Party prigrizki

Hrustljavi prigrizki s semeni za rojstnodnevna in druga praznovanja

Tudi letos smo praznovanje Galovega rojstnega dne zastavili precej velikopotezno. In čeprav sem peko torte prepustila podjetju Mlinotest, sem kljub temu kar nekaj jedi pripravila sama.

Za praznovanja vedno pripravim tako sladke kot tudi slane jedi. Zato sem poleg drobnega sladkega peciva, bananinih kruhkov in borovničevega cheesecake-a v kockah, spekla tudi nekaj „slanega“ in hrustljavega.

Party prigrizki so zelo enostavna in hitro pripravljena poslastica, ki jo z nekaj dodatki lahko pripravimo za male in velike gurmane.

Ker so party prigrizki potreseni z raznoraznimi semeni, jih priporočam za starejše malčke oziroma za tiste, ki že obvladajo uživanje tudi manjših semen kot so sezam in lan.

Za približno četrt kilograma party prigrizkv potrebujete:

  • 250g listnatega testa (zamrznjeno ali sveže iz hladilnika) 
  • mešanico različnih semen
    • 1 jedilna žlica dmBio lanenega semen
    • 1 jedilna žlica dmBio sezama
    • 1 jedilna žlica dmBio chia semen
    • 1 jedilna žlica dmBio bučnih semen
  • 1 jajce
  • 1 pest naribanega parmezana
Listnato testo raztegnite (in zvaljajte, če ste uporabili zmrznjenega), premažite s stepenim jajce in čez testo potresite mešanico semen ter parmezana.

Testo nato s petelinčkom razrezite na kvadratke velikosti 2x2cm in razporedite po pekaču. Testo lahko narežete tudi na palčke. Party prigrizke v prej ogreti pečici na 180°C pecite 8-10 minut.

Postrezite primerno ohlajeno.

Party prigrizki shranjeni v nepredušni posodi zdržijo do enega meseca.

Pa dober tek!


NASVETI!

  1. V kolikor vaš malček ne prenaša jajc, lahko listnato testo premažete z olivnim oljem in nato čez potresete mešanico dmBio semen.
  2. V kolikor party prigrizke pripravljate za velike gurmane, lahko čez testo potresete malo soli. A bodite zmerni s količino le te. Več o uporabi soli v prehrani najmlajših, si lahko preberete v tej objavi.

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u

Kokosove kocke z jagodami

Sočne, kremaste in puhaste, a brez dodanega sladkorja in brez glutena. Enostavna sladica, ki jo lahko pripravite za popoldanski posladek ali pa postrežete na raznoraznih praznovanjih.

Že nekaj časa prisegam na kokosovo in mandljevo razmaščeno moko. Obe moki sta namreč brez glutena, a se ravno tako odlična obneseta v „sladkih“ in „slanih“ jedeh. Poleg tega pa sta manj obremenjujoči za naš organizem. Nekaj receptov z mandljevo moko lahko najdete na tej povezavi, kokosovo razmaščeno moko pa sem prvič preizkusila v tej slastni kombinaciji.

Za 20 kokosovih kock potrebujete:
  • 4 jajca
  • 5 jedilnih žlic razmaščene kokosove moke (v kolikor le te nimate, lahko uporabite navadno kokosovo moko, a v maso dodajte 6 jedilnih žlic. Biskvit bo verjetno še bolj puhast, a manj kompakten).
  • 1 čajna žlička vinskega kamna
  • 1 čajna žlička prave vanilije v prahu
  • 500ml kisle smetane
  • pest jagod (cca 4 večje)

Ločite beljake in rumenjake. Beljake stepite v čvrst sneg. Rumenjakom dodajte pol čajne žličke prave vanilije, 1 čajno žličko vinskega kamna in 2 jedilni žlici kisle smetane. Dobro premešajte, da nastane homogena zmes.

V zmes postopoma in med mešanjem dodajajte kokosovo moko. Ko se vse sestavine povežejo, postopoma z metlico, počasi in narahlo vmešajte beljakov sneg. Nikakor tega ne počnite z mešalnikom, ampak ročno. Tako se bo v zmes ujelo čimveč zračnih mehurčkov in bo biksvit na koncu rahel in puhast.

