Bezgovi mafini z gozdnimi jagodami

Bezgovi cvetovi in gozdne jagode združeni v sočnih brezglutenskih mafinih.

Sezonsko je najboljše in mesec maj ter junij nas navdušujeta s čudovitimi aromami. Bezeg in gozdne jagode so tisto darilo narave, ki omamno diši in je odličnega okusa.
Poleg bezgovega sirupa (recept te čaka mojem Instagram-u) pa sem  tokrat bezgove cvetove izkoristila za prav posebno sladico.

Ustvarila sem namreč okusne in sočne mafine, ki so brez glutena in dodanega sladkorja. Ker pa vsebujejo mlečne izdelke, vseeno priporočam, da jih ponudite malčkom po dopolnjenem 9.mesecu starosti.

Za 10 mafinov potrebujete:
  • 1 jajce
  • 250ml sladke smetane za stepanje
  • 3 jedilne žlice kisle smetane
  • 2 zravnani jedilni žlici kokosove razmaščene moke
  • 1 čajno žličko indijskega trpotca (lahko izpustite, vendar bodo mafini bolj drobljivi)
  • 1 čajno žličko vinskega kamna ali pecilnega praška ali sode bikarbone
  • 1 pest gozdnih jagod
  • 1 pest bezgovih cvetov (glej nasvete za več navodil~>)
Jajcu dodajte sladko in kislo smetano ter pecilni prašek (ali sodo bikarbono ali vinski kamen) in zmiksajte, da se vse sestavine med sabo dobro povežejo. 

Med mešanjem počasi dodajajte indijski trpotec in razmaščeno kokosovo moko. 

V zmes natrgajte bezgove cvetke (brez vejic) in premešajte. Zmes pustite počivati 10 minut. 

Z jedilno žlico napolnite modelčke za mafine. V vsak modelček gre zvrhana jedilna žlica testa. Po vrhu potresite gozdne jagode. 

Bezgove mafibe z gozdnimi jagodami v prej ogreti pečici na 180°C pecite 35 minut. Da so pečeni, preverite z zobotrebcem. V testo potisnite zobotrebec in če le ta ostane suh, so pečeni. 

Postrezite primerno ohlajene. 

Pa dober tek!
Nasveti!
  1. Pri nabiranju bezga bodite pozorni, da le ta nima uši. Bezeg se pred uporabo namreč ne opere, saj bi s tem z njega sprali ves aromatičen cvetni prah. Izberite odprte, polne cvetove in z njih natrgajte cvetke. Pazite, da ne boste izpustili vejice. Bezgove cvetove lahko uporabite tudi že za prej omenjeni bezgov sirup ali pa cvetove posušite. V senci posušeni cvetovi bezga so odlična izbira za pripravo domačega bezgovega čaja. 
  2. Namesto razmaščene kokosove moke lahko uporabite katerokoli brezglutensko moko. Odlična je mandljeva. Lahko pa jo preprosto zamenjate s klasično pšenično belo moko. 

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u

Bananini želejčki

Bananin prigrizek iz samo dveh ključnh sestavin. Okusen, kompakten, a kljub temu mehak, da lahko v njem uživajo tudi najmlajši gurmančki. Brez glutena, brez dodanega sladkorja in veganski.

Priznam, prvi plan je bil narediti bananino marmelado brez dodanega sladkorja. A končni rezultat je tisočkrat boljši.

Bananini grižljajčki so odlični za male in velike gurmane. Sploh pa za tiste malčke, ki v svet goste prehrane vstopajo po načelih Baby-led Weaning metode. Ker so bananini želejčki kompaktni in čvrsti, se ne drobijo v njihovih majhnih dlaneh. Prav tako se med prsti ne zmečkajo. Kljub temu pa so dovolj mehki, da jih usočijo tudi brezzobe dlesni 😉

Ker ne vsebujejo jajc, mlečnih izdelkov in glutena, so bananini grižljajčki primerni že na samem začetku uvajanja goste hrane.

Za 10 bananinih želejčkov potrebujete:
  • 1 večjo banano
  • 1 jedilno žlico dmBio  chia semen
  • 1 čajno žličko dmBio kokosovega olja
  • 1 ščepec cimeta
Banano olupite in narežite na kolutiče. V ponvi ogrejte kokosovo maslo in na njem specite banano. Ko dobi zlatorjavo barvo, banano spasirajte s paličnim mešalnikom (toplotna obdelava bo poskrbela, da banana ne bo oksidirala).

Spasirani banani dodajte ščepec cimeta in chia semena. Dobro premešajte in zmes vlijte v nizko posodico ter pustite, da se žele shladi.

Posodico z bananinim želejem obrnite na glavo, da žele zdrsne iz posodice. Narežite na palčke v dolžini malčkove dlani, približno 5x2cm in postrezite. 

Lahko pa maso vlijete tudi v modelčke, da dobite take priročne, simpatične bombončke brez dodanega sladkorja. Če jih predtem še zamrznete, pa so lahko super ohladitev za poletne dni ali v pomoč malčku pri izraščanju zobkov.


