Kunčevina in zelenjavni trio

Kunčevina je odlična izbira za prve mesne jedi naših gurmančkov in gurmančic, saj je najmanj alergena vrsta mesa. Poleg tega, da je meso zajcev hipoalergeno, je tudi lahko prebavljivo, odličen vir beljakovin, mineralov (kalcij, železo, niacin) in vitaminov skupine B.

Zelenjavni trio pa sem pripravila iz rdeče paprike, krompirja in korenja. Rdečo papriko namreč lahko v malčkovo prehrano vključimo že z otrokovim sedmim mesecem starosti. Ker ima Gurmanček Gal že 8 mesecev, je bil skrajni čas, da jo vključim v njegovo prehrano.

Vse tri vrste zelenjave so znane po izredno visoki vsebnosti C vitamina, še posebej rdeča paprika, ki je poleg tega bogata še z vlakninami in likopenom, ki telo varuje pred rakavimi obolenji. Paprika vsebuje kalij, vitamin B6, folno kislino, vitamin E in K ter betakaroten, ki ga telo pretvori v vitamin A, slednji pa je ključen za dober vid. Korenje pa poleg C vitamina vsebuje še alfa in beta karotene in lutein. V primeru, če ima vaš otroček težave z zaprtjem, vam priporočam, da korenje nadomestite z drugo vrsto zelenjave. Prav tako papriko izpustite ali jo nadomestite z drugo zelenjavo, če je vaš otroček mlajši od 7 mesecev.


Za 200g obroka potrebujete:

  • 1 srednje velik krompir (100g)
  • 1 manjši korenček (50g)
  • 1 rezino rdeče paprike (50g)
  • 1 majhen kos kunčevine (50g)
  • ščepec timijana
  • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
  • 350ml vode
Kunčevino v vodi, ki ste ji dodali ščepec timijana, kuhajte 15 minut. Nato dodajte olupljen in narezan krompir ter korenček in papriko. S kuhanjem nadaljujte še 25 minut oziroma toliko časa, da krompir in korenček postaneta mehka in da voda izhlapi. Kunčevino vzemite ven, ji odstranite kosti ter na drobno nasekljajte z nožem. Zelenjavi pa dodajte čajno žlico kvalitetnega olja ter jo pretlačite, da nastane zmes podobna pireju. Postrezite primerno ohlajeno. 
Pa dober tek!


 NASVET!
  1. Timijan je začimba, ki se odlično dopolnjuje s kašicami iz korenčka ter jedmi, ki vključujejo kunčevino. Več o njem in njegovi uporabi pa v tej objavi
  2. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.

Kaj pa ostali družinski člani?
Z istimi sestavinami, a drugačnim postopkom, lahko pripravite zelo okusno kosilo za vse družinske člane. 
In sicer za 4 obroke (brez malega gurmančka) potrebujete:

  • 4 kunčje noge
  • 2 rdeči papriki
  • 4 srednje velike korenčke
  • 6 srednje velikih krompirjev
MARINADA
  • sok 1 limone
  • ščepec timijana
  • vejica rožmarina
  • sol
  • poper
  • curry
  • sladka paprika v prahu
  • 2 stroka česna, drobno nasekljanega
  • 1dl belega vina
  • 2 jedilni žlici olivnega olja
Vse sestavine za marinado dobro premešajte in z njo premažite kunčevino. Meso čez noč pustite v marinadi, da se dobro napoji vseh začimb. Nato ga pokritega z alu folijo 90 minut pecite v ogreti pečici na 100°C. Meso vsake pol ure obrnite. Krompir olupite ter ga narežite na srednje velike kose. Na manjše kose narežite tudi korenje in papriko. Temperaturo v pečici dvignite na 180°C, mesu dodajte zelenjavo in pecite 30 minut. Nato še enkrat povečajte temperaturo pečenja in sicer na 200°C, odstranite alu folijo in s pečenjem nadaljujte še 30 minut oziroma toliko časa, da krompir dobi zlatorjavo barvo ter korenje postane mehko. Postrezite ob veliki skledi zelene solate. Pa dober tek!    



