Top 20 receptov Gurmančka Gala

200 receptov. 


200 receptov je nastalo od prve objave 19.10.2016.

200 idej za zajtrke, kosila, večerje in malice.

200 idej za sladke priboljške in okusne prigrizke.

200 jih je.

Uau. Kar ne morem verjeti, da je že toliko receptov zbranih na enem mestu. Zdi se mi kot včeraj, ko sem prvič skuhala obrok za mojega sina. Ne dolgo nazaj, ko je prvič pojedel prvi grižljajček in takrat še malo dvomljivo poizkušal, kaj za vraga sem mu pripravila. Kot da je minilo le nekaj dni od odločitve za blog in prvega zapisa.

In danes sem tu. Že več kot eno leto ustvarjam recepte z željo, da bi pripravila zdrave in okusne obroke za malčke in njihove družine. Ker verjamem, da je lahko priprava obrokov iz kvalitetnih in domačih sestavin enostavna in spontana dogodivščina za vso družino. Kulinarično doživetje, v katerem bodo uživali prav vsi člani družine. Recepti Gurmančka Gala tako niso primerni le za najmlajše člane družine, ampak jih lahko pripravite za celotno družino.

Tu sem pa tudi zaradi vas. Ker me spremljate, spodbujate in mi iz dneva v dan dajete ideje za nove recepte. Hvala vam.

V tej objavi pa vam v ogled ponujam 20 VAM najljubših receptov. Dvajset idej, ki so najbolj prepričale vas in vaše male gurmančke. Tistih top 20 receptov, ki imajo največ ogledov.
  1. Domače baby kašice
  2. Jabolčne palčke 
  3. Baby golaž s polento
  4. Borovničev puding 
  5. Jabolčni riž s cimetom 
  6. Cimetova mlečna polenta 
  7. Gurmančkov čokolino 
  8. Kokosov mlečni riž 
  9. Pizza mafini 
  10. Vanilijeve sanje 
  11. Vanilijev puding s kakijem 
  12. Porovi polpetki 
  13. Prosena kaša z jabolkom in rozinami 
  14. Ječmenovi kosmiči 
  15. Gurmančkov pasulj 
  16. Orehov zaspanček 
  17. Ovseni zaspanček
  18. Proseni kolački 
  19. Njoki v porovi omaki 
  20. Polentina potička s hruškovo omako 
Hvala vam za spremljanje bloga, Fb strani in Instagrama. Tudi po vaši zaslugi Gurmanček Gal še vedno ustvarja zdrave in okusne recepte za zdravo uvajanje goste hrane.

Kateri recept Gurmančka Gala pa je vaš najljubši?

Bananini kruhki (s čokolado)

Bananin kruh v drugačni izvedbi. Sočen, sladek in mehak, da se kar stopi v ustih. Brez glutena in dodanega sladkorja. V "ne-čokoladni" izvedbi primeren že od šestega meseca naprej.

Za bananin kruh sem že nekajkrat slišala. Nikoli pa ga nisem preizkusila v domači kuhinji. Ampak, ker obožujem nove podvige, sem se odločila, da ustvarim recept, ki bo Gurmančkova različica klasičnega bananinega kruha.

Ste vedeli, da obstaja nacionalni dan bananinega kruha? In sicer je za ta dan določen 23. februar.
Bananin kruh je postal popularen v Združenih državah Amerike v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Nekateri ga povezujejo z Veliko gospodarsko krizo, ki se je razvila po zlomu Newyorške borze 29.oktobra 1929. Ker so bile banane precej drage, so prezrele sadeže uporabili za bananin kruh. Spet drugi pa trdijo, da je bil bananin kruh rezultat oglaševanja takrat odkritega pecilnega praška in sode bikarbone. 
Različic bananinega kruha je ogromno. Nekateri mu dodajo oreščke, spet drugi ga delajo v kombinaciji s klasično pšenično moko. Tretji mu dodajo sveže ali suho sadje. A konec koncev je rezultat isti. Sočen biskvit, kateremu sladkobo dodajo zelo zrele in mehke banane.