Zmes vlijte v pekač, ki ste ga pokrili s peki papirjem in pekač postavite v prej ogreto pečico na 170°C za 4-5 minut.

Ta čas preostanku kisle smetane dodajte pol čajne žličke vanilije v prahu in z mešalnikom stepajte toliko časa, da se smetana utekočini.

Pekač z biskvitom po 5 minutah vzemite iz pečice. Videli boste, da se je na njem naredila skorjica. Previdno z žlico po celotni površini biskvita polijte kislo smetano. Nato po vrhu kisle smetane po celotni površini potresite narezane jagode.

Pekač z biskvitom ponovno postavite v pečico in ga na isti temperaturi pecite 45 minut. Ko je biskvit pečen, ga vzemite iz pečice in pustite, da se popolnoma ohladi.

Biskvit nato z nožem narežite na kocke poljubne velikosti.

Kokosove kocke v hladilniku zdržijo do 3 dni, seveda, če jih ne boste prej pojedli;)

Pa dober tek!

NASVET!

  1. Jagode lahko zamenjate s katerikolim jagodičevjem, super se obnesejo maline ali borovnice.
  2. Namesto kokosove moke, lahko uporabite mandljevo razmaščeno moko ali kombinacijo obeh mok. V kolikor pa ste za klasiko pa seveda lahko uporabite tudi klasične moke, kot so pirina, pšenična in moke iz drugih žit. 
  3. V kolikor je vaš malček alergičen na jajca, lahko kot nadomestek jajc uporabite banano, chia ali lanena semena. In sicer v razmerju 1:1. Ker pri nas doma teh težav nimamo, sem seveda uporabila jajca.

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u

Gurmančkovi mesni kaneloni

Slastno in enostavno. Zdrav in hitro pripravljen obrok za vso družino.

Kaneloni z omako so v mojem spominu zasidrani kot tradicionalno nedeljsko kosilo, ki ga je skuhala moja mama. Na enem krožniku združena fantazija okusov in vonjev. Sočno in nasitno. Kar pa je najboljše je to, da so zvečer kaneloni še dvakrat okusnejši.

Moja mama je po navadi v kanelone zavila šunko in sir. Jaz pa sem se odločila, da jih spremenim v jed, primerno tudi za najmlajše člane družine, a kljub temu ohranim okus, ki ga poznam iz otroštva.

Gurmančkovi mesni kaneloni so primerni za malčke po dopolnjenem šestem mesecu, pri najmlajših pa sir izpustite. Kasneje, ko dopolnijo 9 mesecev pa naj na kanelonih kraljuje tudi sveže nariban sir.

Za 8 Gurmančkovih kanelonov potrebujete:

  1. PALAČINKE
    • 250ml radenske
    • 7 zvrhanih jedilnih žlic dmBio pšenične bele moke tip 550
    • 100ml kravjega mleka
    • 1 jajce
    • maščoba za pečenje
  2. OMAKA
    • 500g mletega mesa (goveje, telečje, piščančje) - priporočam goveje
    • 1 večja čebula (200g)
    • 2 jedilni žlici dmBio olivnega olja
    • 400g dmBio paradižnikovih koščkov v naravni omaki
    • 1 čajna žlička suhega majarona
    • 2 lovorjeva lista
    • 2 dl goveje jušne osnove
    • 1 strok česna
    • 1 čajna žlička suhe mlete sladke paprike
PALAČINKE:
Stepite jajce in mu med mešanjem dodajte tekočino (radensko in kravje mleko). Ko se vse dobro premeša, postopoma dodajajte jedilne žlice moke. Ko nastane homogena zmes, jo v hladilniku pustite počivati 30 minut.

Ogrejte ponev za palačinke. Jaz jo ponavadi malo namastim pred pečenjem prve palačinke. In sicer sem uporabila dmBio kokosovo maslo. V ponev nalijte 1 majhno zajemalko zmesi za palačinke in ponev obračajte toliko časa, da se zmes razporedi čez celotno ponev. Ko rob palačinke začne odstopati od dna ponve, jo obrnite in zapecite še na drugi strani. V pomoč ti je lahko ta videoposnetek --> klik, klik. 

