosti naprej. 

10. Prebava malčkov in uvajanje goste hrane

Pomembno je poznati vpliv določene hrane na črevesje tako odraslih kot tudi najmlajših. Vedeti, katera hrana spodbuja in katera hrana upočasnjuje prebavo. Ker uvajanje goste hrane za otrokov prebavni sistem pomeni nekaj novega, nepoznanega, se lahko srečamo z zaprtjem. Zato je pomembno, da v času uvajanja poskrbimo za dovoljšen vnos tekočin, maščob in vlaknin.
Več o tem si preberite v naslednjih treh članki:

11. Gurmanček Gal gleda dokumentarce

Kratka vsebina dokumentarca Zvijače živilske industrije in Resnica o mesu, ki sta predstavila škodljivost uporabe predelanih živil pri odraslih in otrokih.


Knjižnico člankov bom seveda nadgrajevala, vesela pa bom tudi vašega komentarja in/ali predloga za nov študijski prispevek.

Gurmančka Gala pa lahko spremljate tudi na Facebooku in Instagramu.


Slivovi kosmiči za najmlajše

Riž in slive lahko uvedemo kmalu po začetku uvajanja goste prehrane, smiselno pa je, da pred uvedbo sadja, uvedemo zelenjavo in brezglutenska žita. Sadje je namreč sladkega okusa in lahko se zgodi, da bi malčki zelenjavo zavračali.


Tokratni recept je namenjen za najmlajše gurmančke in gurmančice, saj vsebuje sestavine, ki so primerne že med 4-6.mesecem starosti.

Sestavine za 150g obroka:
  • 2 jedilni žlici dmBio riževih kosmičev
  • 3 slive
  • 1 zvezdni janež
  • 120ml vode
Vodi dodajte slive in zvezdni janež ter jo zavrite. Nato vrelo vodo s slivami prelijte čez kosmiče in pustite 10 minut, da nabreknejo in se zmehčajo. 
Postrezite primerno ohlajeno.

Pa dober tek!

NASVET!
  1. Če ima vaš malček težave z zaprtjem, predlagam, da namesto svežih, uporabite suhe slive, ki bodo pospešile prebavo.
  2. Pri uvajanju goste prehrane je potrebno poskrbeti za vnos dodatne tekočine. Odlična ideja so kompoti, zato lahko slive skuhate v večji količini vode, ter kompot tekom dneva ponujate malčku, da dobi dovolj tekočine. Nekaj idej za kompote najdete v tej objavi. 

Zakaj v prehrano malčkov NE dodajamo soli?

Slovenci smo med tistimi narodi, ki na dnevni ravni zaužijejo prevelike količine soli. In sicer naj bi zaužili kar 120-180% več soli, kot je zgornja meja priporočenega dnevnega vnosa. Žal pa to ljubezen do presoljene hrane nekateri prenašajo tudi na malčke.


Obdobje detinstva, ki traja od rojstva do prvega leta starosti (ponekod do 2,5 let), je ključno obdobje, v katerem malčki razvijajo svoje prehranske navade, ki na koncu vplivajo tudi na splošno zdravstveno stanje skozi celo življenje. V času nosečnosti je otrok hrano dobil preko matere, po rojstvu pa se otrok prilagaja in navaja na hrano, ki jo dobi iz zunanjih virov. Prvih šest mesecev tako poglavitno hrano predstavlja materino mleko, ki je prilagojeno otrokovim potrebam. Če le to ni na voljo, dojenje nadomesti adaptirano mleko. Med 4. in 6. mesecem starosti pa v prehrano malčkov, poleg mleka, vključimo tudi trdo hrano, za katero pa je ključnega pomena, da je prilagojena malčkovim potrebam in njihovi starosti.

Vzorci prehranjevanja, ki jih otrok osvoji v dobi detinstva, se prenesejo v vsa ostala obdobja odraščanja in ravno zato je pomembno, da v tem ključnem obdobju otroku pomagamo razviti zdrave prehranjevalne vzorce, ki vključujejo sezonske, lokalne (po možnosti domače) in kvalitetne sestavine. Raziskave so namreč potrdile, da če bo malček že v obdobju detinstva užival soljeno hrano, je več možnosti, da bo tudi v odrasli dobi hrano presolil ter tako povečal tveganje za diabetes in srčno žilne bolezni.