Izvedba bananinega kruha po receptu Gurmančka Gala je brez glutena in dodanega sladkorja. Ravno zaradi tega je primerna tudi za najmlajše člane družine in odlična izbira kot vmesni prigrizek, posladek ali samostojni obrok ob Gurmančkovem kompotu (glej recept).

Gurmančkom, ki so že dopolnili prvo leto starosti, pa lahko v bananine kruhke dodate čokolado. Ta naj bo s čim višjim deležem kakava. Sama sem izbrala čokolado z 90% kakava. Le te vsebujejo najmanj sladkorja in drugih nepotrebnih dodatkov.

Za 6 mini bananinih kruhkov potrebujete:
  • 1 večjo (zelo zrelo) banano (bolj ko bo zrela, bolj sladki bodo kruhki)
  •  1 jajce
  • 1 čajno žličko kokosovega masla
  • 4 jedilne žlice grobe kokosove moke
  • 1 kavno žličko cimeta
  • 1 kavno žličko vanilije v prahu
  • 1 kavno žličko vinskega kamna
izbirno:
  • 1 jedilno žlico nasekljane čokolade (90% delež kakava)
Banano olupite in jo s paličnim mešalnikom spasirajte v bananin pire. Dodajte jajce, stopljeno kokosovo maslo, vanilijo in cimet. Vse sestavine dobro premešajte. Nato dodajte kavno žličko vinskega kamna in med mešanjem počasi in postopoma vmešajte 4 jedilne žlice kokosove moke.

Ko so vse sestavine dobro premešane, z jedilno žlico napolnite 6 modelčkov za mafine. Najboljši so silikonski, saj se tako masa ne bo prijela na podlago.

Po vrhu posujte nadrobljeno pravo čokolado.

Mafine v ogreti pečici na 180°C pecite 30 minut. Da so pečeni, preverite z zobotrebcem. Če zobotrebec po tem, ko ste ga potisnili v mafin, ostane suh, so bananini kruhki pečeni.

Bananine kruhke postrezite ohlajene. V hladnem in suhem prostoru vam brez težav zdržijo vsaj 3 dni. Lahko pa jih tudi zamrznete.

Pa dober tek!

NASVET!

  1. Pri nakupu kokosove moke bodite pozorni, da je le ta nežveplana.
  2. Cimet in vanilija sta začimbi, ki sta primerni že od samega začetka uvajanja goste hrane. Ampak, kadar govorimo o vaniliji, Gurmanček Gal uporablja pravo vanilijo v prahu in ne vanilijev sladkor. 
  3. Namesto kokosovega masla, lahko uporabite tudi navadno maslo. 
  4. Bananini kruhki so odlični za malčke, katerim gosto hrano uvajamo po principu Baby-led Weaning metode. Več receptov, ki sledijo BLW metodi, si lahko pogledate v tej objavi. 

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u.

Skutni rogljički


Piškotki iz samo treh sestavin, z omamnim vonjem in okusom po vaniliji, ki se kar stopijo v ustih.


Zelo podobne piškote sem nekaj časa nazaj že naredila, a sem jih takrat napolnila s sadno kašico in posula s cimetom (poglej recept tukaj). Bili so odlični, a zahtevali so malček več časa. Zato sem se odločila, da tokrat isto testo preizkusim na malo drugačen način. Način, ki bo še hitrejši, a rezultat bo na koncu ravno tako okusen in primeren za najmlajše člane duržine.

Ker recept vsebuje mlečne izdelke, skutne rogljičke priporočam po dopolnjenem devetem mesecu starosti. Zakaj, si preberi v tej objavi.
 
Pa gremo k receptu. Za približno 70 rogljičkov potrebujete:
  • 250g puste pasirane skute
  • 250g dmBio pšenične bele moke tip 550
  • 250g masla
  • dmBio vanilijo v prahu

Maslo pustite na sobni temperaturi, da se zmehča. Nato mu vmešajte skuto in dmBio pšenično belo moko tip 550. Vse skupaj zelo dobro pregnetite. Bodisi z rokami ali v kuhinjskem robotu. Sama prisegam na svoje roke, saj le z njimi občutim, ali je v testu še kakšen večji kos masla ali ne. Pomembno je, da se vse sestavine med seboj dobro premešajo in povežejo. Ker, če bo v masi ostal večji kos masla, se bo le ta v pečici stopil in tako „uničil“ obliko rogljička.