Iz te mase boste dobili približno 8 do 10 palačink.Če vaš malček ne prenaša glutena, palačinke naredite po tem receptu. 

OMAKA
V večji posodi segrejte olivno olje in dodajte čebulo. Nato po čebuli potresite majaron in čebulo pokrito dušite toliko časa, da postekleni. Nato dodajte nasekljan česen, mleto suho papriko in meso. Pokrito in med občasnim mešanjem sestavine dušite toliko časa, da meso dobi svetlo rjavo barvo in da enakomerno razpade. Nato zalijte z jušno osnovo, ki ste jo zmešali z dmBio paradižniki v naravnem soku. Dodajte še lovorjev list. Pokrito dušite 45 minut, da se vse sestavine in začimbe med seboj povežejo. Omaka je odlična tudi za testenine in lazanjo. Lahko pa omako naredite po receptu za Paštašuto.

PRIPRAVA KANELONOV
Na palačinko razporedite približno za 2 jedilni žlici mesa iz omake in po vrhu potresite s sveže naribanim sirom (sir pri mlajših od 9 mesecev izpustite). Nato palačinke zavijte v kanelon, kot prikazuje slika. 

Kanelone postavite v pekač, eden poleg drugega. Ko je pekač poln, po vrhu polijte 2 zajemalki omake. V kolikor želite bolj sočno jed, lahko količino polivke prilagodite vašemu okusu. Nato po vrhu potresite sir in kanelone v prej ogreti pečici na 180°C pecite 30 minut.

Postrezite primerno ohlajeno.

Pa dober tek!

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u

Kremna juha iz brstičnega ohrovta

Le dve sestavini sta potrebni, da nastane kremasta juha, polnega okusa in čudovite arome po kokosu.


Kokosovo mleko se mi je enkrat že izkazalo kot odlična osnova za kremne juhe. Brez zgoščevanja z moko ali dodajanja smetane, na preprost način in iz malo sestavin dobimo odlične in okusne kremne juhe.

Prejšnjič sem tako ustvarila kremno juho iz cvetače (recept dobite na tej povezavi),  tokrat pa sem želela kokosovo mleko postaviti pred še težjo preizkušnjo in sicer ga uporabiti v kombinaciji z brstičnim ohrovtom. Slednji ima namreč precej močan okus, nekateri bi rekli, da malo zagreni. Mene osebno je navdušil pečen v pečici s skuto in sirom (klik, klik), a kremna juha iz brstičnega ohrovta je prava zmagovalka. Okus po kokosu v tem receptu resnično prevladuje in zato je ta juha odlična tudi za najmlajše člane družine, saj jih grenki okusi redkokdaj navdušijo.

To jed lahko ponudite že kmalu na začetku uvajanja goste hrane, saj je brstični ohrovt lažje prebavljiv od cvetače, poleg tega pa bogat s fosforjem, žveplom in vitaminom C. Tudi kokosovo mleko ni zanemarljivo v prehrani najmlajših. Ker je izredno bogato z nenasičenimi maščobnimi kislinami, ga priporočam kot pomemben del malčkove prehrane, saj poskrbi za uravnoteženo in aktivno prebavo najmlajših.

Za 750ml kremne juhe potrebujete:

  • 300g brstičnega ohrovta
  • 400ml kokosovega mleka
  • 400ml vode
  • 1 čajno žličko mlete kumine
  • 1 čajno žličko olivnega olja (100%, hladnostiskanega)
Očiščen in narezan brstični ohrovt prelijte s kokosovim mlekom in vodo. Dodajte mleto kumino in pokrito na zmernem ognju kuhajte pol ure. 
Vse sestavine nato spasirajte s paličnim mešalnikom. 
Juho postrezite primerno ohlajeno. Pred serviranjem ji dodajte čajno žličko hladnostiskanega olivnega olja. 

Pa dober tek!