Pri uvajanju goste hrane pa je potrebno slediti določenim smernicam oziroma napotkom, s katerimi bomo zagotovili pravilen in zdrav razvoj našega otroka. Eden izmed napotkov je tudi, da malčku do prvega leta starosti ne solimo obrokov. Kljub temu pa nekateri starši še vedno že od samega začetka uporabljajo sol v malčkovi prehrani, s soljenjem začnejo prezgodaj ali pa večji del malčkove prehrane predstavljajo predelana živila, ki že vsebujejo večjo količino soli.

Izgovori, ki jih slišim so:

"Malček ni hotel jesti, zato sem mu začela hrano soliti."
"Vsi potrebujemo jod in s soljo ga bo otrok dobil."
" Še nobeden ni umrl od soljene hrane."
"Še nam je nesoljena hrana zanič, zakaj bi potem nesoljeno dajala jesti mojemu otroku."


To je le nekaj odgovorov staršev, ki opravičujejo svoje početje.


Pa je soljenje hrane otrokom, mlajšim od 12 mesecev res neškodljivo?

Soljenje hrane otrokom, ki še niso dopolnili prvega leta starosti JE ŠKODLJIVO.

Pa gremo lepo po vrsti in sicer bom skozi odgovor na zgoraj zapisane trditve staršev poskušala pojasniti, zakaj soljenje v prvem letu starosti ni potrebno in celo škodljivo.

"Malček ni hotel jesti, zato sem mu začela hrano soliti."

Otrokovo sprejemanje goste hrane je odvisno predvsem od števila poskusov ponujanja določenega živila, našega odnosa do hrane in dejstva, da gre za novost v otrokovem življenju.
Malčkova poglavitna prehrana je več mesecev predstavljalo mleko, zato so mu novi okusi in struktura popolnoma nepoznan teritorij. Otrok tako ne zavrača hrane, ker bi bila neokusna, ampak ker ji preprosto ne zaupa. Ne ve, da bo zaradi bučke sit, okus bučke mu je nepoznan, saj v nobenem primeru ni podoben materinemu mleku. Poleg tega je drugačne oblike, trdote in še bi lahko naštevala neznanke, s katerimi se malček sreča ob uvajanju goste hrane.

Mogoče imate to srečo, da je vaš malček pravi gurman in že od prvega dne poje poln krožnik kosila, ki ste mu ga pripravili z največjo ljubeznijo. Lahko pa vaš otrok spada v tisto drugo, številčnejšo skupino otrok, ki nikakor ne sprejmejo goste hrane in je uvajanje le te prava borba in preizkušnja za starše. Pri njih tako ne bo dovolj bučko ponuditi enkrat ali dvakrat, ampak jo bomo morali malčku pripraviti tudi desetkrat.

Tu se lahko srečate z dilemo, kaj pa če bi bučko malo posolili. In ko to storite, otrok čudežno je. Kaj pa, če bi bučko pojedel v vsakem primeru in je bil pravzaprav ta deseti poskus vaša srečna številka, ko je otrok končno začel jesti gosto hrano? Ali pa ste se v desetem poskusu končno sprostili in z zaupanjem v otroka in sebe pristopili k uvajanju goste prehrane?

Fomon in kolegi so namreč ovrgli mit, da naj bi otroci rajši jedli soljeno hrano od nesoljene. Večji vpliv pri sprejemanju goste hrane naj bi imela mater oziroma starš, ki uvaja gosto hrano. Otroci nas poznajo, devet mesecev smo jih nosile v trebuhu in točno vejo, kdaj smo žalostne, nestrpne, polne ljubezni, navdušene. In ta naš odnos do uvajanja goste hrane, do otroka in do samega živila, ki ga ponujamo otroku, začuti tudi vaš najmlajši član družine. In pozitiven odnos zagotovo prispeva k uspešnemu uvajanju in sprejemanju goste hrane.

"Še nobeden ni umrl od soljene hrane."

Mogoče res od soli še nobeden ni umrl, a prekomerno uživanje soli pušča hude in trajne posledice ne le na otrokovem telesu, ampak tudi pri nas odraslih.