Ko testo dobro pregnetete, ga za vsaj 1 uro postavite v hladilnik. Tako se bo maslo ponovno strdilo in testo se ne bo več lepilo na prste.

Po eni uri iz posode vzemite približno četrtino testa in ga na pomokani površini oblikujte v tanko „klobasico“. Narežite jo na približno 10 cm dolge palčke. Vsako palčko zvijte, da nastane rogljiček in ga položite na pekač. Pekača ni potrebno obložiti s peki papirjem ali pomokati, ker je testo za kekse mastno in se ne prime podlage. Ko pekač napolnete z rogljički, ga postavite v prej ogreto pečico na 180°C. Rogljičke v pečici pecite 12 minut. Ko dobijo bledo zlatorjavo barvo, so pečeni.

Postopek ponavljajte toliko časa, da porabite vse testo.

Pečene rogljičke posujte z dmBio vanilijo v prahu in malčku postrezite bodisi še tople ali hladne ob čaju, mleku ali Gurmančkovemu kompotu (glej recepte tu).

Skutni rogljički, shranjeni v nepredušni posodi, obstanejo mesec ali več. Malčku jih lahko postrežete kot vmesni prigrizek ali kot dodatek za malico k svežemu ali kuhanemu sadju. Če želite, lahko namesto pšenične moke, uporabite dmBio polnozrnato pirino moko, ki je lažje prebavljiva in vsebuje več vlaknin.

Pa dober tek!

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u.

Kaj potrebujete za uvajanje goste hrane II.del

Kateri so tisti pripomočki, ki jih je Gurmanček Gal potreboval v času uvajanja goste hrane?

V prejšnji objavi o tem, kaj pravzaprav potrebujemo za uvajanje goste hrane, sem spregovorila o stolčkih za hranjenje in o smislu kupovanja 1001 knjige z recepti za najmlajše (preberi si tukaj). Tokratna objava pa bo bolj specifična. Želim vam namreč iz svoje osebne izkušnje razkriti, kaj so tisti pripomočki, ki so se nam izkazali kot zelo uporabni v obdobju uvajanja goste hrane in kateri pripomočki so pravzaprav le nabiralci prahu.

3. (nepremočljivi) SLINČKI

Pripomoček, ki ga boste zagotovo potrebovali je kvaliteten in dovolj velik slinček.

Iz moje osebne izkušnje uvajanja goste hrane, se najbolje obnesejo slinčki, ki so narejeni kot majica. Gre za slinček z rokavi, ki se ga na hrbtu zapne in ki ima po navadi spodnjo plast narejeno iz nepremočljive podlage. To pomeni, da otrok ne bo moker, v kolikor mu bo hrana padla na slinček. Sploh pri Baby-led Weaningu, kjer se otroci sami hranijo in z rokami raziskujejo hrano, je dobrodošlo, da druga oblačila zaščitimo s takim priročnim slinčkom. Super pa so tudi klasični slinčki, a spet bodite pozorni, da je spodnja plast iz nepremočljivega materiala.

Na začetku sem sicer preizkusila tudi plastične slinčke, ki so na spodnjem delu zavihani v posodico. Ker pa so zelo trdi in zato tudi neudobni, jih je Gurmanček Gal kaj hitro snel z vratu. 

4. SOPARNIK

Ne, soparnik ni življenjsko nujni pripomoček pri uvajanju goste hrane. Vsekakor boste zmogli tudi brez njega, v kolikor kolebate ali je to nujni strošek ali ne. Nikakor pa seveda ne želim omaloževati tega pripomočka. Vesela sem, če je bil komu v pomoč. Rada bi  le povedala, da se da tudi brez njega.  In da je ravno tako lahko uvajanje goste hrane preprosto, kvalitetno in zdravo. Potrebne so le kvalitetne in zdrave sestavine in naš pozitiven odnos ter seveda zaupanje vase in v otroka.