NASVET!
  1. Za bolj nasiten obrok, lahko juhi tik pred serviranjem vmešate kosmiče brez dodanega sladkorja in soli (koruzne, ajdove, pirine), testenine ali pa kakšno drugo jušno zakuho.
  2. Namesto vode lahko uporabite tudi jušno osnovo (kokošjo, govejo, ribjo...)
  3. Dodajanje hladnostiskanega, kvalitetnega olja je potrebno zato, ker malčki za optimalen razvoj možganov in vida potrebujejo dovoljšen vnos kvalitetnih, nenasičenih maščob omega 3 in omega 6. Poleg tega so maščobe pomembne za zdravo črevesno floro in uravnoteženo prebavo. 
  4. Kumino jaz dodajam k vsem kapusnicam, saj tako preprečim morebitno napenjanje.

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u

Kraljevi kruh (brez glutena)

Mehak, s hrustljavo skorjico. Z veliko semeni in brez glutena. Kot klasičen kruh, pečen v krušni peči. 

Ko sem sama spremenila prehrano, se je posledično tudi moja kuha prilagodila spremembi in obogatila z novimi živili. Včasih sem oboževala peko kruha, ko je zadišalo po kvasu in nato sveže pečenem hlebčku kruha. Sedaj pa kruh pečem drugače, zanj uporabim mandljevo moko, mleta lanena semena in druge brezglutenske moke.

Kruh je tako zelo nasiten in izjemno bogat z vlakninami, ki poskrbijo za odlično prebavo nas in naših malčkov.

Tokratni recept je recept za kruh z obilo semeni, ki poskrbijo za hrustljavost in kruhu dajo še dodatno aromo in okus. Recept za ta kruh je primeren od 6.meseca naprej in tudi za tiste malčke, ki so občutljivi na gluten.

Za 400g štručko kraljevega kruha potrebujete:

  • 3 jajca
  • 8 polnih jedilnih žlic dmBio mandljeve moke
  • 2 jedilni žlici indijskega trpotca
  • 2 jedilni žlici dmBio lanenih semen
  • 2 jedilni žlici dmBio bučnih semen
  • 2 jedilni žlici dmBio sezama
  • 1 jedilno žlico dmBio chia semen
  • 2 čajni žlički dmBio vinskega kamna
  • 2 jedilni žlici dmBio olivnega olja (100%, hladnostiskano)
  • 250ml tople vode 

Jajca stepite v homogeno zmes. Dodajte olivno olje in 250ml tople vode. Nato postopoma vmešajte mandljevo moko, vinski kamen in indijski trpotec. Dobili boste malo bolj gosto zmes, ki ji nato z rokami vmešajte po 1 jedilno žlico sezama, 1 jedilno žlico bučnih semen in 1 jedilno žlico lanenih semen.
Testo nato razporedite po ozkem pekaču, ki ste ga pokrili s peki papirjem. Po vrhu potresite preostanek semen (1 jedilno žlico chia semen, 1 jedilno žlico bučnih semen, 1 jedilno žlico lanenih semen in 1 jedilno žlico sezama).
Testo v pekaču pustite počivati toliko časa, da pripravite pečico.
Pečico ogrejte na 160°C. Ko se pečica ogreje (po cca 10 minutah), v njo postavite pekač s testom in kruh pecite 50 minut. Nato kruh pokrijte z alu folijo in s pečenjem nadaljujte še 25 minut. Da je kruh pečen, preverite z zobotrebcem. Če se nanj ne lepi testo, je kruh pečen.
Pečen kruh v pekaču v pečici pustite počivati 1 uro, nato je kruh pripravljen na serviranje.

Pa dober tek!

NASVET!