Prekomerno uživanje soli namreč povzroča kar 20 različnih obolenj, najpogostejša sta visok krvni tlak in srčno žilne bolezni. Ko zaužijemo določeno hrano, telo iz nje absorbira, kar potrebuje, ostalo (odpad) gre v krvni obtok. Če ledvice 'odpada' ne odstranijo, se to nabira v žilah. Sol namreč vsebuje natrij in prevelik vnos slednjega krči krvne žile, povzroča zadrževanje vode v telesu, dviguje krvni tlak, slabša absorpcijo kalcija, povzroča nespečnost in utrujenost.

Poleg tega pa so ledvice eden izmed najobčutljivejših organov v otrokovem telesu in zaradi tega so še nesposobne procesirati previsok vnos soli. S prevelikim vnosom soli pa ne tvegamo le poškodb ledvic, ampak tudi povečamo tveganje za možganske okvare.

"Vsi potrebujemo jod in s soljo ga bo otrok dobil."

Drži. A ne popolnoma. Človeško telo res potrebuje jod za pravilno delovanje ščitnice, slednja pa je odgovorna za številne hormonske procese v našem telesu.

A pravo mero joda v prvem letu starosti zagotavlja materino oziroma adaptirano mleko. Poleg tega pa so potrebe po jodu minimalne. 0,13 miligramov za otroke med 7-12 mesecem in le 0,09 miligramov do tretjega leta starosti.

Kar pomeni, da lahko v prvem letu starosti tem potrebam joda zadostimo tudi s pravilno prehrano, kar pomeni uživanje raznolikih in pestrih sestavin. Poleg tega je jod naravno prisoten že v določenih živilih kot je morska hrana, mleko in mlečni izdelki ter določeno sadje in zelenjava.  Dejstvo pa je, da boste zagotovo občasno otroku ponudili tudi hrano, ki ni nujno doma pripravljena, kot je na primer kruh, testenine, ki vsebujejo jodirano sol, kar pomeni, da bo otrok še dodatno vnesel jod v telo.

Spodnja tabela tako prikazuje vsebnost joda v določenih živilih (na 100g) in odstotek dnevnega vnosa pri otroku do tretjega leta. Vzela sem sredinsko mero in sicer 0,1 mg na dan.

Je pa potrebno paziti, da hkrati z živili, bogatimi z jodom, ne uživamo cvetače, brokolija, zelja, ohrovta, kolerabe, repe, koruze in nekaterih oreščkov, saj poslabšajo absorpcijo joda v kri.


"Še nam je nesoljena hrana zanič, zakaj bi potem nesoljeno dajala jesti mojemu otroku."

Naj preokvirim trditev v vprašanje. Je lahko hrana okusna tudi brez dodajanja soli?
SEVEDA. Hrano naredijo okusno prave kombinacije in začimbe. Hrano začinimo z zelišči kot so timijan, origano, bazilika, majaron...Še posebej prispeva k 'slanemu' okusu dodajanje luštreka.
Poleg tega bodo obroki, ki jim bomo dodali začimbe, še dodatno pridobili na aromi in vsebnosti vitaminov in mineralov, saj so nekatera zelišča z njimi zelo bogata. Več o uporabi začimb v prehrani malčkov, si lahko preberete v tej objavi. 

In dobro je vedeti, da se naš okus zelo hitro spreminja, kar pomeni, da lahko brbončice že v enem mesecu navadimo na manj soljeno hrano. Mogoče pa bi bilo uvajanje goste hrane priložnost za vso družino, da omeji vnos soli?

In še za konec.
Sol je prisotna v materinem in adaptiranem mleku. Sol najdemo  v sadju, zelenjavi, žitih, mesu. Dodajajo ga kašicam, kruhu, konzervirani hrani.

Spodnja tabela prikazuje vrednosti soli in sladkorja v industrijski predpakirani hrani in sicer je z zeleno označena priporočena količina.


Priporočen vnos soli pri otroku do 1. leta starosti je 1g, nato pa 2g do tretjega leta starosti.

Ta en gram naj bi otrok tako dobil v 24 urah, kar pomeni, da en gram razdelimo na 5 obrokov in prištejemo še dojenje ali stekleničke adaptiranega mleka, saj materino in adaptirano mleko vsebujeta sol.