Pomislite.
Želja uvajanja goste hrane je, da otroka počasi vključimo v družinsko prehrano. In najlažje naredimo to tako, da mu pripravljamo isto hrano kot ostalim članom družine, seveda nezačinjeno in prilagojeno otrokovi starosti.
Le na ta način si boste olajšali delo. Na primer, ko kuhate juho, je ne solite in tako jo lahko uporabite za obrok cele družine. Juha z jušno zelenjavo in mesom je odličen obrok tudi za najmlajšega člana. Če pa v juho vkuhate še zakuho pa imate nasiten obrok za celo družino. Tako preprosto je lahko.

Verjamem, da imajo mamice s soparnikom dobre izkušnje, a vseeno sem mnenja, da njegova cena ne odtehta tega, kar lahko naredimo z navadnim cedilom ali mogoče mrežico za soparjenje hrane. Ki pa je vseeno  za več kot desetino cenejša od najbolj prodajanega soparnika. Cedilo preprosto postavite na vrh lonca z vodo, v cedilo dajte izbrano živilo, pokrijte s pokrovko in soparite do želene mehkobe.


Sama sem v shrambi none Mirande našla en super komplet posode, verjetno star deset let ali več. Sestavljen je iz navadnega lonca, cedila in pokrovke. Odličen je za soparjenje večje količine hrane, za kuhanje štrukljev (recept), prav tako pa je bil prve mesece vsakodevno v uporabi za pripravo gurmančkovih obrokov. Tudi Domače baby kašice sem naredila ravno s pomočjo tega piskrčka.

Sem pa na spletu opazila res bogato ponudbo mrežic za soparjenje, ki se prilegajo na vsak lonec, saj se raztegnejo v želeno velikost. Tako spletne strani kot tudi trgovine so polne ugodnih ponudb za te funkcionalne mrežice za soparjenje, ki so lahko dolga leta v uporabi v vaših kuhinjah, saj lahko v njih pripravite obrok za celo družino in v večjih količinah. V ponudbi imate tako kovinske in silikonske, nekaj ponudb pa najdete tudi na teh povezavah:
Odličen pogled na uporabo soparnika predstavi tudi ta slovenska blogerka. In priznam, da se z njenim mnenjem popolnoma strinjam. Poglej si tukaj --> Razkritje najboljšega soparnika za pripravo hrane

5. KOMPLETKI ZA UVAJANJE GOSTE HRANE 

Spet ena marketinška poteza, ki piha na dušo mamicam s srčkanimi motivi in astronomskimi cenami. Pa je to res nujni pripomoček? Seveda ne. Navaden keramični desertni krožnik iz omare, čajna žlička in pokrovček od flaške oziroma kozarček za aperitiv je vse, kar potrebujete za to, da bo vaš malček sit. Pa seveda okusen obrok, pripravljen iz kvalitetnih in zdravih sestavin.

6. ŽLIČKE

Zagotovo jih imate v kuhinji. In v kolikor ne boste uvajali po metodi Baby-led Weaning, torej po koščkih, potrebujete navadno, kovinsko čajno žličko. Mogoče tisto s podaljšanim ročajem. Zakaj kovinska? Predvsem zato, ker tudi mi odrasli ne jemo s plastičnimi žlicami in zato, ker otrok tako lažje prepozna ali je hrana vroča ali mrzla. Kovinska žlička se namreč prej navzame temperature hrane in tako otrok takoj začuti, če je le ta prevroča.

Nekateri celo priporočajo lesene žličke, ker so narejene iz naravnih, toplih materialov.

7. KROŽNIKI

Kot že omenjeno, ne potrebujete termo krožnikov, plastičnih, silikonskih, miki miška in drugih srčkanih krožnikov. Zadostoval bo čisto navaden keramičen krožnik za deserte. V kolikor boste vi hranili otroka, tako ali tako ni nevarnosti, da vam pade na tla. Če pa se bo otrok hranil sam pa je smiselno, da se navadi, da krožniki niso za preizkušanje ali tudi na krožnik deluje sila gravitacije. Če želite, da hrana ostane dlje časa topla pa preprosto krožnik postavite na vrh manjšega lonca z vročo vodo. Iz izkušnje vam povem, da se termo krožnik ne obnese tako uspešno, kot ga propagirajo.