  1. Indijski trpotec ali psyllium je eno izmed najučinkovitejših naravnih zdravil za lajšanje prebavnih težav, saj prispeva k zdravi črevesni flori tako odraslih kakor tudi malčkov. Ker je indijski trpotec topen v vodi, v črevesju tvori želatini podobno snov, ki nežno očisti črevesje in s tem blagodejno vpliva na prebavo. Poleg tega uravnava krvni tlak, preprečuje zaprtje, nadzoruje diabetes, blaži težave zaradi hemeroidov in diareje. Uporaba indijskega trpotca naj bo v prehrani zmerna, torej do 1 čajna žlička na dan pri otrocih in 1-3 čajne žličke 3 krat na dan pri odraslih. Kadar v prehrano vključite indijski trpotec pa ne pozabite na vnos dovolj dodatne tekočine, ki prav tako pozitivno vpliva na prebavo. Več o prebavi malčkov v obdobju uvajanja goste hrane, si lahko preberete v tej objavi.
  2. Chia so z minerali in vitamini izjemno bogato živilo, lahko jih uporabljamo kot nadomestek jajc za malčke, ki so alergični na jajca. Pred dopolnjenim prvim letom, imajo malčki največji izkoristek od chia semen preko dojenja, če jih uživa mama. Recept za odličen Baby chia puding, najdete tu.
  3. Pri uporabi semen za kraljevi kruh sledite vašemu otroku. Če še ne obvlada manjših koščkov, semena pred vmešanjem v kruh zmeljite ali pa jih preprosto izpustite. Kruh bo ravno tako ostal rahel in okusen. 

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u.

Kremna cvetačno kokosova juha

Kombinacija cvetače in kokosovega mleka? Seveda, zakaj pa ne!

Čeprav so dnevi vedno bolj topli in nas sonce vedno bolj greje, še vedno prijajo jedi na žlico. Naj si bodo raznorazne mineštrice, klasične bistre juhe ali pa kremaste, narejene iz zelenjave. Včasih sem cvetačno juho delala v paru s krompirjem. Da bi bila res kremna, sem ji vedno morala dodati malo smetane za kuhanje ali mleka. Zato sem se odločila, da tokrat preizkusim malo drugačno kombinacijo, ki bo z malo sestavinami in brez mlečnih izdelkov zagotovila kremast in poln okus.

Tokratni recept je tako veganski in brez glutena. Malčkom kremno cvetačno kokosovo juho lahko ponudite že pred dopolnjenim šestim mesecem starosti, saj so vse sestavine primerne že na samem začetku uvajanja goste hrane. Kokosovo mleko je odličen vir vitaminov, mineralov in nenasičenih maščobnih kislin, ki so ključne za zdrav ravoj možganov in vida naših malčkov. Poleg tega so dobre maščobe dobrodošle za aktivno in zdravo črevesje.

Za 200ml obroka potrebujete
  • 2 pesti narezane cvetače (150g)
  • 1 pločevinko dmBio kokosovega mleka (400ml)
  • čajno žličko 100%, hladnostiskanega olivnega olja
  • 1/2 čajne žličke mlete kumine
  • 1 jedilno žlico dmBio ekspandirane kvinoje
  • 1 jedilno žlico dmBio kokosovega čipsa
  • 1 jedilno žlico dmBio koruznih kosmičev (nesladkanih in nesoljenih)
Narezano cvetačo prelijte s kokosovim mlekom, dodajte mleto kumino in pokrito na zmernem ognju kuhajte 20 minut. Ko je cvetača kuhana (kar lahko preverite z vilico), vse sestavine spasirajte s paličnim mešalnikom.

Primerno ohlajeno juho nalijte v jušni krožnik, po vrhu pokapajte z ekstra deviškim olivnim oljem in posujte z dmBio mešanico kosmičev (ekspandirana kvinoja, koruzni kosmiči in kokosov čips).

Pa dober tek!

NASVET!
  1. Pri uvajanju goste prehrane moramo biti pozorni, da v obroke dodajamo kvalitetne maščobe. Slednje poskrbijo za absorpcijo v maščobah topnih vitaminov, dvignejo energijsko vrednost obrokov, izboljšajo jedem okus in vonj ter poskrbijo za dobro prebavo in zdravo črevesno floro. Olje v obrok dodamo na koncu, ker le tako ohranimo telesu koristne minerale in vitamine.   
  2. Kumina je zelo dobrodošla začimba v prehrani najmlajših, saj preprečuje vetrove in napenjanje. Cvetača spada med kapusnice in čeprav je odlična za prebavo in presnovo, se lahko zgodi, da bo malčke po njej napenjalo. Z dodajanjem kumine v jedi, ki vključujejo cvetačo, pa te težave omilimo ali celo preprečimo. 

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u.