Pri vsakem obroku goste hrane upoštevamo, da ima vsako posamezno živilo že samo po sebi določeno količino soli. Primer, kos kruha tako vsebuje 0,4g soli, 2 rezini sira ali lonček jogurta 0,2 g, ovsena kašica 0,1g. itd.


Se vam še vedno zdi potrebno in zdravo malčku v obrok dodati tisti ščepec soli (0,4g)?


VIRI:
  • Waseem, A., Nafees, M., Murtaza, G., Sajjad, A., Mehmood, Z., Siddiqi A. R. (2014): Salt Toxicity (Sodium Intake): A Serious Threat to Infants and Children of Pakistan. Iranian J Publ Health, Vol. 43, No.9, Sep 2014, pp.1204-1211
  • Sullivan, S.A., Birch, L. L. (1994): Infant Dietary Experience and Acceptance of Solid Foods. Pediatrics Vol. 93 No. 2
  • Cogswell, M.E., Gunn, J.P., Yuan, K., Park, S., Merritt, R.(2015): Sodium and Sugar in Complementary Infant and Toddler Foods Sold in the United States. Pediatrics Vol. 135 No 3
  • Scientific Advisory Committee on Nutrition (2003): Salt and Health. Food Standards Agency and the Department of Health
  • Internetni vir 1
  • Internetni vir 2 
  • Internetni vir 3
  • Internetni vir 4
  • Internetni vir 5 
  • Internetni vir 6 

Pirini baby njoki z omako 'tris paprik'

Testenine, kdo jih ne obožuje?
Se mi zdi, da so testenine jed, ki jo lahko postrežemo s katerokoli omako pa ne bomo zgrešili. Kakor ostale testenine tudi njoke povezujejo z Apeninskim polotokom. Prvi njoki, kakršne poznamo danes pa naj bi nastali v 16.stoletju, ko je v Evropo prišel krompir.
Krompir je sicer ključna sestavina pravih njokov, a ravno tako jih lahko naredimo brez njega. Da pa so njoki še polnovrednejši pa uporabimo polnozrnato moko ali zdrob.


Tokratni recept Gurmančka Gala ponuja priložnost, da se preizkusimo v pripravi domačih njokov.  Njoki so odlična priložnost tudi za uvajanje koščkov, saj se bo otrok lahko hranil sam, v svojem tempu. Priporočam le, da njoke naredite v velikosti enega otroškega grižljajčka.

SESTAVINE 
Za njoke:
  • 50 g pirinega zdroba 
  • 50g pasirane skute 

  • 1 manjši rumenjak 
  • 1 čajna žlica naribanega parmezana 
  • 1 l vode
Na podlago vsujte moko in naredite jamico. V sredino jamice nasujte pasirano skuto, parmezan in rumenjake. Dobro pregnetite, da se sestavine med seboj dobro povežejo. Oblikujte dolg svaljek, jaz rečem kačo in jo narežite na manjše njoke.
Med oblikovanjem njokov, ne dodajajte več zdroba, saj je testo ravno pravšnje, se ne lepi na roke in ga tako lahko brez težav oblikujemo v svaljke. Glede na to, da boste njoke postregli malčku, predlagam, da naredite mini njoke, v velikosti nohta. Tako se bodo med kuhanjem lepo zmehčali, malček pa bo lahko mini njok pojedel v enem grižljajčku.
Vodo zavrite v večjem loncu in vanj vsujte njoke. Enkrat pomešajte in pustite. Ko njoki priplavajo na vrh, jih pustite, da se kuhajo še 10 minut. Namreč, ker vsebujejo večji delež moke oziroma zdroba, potrebujejo daljši čas kuhanja. Poleg tega pa so kompaktnejši od klasičnih krompirjevih njokov. Odlični za ljubitelje jedi 'na zob' oziroma al dente.
Po destih minutah kuhanja, jih s penovko poberite ven, odcedite in položite na krožnik. Zraven postrezite še omako.