Še ena stvar, ki je bila v času uvajanja goste hrane v moji kuhinji redno v uporabi je stekleno strgalo. Vsekakor to ni obvezna oprema, saj zadostuje navaden kovinski strgalnik. Pri steklenem je meni všeč to, da sadje z njim resnično ukašimo (ne le nastrgamo) in sadje kasneje oksidira. Pri strganju na kovinski strgalnik  zaradi stika s kovino jabolko prej porjavi in oksidira kot pri steklenem strgalu. Dobite ga v Baby centru ali Merkurju za nekaj več kot 5 eur. Jaz ga imam še od mojih dni uvajanja goste hrane, kar pomeni, da je v naši kuhinji v uporabi že skoraj 27 let.

Seveda pa ne smemo pozabiti na vsakdanje pripomočke - nož za rezanje, deska in vilica, ki pa jo tako ali tako ima prav vsaka kuhinja.
Ni potrebno, da je uvajanje goste hrane drag in stresen proces, zasičen z mnogimi predragimi pripomočki, ki bodo v uporabi le nekaj mesecev. Rajši se posvetite osnovam uvajanja goste hrane in pridobivanju znanj, o tem, kaj je zdravo uvajanje goste hrane. Z zaupanjem vase in v svojega otroka, je lahko ta mejnik v otrokovem življenju nekaj povsem spontanega in naravnega.

 Cucljalniki, kozarčki z nosniki, ne polivajoči krožniki, silikonski pladnji...vse to je nepotrebna „navlaka“, ki bo polnila vaše predale in nabirala prah. Denar, ki bi ga namenili za prej omenjene nenujne pripomočke, pa rajši namenite nakupu svežega sadja in zelenjave, domačim mesnim izdelkom in drugim živilom, s katerimi boste zagotovili pestro in uravnoteženo prehrano ter zdrav razvoj vašega otroka.

Borovničev cheesecake

Borovničeva kremna torta brez glutena in sladkorja. Taka, ki je vsak dan boljša, bolj sočna in okusna. Taka, ki kliče po poletju. Preprosto odlična!

Že dve torti (recepti) sem ustvarila za Gurmančka Gala, a tokratna me je dobesedno "sezula". Polnega okusa in dlje časa, ko stoji v hladilniku, vedno boljša je. Ko se spodnji "biskvitni" del napoji kreme, je resnično omamnega okusa.

Za torto širine 20 cm oziroma približno 12 koščkov potrebujete:

BISKVIT
  • 100g dmBio kokosovega masla
  • 250g dmBio mandljev
  • 1/2 jedilne žlice cimeta
Mandlje grobo nasekljajte z nožem in stresite v multipraktik. Dodajte stopljeno dmBio kokosovo maslo in cimet ter v multipraktiku dobro premešajte in zmeljite, da nastane gosta, lepljiva zmes. Mandljevo zmes z roko enakomerno razporedite po tortnem pekaču.

KREMA
  • 750g mascarpone sira
  • 380g kisle smetane
  • 3 jajca
  • 1 zvrhana čajna žlica dmBio vanilije v prahu
V posodo dodajte mascarpone sir in z mešalnikom premešajte. Dodajte dmBio vanilijo v prahu in kislo smetano. Ponovno dobro premešajte, da se vse sestavine med seboj povežejo. Nato v kremo postopoma ubijte jajca. Ampak vedno preden v kremo  dodate naslednje jajce, poskrbite, da se je prejšnje jajce dobro vmešalo in povezali v zmes. 

Kremo vlijte v tortni pekač na vrh mandljevega biskvita. Torto postavite v prej ogreto pečico in jo na 150°C pecite 60 minut. Ko je torta pečena, pečico izklopite, torto pa pustite v pečici počivati še eno uro.  Nato torto postavite v hladilnik za vsaj 12 ur.