Pa dober tek!

NASVET!
  1. Chia semena so z vitamini in minerali izjemno bogato živilo. Tako naj bi chia semena vsebovala toliko omega 3 nenasičenih maščobnih kislin kot kilogram lososa. 100g chia semen vsebuje toliko kalcija kot pol litra mleka, toliko kalija kot dve banani, toliko železa kot tričetrt kilograma špinače in toliko vlaknin kot 350g otrobov. Čeprav so chia kar se vsebnosti mineralov in vitaminov tiče, zelo bogata, pa malčki še nimajo razvitega prebavnega sistema, ki bi znal in zmogel absorbirati vse telesu koristne snovi iz chia semen. Dejansko malčki chia semena pojedo in na drugi strani izločijo. Ne bo pa uživanje chia semen imelo kakršnekoli negativne posledice, lahko jih uporabljamo kot nadomestek jajc za malčke, ki so alergični na jajca. Pred dopolnjenim prvim letom, imajo malčki največji izkoristek od chia semen preko dojenja, če jih uživa mama.
  2. Cimet čudovito popestri vsako jed, ki vključuje sadje in ji da posebno aromo. Sama ga v jedi Gurmančka Gala dodajam že od njegovega petega meseca starosti. Več o njem in njegovi uporabi pa si lahko preberete v tej objavi.

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u. Na Instagramu vas čaka tudi videoposnetek, kjer si lahko ogledate, kako kompaktni so v resnici bananini želejčki. 

Mlečni rogljički s sezamom

Puhasti, mehki mlečni rogljički s sezamom. Mlečno kvašeno testo, odlično za male in velike gurmane.

Obožujem peko kvašenega testa. Vonj po kvasu in kasneje po sveže pečenem kruhu je po mojem mnenju najlepši vonj, ki lahko prihaja iz domače kuhinje. Sicer sem imela kar nekaj težav s tem, da sem ugotovila, kako narediti mehak in hrustljav kruh, a zdaj mi uspe brez večjega truda.

Nekaj kvašenih izdelkov sem že naredila za Gurmančka Gala (klik na to povezavo), tokrat pa sem želela narediti mlečni kruh, podoben tistemu, ki ga na velikonočne praznike nesemo k žegnju. Mlečni kruh ima zaradi večje vsebnosti masla, limonine lupine in jajca, bolj mehko in puhasto sredico in ga zato sama prištevam k "sladicam". Lahko ga postrežete poleg kozarca mleka, jogurta, Gurmančkovega kompota ali kot samostojni prigrizek.

Ker vsebuje mleko, mlečne rogljičke s sezamom priporočam po dopolnjenem 9.mesecu starosti.

Za 8 rogljičkov potrebujete:
  • 300g dmBio pšenične bele moke tip 550
  • 1 vrečko suhega kvasa
  • 50g masla
  • ščepec sladkorja
  • naribana lupina 1 limone
  • 1 jajce
  • 2dl domačega kravjega mleka
  • pol čajne žličke đmBio vanilije
  • 1 jedilno žlico dmBio sezama
Na telesno temperaturo ogrejte 1dl kravjega mleka. Vanj vmešajte suh kvas, čajno žličko moke in ščep sladkorja. Slednji je potreben, da kvasec uspešno vzhaja. Kvasec pustite vzhajati pol ure.

250g moke vsujte v posodo in naredite jamico. V moko naribajte lupino 1 limone. Dodajte vanilijo, stopljeno maslo in rumenjak. Nato počasi vmešajte vzhajan kvasec. 

Iz sredine jamice potem počasi in postopno z metlico zmešajte vse sestavine, da dobite homogeno zmes. Dodajte še preostanek mleka in dobro premešajte. Dobili boste bolj tekoče in lepljivo testo. Testo pokrijte s čisto kuhinjsko krpo in pustite vzhajati 45 minut. 

Delovno površino pomokajte s preostankom moke (50g) in s prsti pregnetite vzhajano testo. 

Testo zvaljajte na debelino 1 prsta in ga narežite na 4 kvadrate. Vsak kvadrat razpolovite, da dobite trikotnik. 

Trikotnik testa nato zarolajte iz širokega pasa v špico trikotnika, da dobite rogljiček. 

Rogljičke položite na pomokan pekač. Vsak rogljiček premažite z beljakom (ki vam je ostal) in po vrhu potresite s sezamom. 

Rogljičke pustite vzhajati pol ure. Nato jih v prej ogreti pečici na 180°C pecite 40 minut. Ko dobijo zlatorjavo barvo, so pečeni. 

Pečene rogljičke položite v slamnato ali leseno košarico ter jih pokrijte s čisto, neodišavljeno krpo, da se zmehčajo. Postrezite primerno ohlajene. 

Pa dober tek!

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u.

Sadne ploščice

Slasten prigrizek iz samo 4 sestavin, pripravljen v manj kot 15 minutah. Brez glutena, veganski in brez dodanega sladkorja.