Za omako:

  • 1 strok česna
  • 1/4 rdeče paprike, 1/4 zelene paprike, 1/4 rumene paprike
  • 0,5 dl paradižnikove omake 
    • Paradižnikovo omako lahko naredite sami. In sicer paradižnik prelijte z vrelo vodo. Ko se voda ohladi, paradižnik olupite in spasirajte s paličnim mešalnikom
  • 1 čajna žlička olivnega olja
  • ščepec origana (če je malček slabokrven, origano izpustite)
  • ščepec bazilike
  • lovorjev list
V ponvi segrejte žlico olivnega olja in vanj dodajte nasekljano papriko. Ko se paprika malo poduši, ji vmešajte nasekljan česen. Pazite, da vam česen ne porjavi. Ko česen zadiši, dodajte paradižnikovo omako, origano, baziliko in lovorjev list. Pokrito kuhajte še 10 minut. Ko so njoki kuhani, iz vode v kateri ste jih kuhali, vzemite 3 jedilne žlice vode in jo prilijte k omaki. Omako prelijte čez njoke. Po želji lahko končno jed potresete še s parmezanom.

Pa dober tek!

Nasvet!
  1. Namesto prinega zdroba, lahko uporabite tudi pšenični zdrob. Je pa pira lažje prebavljiva, zato sem tokrat za njoke izbrala slednjo.
  2. Tokratni recept je zagotovo primeren za vso družino. Količino sestavin prilagodite številu družinskih članov. Sama sem za tri osebe z Gurmančkom na čelu uporabila 200g skute, 200g dmBio pirinega zdroba, 2 rumenjaka, 1 jedilno žlico parmezana. Za omako po 1/2 rumene, rdeče in zelene paprike, 2 stroka česna in 1,5 dl paradižnikove omake.


Rižev narastek z datlji

V naši hiši je riž poredko na meniju, saj ga fanta ne marata najbolj. Na začetku uvajanja goste prehrane, sem sicer riž v takšnih in drugačnih oblikah večkrat pripravila za obrok Gurmančka Gala, sedaj pa se na naših jedilnik znajde enkrat mesečno. Tudi sicer je dobrodošlo, da naše jedi vključujejo različne žitarice, saj bomo le tako zagotovili pestro in uravnoteženo prehrano. 

Je pa riž odlična izbira za različne obroke, saj ga lahko pripravimo v tisoč in eni kombinaciji, odlično se poveže tako s sadjem kot tudi z mesom in zelenjavo.


Tokrat sem za gurmančkovo družino pripravila rižev narastek z datlji, sladica ali glavni obrok, primeren tudi za najmlajše, saj ne vsebuje sladkorja. Sladkobo mu dajo datlji.

Sestavine za en obrok:
  • 2 jedilni žlici riža
  • 2,5dl mleka
  • čajna žlička masla
  • 2 datlja
  • jajce
  • vanilija v prahu
Riž dobro speremo z vročo vodo.
Mleku dodamo nasekljana datlja, ščepec prave burbon vanilije v prahu in zavremo. Ko mleko zavre, vanj zakuhamo riž. Dolgozrnati riž, kakršnega sem uporabila v tem receptu, kuhajte 40 minut oziroma dvajset minut, če boste uporabili mlečni riž. Nato v kuhan riž vmešamo maslo ter počakamo, da se ohladi ter mu postopoma vmešamo stepen rumenjak. 
Beljak stepemo v trd sneg in ga nato počasi vmešamo v riževo zmes. 
V namaščen pekač vlijemo maso za rižev narastek, jo enakomerno razporedimo in pečemo v prej ogreti pečici na 180'C 20-25 minut oziroma toliko časa, da se narastek po vrhu zlatorumeno obarva. 

NASVET!
  1. Recept s točno temi navedenimi sestavinami lahko pripravite malčkom, ki so že dopolnili 9 mesecev, saj vsebuje kravje mleko. Zakaj ni priporočljivo prezgodnje uvajanje kravjega mleka, si lahko preberete v tej objavi. Pred dopolnjenim devetim mesecem starosti pa za osnovo namesto kravjega mleka uporabite rastlinski napitek. Lahko ga pripravite sami (glej recept) ali pa ga kupite v najbližji trgovini, kjer lahko izbirate med riževim, ovsenim, pirinim in drugimi napitki. Pozorni bodite le, da so brez dodanega sladkorja.
  2. Če v prehrano malčkov še niste uvedli jajc ali pa je malček nanje alergičen, preizkusite recept  Vanilijeve sanje, ki je odlična izbira tudi za prvo uvajanje žit v prehrano najmlajših. 