PRELIV
  • 200g borovnic
  • 3dl vode
  • 2 čajni žlici želatine v prahu (ali dve vrečki želatine v prahu ali 12 želirnih lističev)
  • 1 pest dmBio mandljevih lističev
  • ščep dmBio vanilije v prahu
Preliv pripravite tako, da v 1dl vode dodate 2 čajni žlici želatine v prahu in pustite 10 minut, da nabrekne. Ta čas zavrite 2dl vode, borovnice in vanilijo in pokuhajte 3 minutke. Vse skupaj nato spasirajte s paličnim mešalnikom. Želatino v mikrovalovni ali na sopari stopite in jo nato dobro vmešajte v borovničev preliv. Borovničev preliv prelijte čez torto (ki je v hladilniku počivala vsaj 12h). Zgornji rob torte posujte z dmBio mandljevimi lističi. Ko se preliv na torti malo ohladi, torto ponovno postavite v hladilnik za približno 12h.


Torta v hladilniku zdrži najmanj 5 dni in vsak dan je bolj sočna, saj se mandljev biskvit iz dneva v dan bolj napoji kreme in okusa.

Pa dober tek!

NASVET!
  1. Želatina je naravna stvar, proteinski proizvod, pridelana iz kolagena živali in zato popolnoma varna za uporabo v malčkovi prehrani. Ponekod želatino svetujejo kot odlično naravno zdravilo pri bolečinah v sklepu, hrbtu in vratu. Lahko pa izberete tudi rasttlinsko alternativo želatini in sicer agar agar.
  2. Ker Borovničev cheesecake vsebuje mlečne izdelke, jo priporočam po dopolnjenem devetem mesecu starosti. Zakaj, si preberite v tej objavi - klik, klik.  
  3. Namesto borovnic lahko izberete katerokoli jagodičevje ali ga zamenjate z mešanico različnega sadja. 

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u.

Kaj potrebujete za uvajanje goste hrane I.del

Mora biti uvajanje goste hrane res tako drag in izčrpavajoč proces? So res vsi ti oh in sploh super pripomočki nujno potrebni? Ali gre le za marketinško potezo velikih podjetij?

Uvajanje goste hrane je pomemben mejnik tako v malčkovem življenju kot tudi v življenju staršev oziroma skrbnikov. Informacij o tem, kako začeti z uvajanjem goste hrane in o tem, kaj pravzaprav potrebujemo na samem začetku je veliko, žal pa so te informacije velikokrat osnovane na želji prodajalcev in podjetij po čim večjem zaslužku.

Čeprav naj bi v osnovi ti pripomočki staršem olajšali delo pa največkrat v denarnici pustijo veliko luknjo, saj so zelo dragi, poleg tega pa jih potrebujemo le krajši čas uvajanja goste hrane.

Kot bivša mamica študentka se zavedam, kako pomembno je premišljeno razporejanje družinskega proračuna, da ga izkoristimo kar najbolje in ob tem poskrbimo za vse potrebno cele družine, ne le najmlajšega člana.

Katere pripomočke za uvajanje torej potrebujemo in kateri so tisti, ki jih brez težav lahko pogrešimo oziroma, nam bodo prav prišli šele v kasnejšem obdobju uvajanja goste hrane?


1. STOLČKI ZA HRANJENJE

Ponudba je res ogromna, od plastičnih, lesenih, do takih s petimi nakloni, z vibriranjem, glasbo. Ni da ni.

Ampak, dragi starši. Stolčka za prvi mesec ali dva sploh ne potrebujete. Dokler se otrok ne posede sam, otroka hranimo izključno v naročju. To pa zato, ker s prezgodnjim posedanjem tvegamo, da bi malček prenehal raziskovati okolico oziroma, da se ne bi plazil. Poleg tega otroku delamo nepopravljivo škodo v območju hrbtnega steznika, posledice naših dejanj pa se lahko pokažejo šele čez leta in leta.