Sadne ploščice so primerne za vmesen grižljajček, obrok na poti ali za takrat, ko nam zmanjka energije in iščemo zdravo različico energijskih ploščic. 

Že dolgo časa sem se poigravala z idejo, da naredim sadne ploščice, ki bodo okusne, a hkrati enostavne za pripravo in primerne tudi za najmlajše člane družine.

Zato sem izbrala sestavine, ki jih lahko uporabite že na samem začetku uvajanja goste hrane in ko malčki že obvladajo koščke.

Za 5 sadnih ploščic potrebujete:
  • 5 jedilnih žlic dmBio ekspandirane kvinoje
  • 1 manjšo banano
  • 2 jedilni žlici dmBio rozin
  • 2 dmBio suhi slivi
Banano olupite in spasirajte. Spasirani banani vmešajte ekspandirano kvinojo, rozine in nasekljani suhi slivi. Vse sestavine dobro premešajte.

Z jedilno žlico zmes položite na peki papir, da dobite 5 kupčkov. Z žlico jih malo pogladite, da dobite ploščice.

Sadne ploščice v predhodno ogreti pečici na 180°C pecite 10 minut. 

Ko dobijo zlatorjavo barvo, jih vzemite iz pečice in pustite na sobni temperaturi, da se ohladijo in strdijo. Postrezite ob jogurtu, Gurmančkovem kompotu ali samostojno. 

Pa dober tek!

NASVET!
  1. Linija dmBio ponuja izdelke, ki so brez dodanih konzervansov, barvil, ojačevalcev okusa in gensko spremenjenih organizmov. Sploh pri nakupu suhega sadja, med katero spadajo tudi rozine in suhe slive, je zelo pomembno, da smo pozorni na deklaracije pred samim nakupom. Izdelke dmBio najdete v vseh dm prodajalnah po Sloveniji.
  2. Namesto rozin in suhih sluv lahko uporabite katerokoli drugo suho sadje ali oreščke. 

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u

Proseni narastek s hruško in rozinami

Sladka jed, ki jo lahko postrežete kot sladico ali samostojno jed.



Narastek sem enkrat že delala in sicer riževega, kateremu so dobrodošlo sladkobo dodali datlji, kuhani v mleku. Recept si lahko pogledaš na tej povezavi. 

Tokrat pa sem kot osnovo uporabila proseno kašo, ki odlično nadomešča riž in je ravno tako primerna že v samem začetku uvajanja žit. Priporočljivo je, da proseno kašo dan ali dve prej namakate v vodi, saj tako kar najbolj izkoristite vse v prosu prisotne minerale in vitamine. Kako pripraviti proseno kašo, si preberite v tej objavi.

Za približno 2 malčkova obroka potrebujete:

  • 1,5 dl domačega kravjega mleka
  • 2 jedilni žlici dmBio prosene kaše
  • 2 jedilni žlici dmBio rozin
  • 1 ščepec cimeta
  • 1 čajna žlička domačega kravjega masla
  • 1 jajce
  • 1 hruška 

Namočeno proseno kašo odcedite in splaknite. Nato jo v mleku, ki ste mu dodali cimet in rozine, kuhajte 5 minut. V kolikor prosene kaše ne boste namakali, jo 15 minut kuhajte v 2,5dl mleka.

Kuhani proseni kaši dodajte maslo in počakajte, da se ohladi.

Ločite beljak in rumenjak. Beljak stepajte toliko časa, da dobite kremast in puhast beljakov sneg. Ohlajeni proseni kaši vmešajte rumenjak. Nato počasi, z metlico, vmešajte še beljakov sneg. Polovico zmesi vlijte v pekač in narastek v pečici na 180°C pecite 4-5 minut. Toliko, da se naredi skorjica.

Ta čas  hruško olupite in naribajte ali ukašite na steklenem strgalniku (poglej tu). Narastek vzemite iz pečice in čez potresite/polijte ukašeno/naribano hruško. Nato čez hruško vlijte preostanek zmesi za narastek in ponovno postavite v pečico. Proseni narastek v pečici pecite še nadaljnih 20 minut. Ko se po vrhu naredi zlatorjava skorjica, je proseni narastek pečen.

Postrezite primerno ohlajenega. Poleg lahko postrežete še žlico sladke smetane ali grškega jogurta.

Pa dober tek!

NASVET!

  1. Ker je proseni narastek s hruškami in rozinami kuhan v kravjem mleku, ga priporočam po dopolnjenem devetem mesecu starosti. Zakaj z uvajanjem mlečnih izdelkov počakajte do te starosti, si preberite v tej objavi.
  2. Linija dmBio ponuja izdelke, ki so brez dodanih konzervansov, barvil, ojačevalcev okusa in gensko spremenjenih organizmov. Sploh pri nakupu suhega sadja, med katero spadajo tudi rozine, je zelo pomembno, da smo pozorni na deklaracije pred samim nakupom. Izdelke dmBio najdete v vseh dm prodajalnah po Sloveniji.

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u