Gurmančkovi kompoti

Ob uvajanju goste prehrane je priporočljivo, da se malčkom začne dodajati tudi tekočino. 20% tekočine sicer otrok dobi preko goste hrane, preostanek pa moramo zagotoviti preko ponujanja vode in nesladkanih napitkov.

Vnos tekočine z gosto hrano vred naj bi se prilagajal glede na otrokovo težo. In sicer 100ml/kg telesne teže do otrokovih desetih kilogramov, nato pa 50 ml/kg za vsak kilogram nad 10kg. Otrok, težak 12kg bi tako moral preko tekočine in goste hrane v enem dnevu zaužiti okoli 1100 ml tekočine.

Najboljša izbira je voda, saj le ta najbolj odžeja, je brez kalorij, sladkorja in drugi dodatkov, ki bi neugodno vplivali na zobke. Primerna izbira so tudi nesladkani čaji, kot je na primer janežev, kuminov, komarčkov čaj.

Kot popestritev pa občasno lahko pripravimo tudi raznorazne kompote, ki jim bo okus in sladkobo dodalo sveže in suho sadje ter raznorazne začimbe.

V nadaljevanju tako ponujam nekaj idej za pripravo okusnih in nesladkanih kompotov za najmlajše. Vse ideje so primerne od začetka uvajanja, seveda pa kljub temu bodite pozorni na kakršnekoli spremembe pri otroku, ki bi kazale na občutljivost na določeno sestavino.

Posamezna ideja za kompot je napisana za pripravo enega litra kompota. 

1)
  • 1 sliva
  • 1 jabolko
  • 1 janeževa zvezda
  • 2 klinčka
2)
  • 2 hruški
  • 1 janeževa zvezda
3)
  • 1/2 hruške
  • 1/2 jabolka
  • 1 sliva
  • 1 mandarina
  • 1 janeževo zvezda
4)
  • 2 hruški
  • 3 datlji
  • ščepec cimeta
  • 1 zvezdni janež
5)
  • 1 jabolko
  • 1 hruška
  • 3 datlji
  • ščepec cimeta
  • 3 klinčki
6)
  • 1/2 pomaranče
  • 1/2 jabolka
  • manjša cimetova palčka
  • 3 klinčki
7)
  • 2 jabolki
  • pol cimetove palčke
8)
  • 2 hruški
  • 1 janeževa zvezda
  • limonina lupinica
9)
  • 2 jabolki
  • 3 datlji
  • 1 janeževa zvezda
10)
  • 4 slive, 
  • 1 jedilna žlica rozin
11)
  • 1 hruška
  • 2 suhi figi
  • pol vanilijevega stroka
12)
  • 2 slivi
  • 1 jabolko
  • 2 klinčka
13)
  • pest češenj
  • vanilijev strok
14)
  • 5 ringlojev
  • 1 janeževa zvezda
15)
  • 2 breskvi
  • 3 klinčki
  • pol cimetove palčke
16)
  • 3 kutine
  • vanilijev strok
17)
  • 1 jabolko
  • 2 ringloja
  • 2 klinčka
18) 
  • pest suhih sliv
  • 1 janeževa zvezda
19)
  • 2 slivi
  • 5 datljev
  • 2 klinčka
20)
  • 1 suha figa
  • 1 datelj
  • 1 hruška
  • 1 klinček
  • 1 janeževa zvezda
21)
  • 1 jabolko
  • 1 hruška
  • 1 mandarina
  • 1 janeževa zvezda
  • 2 klinčka
  • 1 ščepec cimeta

22)

  • 1 jabolko 
  • 1 janeževa zvezda
  • 2 klinčka
.
.
.

Kombinacij je tisoč in še več, preprosto izberite vaše najljubše sadje in začimbe ter jih skuhajte v vodi. 

Izbrane sestavine dodate v en liter vode, ko voda zavre, kuhajte še 2-3 minute, odstavite in ponudite toplo ali ohlajeno pijačo. V kompot lahko vmešate žitarice in tako dobite odličen in nasiten obrok za najmlajše.