Eden izmed znakov, ki nakazujejo otrokovo pripravljenost na gosto hrano je tudi sposobnost sedenja ob opori, a stolčki otroku nudijo umetno oporo, saj otroka ne podprejo v pravem položaju, hranjenje v polležečem položaju pa vsekakor ni naravno. Prav tako ni priporočljivo in zdravo hranjenje v raznoraznih hojicah. Ne le z vidika razvijanja zdravih vzorcev prehranjevanja, ampak tudi z vidika telesnega in motoričnega razvoja otroka. Tudi mi se ne hranimo zleknjeni na kavču, ampak za mizo, z zravnano hrbtenico in v pokončnem položaju. Poleg tega otrok težje nadzoruje hrano v  ustih in je večja nevarnost zadušitve. Če pa otrok je v naročju pa ga z upoštevanjem babyhandlinga postavimo v pravilen položaj in ga podpremo točno tam, kjer otrok oporo potrebuje.

Ko pa se otrok že sam posede, izberite stolček, ki bo otroku nudil vso potrebno podporo ter stolček, ki ima naslonjalo za nogice. Odlična izbira so leseni stolčki, kot je na primer trip trap. Poleg tega, da zagotavlja varen položaj za otroka pa je primeren skozi celo otroštvo in za večje število otrok. Kar pomeni, da ne boste za vsakega otroka potrebovali novega.
Midva sva za Gurmančka Gala kupila imitacijo originala trip trap stolčka, ki je cenovno dostopnejši, a kljub temu izjemno stabilen in varen. V naši jedilnici tako Filikidov visoki leseni stolček kraljuje že več kot eno leto in iskreno lahko rečem, da je bil to eden izmed boljših nakupov, kar se otroške opreme tiče. Višina sedišča in naslonjala za nogice se lahko prilagaja otrokovi rasti, poleg lesene zaščite pa zraven dobite še zaščito iz blaga, ki jo namestite med otrokove noge. Gal je na njemu sedel lepo vzravnano in stabilno. Edini minus tega stolčka je, da zaradi lesene zaščite stol ne gre čisto do mize in da je čiščenje težje pri lesu, kakor pri plastiki. Vsekakor pa naravni material in daljša uporabnost odtehtata ti dve pomankljivosti.

2. KNJIGE O UVAJANJU GOSTE HRANE 

Knjigarne so jih polne, cene pa so tudi zelo različne. Če ste zbiratelj knjig, si jih kar privoščite, sicer pa so z njimi bogato založene tudi knjižnice, kjer si jih lahko brezplačno izposodite. Uvajanje goste hrane je resnično kratkotrajen proces, traja največ eno leto, saj potem otrok tako ali tako preide na družinsko prehrano. Da so tovrstne knjige uporabne le za kratek čas, je moč videti v številnih spletnih objavah, kjer mamice knjige o uvajanju goste hrane redno prodajajo. V kolikor potrebujete ideje za recepte, preprosto uporabite klasično knjigo z recepti, ideje poiščite v zapiskih z recepti vaših staršev ali babic in jih enostavno prilagodite glede na starost vašega otroka. Z znanjem o tem, kaj je zdravo uvajanje goste hrane in katera živila so primerna v prvem letu otrokove starosti in katera ne, lahko pripravite pestro paleto obrokov za vaše najmlajše.

Ogromno informacij (upam si trditi, da vse potrebne) pa najdete tudi na slovenskih in tujih spletnih straneh. Informacije o uvajanju goste hrane, smernice, recepte in še mnogo več, naj si bo to po metodi Baby-led Weaning ali v obliki kašic. Medsebojno podporo in nasvete o uvajanju goste hrane pa si mamice delimo v tej FB skupini.  Pridruži se!

Kaj pa je tisto, kar dejansko potrebujemo za uvajanje goste hrane? So to dragi soparniki, žlice, ki kažejo temperaturo hrane, posodice, v katerih se hrana ne izlije ali cucljalniki?

Ne. Pravzaprav je vse tisto, kar potrebujete za uvajanje goste hrane že v vašem domu. Več o tem pa v naslednji objavi. --> klik, klik

Da je ne zamudiš, te vabim, da Gurmančka Gala klikneš na FB strani in Instagram-u.

Kaša s suhimi slivami

Recept kar tako ali za pospešitev prebave pri zaprtih malčkih


Velikokrat mamice potožijo, da njihove malčke muči zaprtje in kako jim pri tem pomagati. Več o tem bo kmalu objavljeno v tej rubriki (klik). Danes pa sem se odločila, da spišem recept, ki preizkušeno pospeši prebavo.

Zakaj?

Zato, ker vsebuje tri sestavine, ki so več kot uspešne v boju z zaprtjem in ki skrbijo za zdravo črevesno floro. Seveda, v kolikor jih pripravimo pravilno.

In to so prosena kaša, suhe slive in laneno seme.

V okviru on-line šole za starše Podsrcem.si, sem že tretjič tako sledila predavanju Mojce Vozel, ki velik poudarek daje na namakanju žit. Le z namakanjem naj bi tako poskrbeli, da telo iz žita absorbira vse potrebne hranilne snovi. Poleg tega z namakanjem psokrbimo za večjo hranilno vrednost živila ter povečamo vsebnost C vitamina. Kar pa je še najpomembnejše, tako pripravljena žita izboljšujejo zdravje črevesne flore (več tukaj).

Proseno kašo namakajte vsaj 24 ur do dveh dni in med tem redno spirajte. Mogoče se vam zdi na prvo žogo to zamuden postopek, a pravzaprav boste na ta način bistveno skrajšali čas kuhanja in razen občasnega splakovanja žita nimate nobenega dodatnega dela. Prosena kaša je odlična za spodbujanje prebave, saj vsebuje nenasičene maščobne kisline, vitamine (E, B1, niacin in provitamin A) in minerale (magnezij, kalij, železo, fosfor, silicij).

Tudi laneno seme je odlično za zdravo črevesno floro in ga v manjših količinah ni potrebno namakati, v kolikor uporabimo sveže zmletega. Laneno seme namreč spada med vlaknine in deluje kot blago, naravno odvajalo.

Slive so že v osnovi zelo zdravo sadje, polno antioksidantov in drugih telesu koristnih snovi. Z razliko od svežih pa so suhe slive še bogatejše z vitamini, zaradi vsebnosti pektina, ki mehča blato in pomaga pri odvajanju, pa že tradicionalno veljajo za naravno zdravilo proti zaprtju. Pri nakupu bodite pozorni, da so slive nežveplane in nesladkane.

Za 1 malčkov obrok (cca 200g) potrebujete:
  • 2 jedilni žlici dmBio prosene kaše
  • 5 dmBio suhih sliv
  • 1 kavna žlička lanenih semen
  • ščepec dmBio vanilije v prahu
Kakor sem že omenila, proseno kašo v vodi namakajte 24-48h in vmes večkrat splaknite ter zamenjajte vodo.

Ko se prosena kaša zmehča, jo v 1,5dl vode, ki ste ji dodali ščepec vanilije, kuhajte 5 minut.

Nasekljane suhe slive zalijte z 1dl vode in pustite čez noč, da se namočijo. Nato soku s suhimi slivami dodajte ohlajeno in odcejeno proseno kašo ter sveže zmleta lanena semen. Dobro premešajte in postrezite primerno ohlajeno.

Pa dober tek!

NASVET!

  1. Vanilija se odlično dopolnjuje s sladkimi jedmi, zato jo velikokrat vključujem v prehrano Gurmančka Gala. Več o vaniliji in drugih začimbah v prehrani malčkov pa v tej objavi.
  2. Suho sadje tudi brez dodanega sladkorja odlično poskrbi za sladek okus vseh obrokov naših malčkov. Pri izbiri le teh bodite pozorni, da je nežveplano in brez dodanega sladkorja. Odlična izbira so tako dmBio izdelki, ki ne vsebujejo konzervansov, ojačevalcev okusa, barvil in gensko spremenjenih organizmov.
  3. Laneno seme lahko dodate tudi v domač navadni jogurt (po 9.mesecu), pazite le, da ga zmeljete tik pred uporabo, sicer rado postane žarko. 

Gurmančka Gala lahko spremljate tudi na tudi na FB strani in Instagram-u.