    Žrebičkovina z bučnim amarantom

    Kakor sem že v prejšnjih objavah napisala, kjer sem tudi uporabila žrebičkovino, je žrebičkovina zaradi visoke vsebnosti železa med bolj zdravimi vrstami mesa.  Tokrat sem jo, kuhano,  pripravila k prilogi iz amaranta in eko muškatne buče, ki sem jo dobila na kmetiji Rojc-Korisnik. 
    Meso buč je bogato z vitamini (A, B1, B2, C in K) ter minerali (kalij, kalcij, železo, fosfor, natrij, magnezij in mangan), amarant pa je prav tako izredno hranljivo žito, bogato z beljakovinami. Poleg tega vsebuje vrsto vitaminov (A, C, E, vitamine skupine B) in mineralov (kalcij, magnezij, železo, cink, kalij), je vir omega 6 nenasičenih maščobnih kislin, vlaknin in esecialnih aminokislin.
    Amarant sem enkrat že uporabila, priznam pa, da takrat nisem bila najbolj zadovoljna z njegovo teksturo, saj mi je bil klju kuhanju po navodilih na embalaži, zelo trd. Zato sem tokrat upoštevala nasvet mamice manjčka, ki mi je svetovala, naj amarant čez noč namočim in nato skuham po navodilih. 
    Torej, za približno 200g obroka potrebujete:
    • 1 jedilno žlico amaranta (ki ga noč prej namočite v vodi)
    • 1 manjši zrezek žrebičkovine (50g)
    • 2 pesti muškatne buče (100g)
    • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
    • 150ml vode
    Amarant, ki ste ga čez noč namočili v vodi, skupaj z olupljeno in narezano muškatno bučo ter žrebičkovino kuhajte v 150ml vode, ki ste ji dodali ščepec timijana, 20 minut oziroma toliko časa, da voda izhlapi.. Nato zrezek vzemite ven in ga na drobno nasekljajte z nožem. Amarant in bučo s preostalo tekočino na grobo pretlačite z vilico toliko, da se buča razpusti in nastane homogena zmes. Dodajte še čajno žlico kvalitetnega olja ter postrezite poleg nasekljane žrebičkovine. 
    Pa dober tek! 

    NASVET!
    1. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
    2. Če vaš malček še ne sprejema koščkov, vam svetujem, da vse sestavine pretlačite ali spasirate s pomočjo paličnega mešalnika.
    3. Timijan je primeren za začinjanje vseh vrst mesa. Ker ima žrebičkovina kar specifičen vonj, je timijan s svojo izrazito aromo odlična izbira za popestritev jedi iz žrebičkovine. Več o timijanu in drugih začimbah, si lahko preberete v tej objavi

    Ajdov zdrob s hruško

    Ajda je bila na našem družinskem jedilniku zelo zapostavljena, z uvajanjem Gurmančka Gala v svet goste prehrane, pa smo jo v prehrano vključili v obliki ajdove kaše, kosmičev in zdroba. 
    Ajdo priporočajo za boljši krvni obtok in boj proti raku. Je hranilno zelo bogato žito, saj vsebuje veliko flavonoidov, ki delujejo protivnetno in probiotično. Ajda pozitivno vpliva na imunski sistem, je antioksidant, bogat z tiaminom, riboflavinom ter drugimi vitamini skupine B. Poleg tega vsebuje železo, cink, magnezij, fosfor in selen. Ima pa ajda kar specifičen okus, če ste jo že kdaj poskusili, to zagotovo veste. Sama jo najraje kombiniram s sadjem, saj se mi zdi, da sadje zelo omili njen okus. Kere ne vsebuje glutena, jo lahko v malčkovo prehrano uvedete med prvimi žiti, primerna pa je tudi za osebe s celiakijo. 

    Tokratni recept lahko za vašega gurmančka oziroma gurmančico pripravite kot prvi sadni obrok. In sicer za 200g obroka potrebujete:
    • 2 jedilni žlici ajdovega zdroba (instant polenta)
    • 1 srednje veliko hruško (100g)
    • 150ml vode
    Hruško olupite in narežite na majhne koščke ter skupaj z vodo (150ml) kuhajte pet minut. Nato dodajte še 2 jedilni žlici instant ajdovega zdroba in med mešanjem kuhajte še tri minute. Če vaš malček ne sprejema koščkov, kašico dodatno spasirajte s paličnim mešalnikom.
    Pa dober tek!



    NASVET!
    1. Ajdov zdrob lahko nadomestite z zdrobom drugega žita (ajda, pšenica, pira..). 

    Korenčkova kaša s kunčevino

    Korenčkova kaša s kunčevino je primerna tudi za prvo uvajanje mesa, saj meso zajcev velja za hipoalergeno, je lahko prebavljivo, poleg tega pa velja za odličen vir beljakovin, mineralov (kalcij, železo, niacin) in vitaminov skupine B. Ravno kombinacija s proseno kašo je tista, ki omogoča, da lahko ta recept uporabite že v obdobju od 4-6 mesecev starosti, saj je prosena kaša brez glutena ter vsebuje veliko fosforja, magnezija, kalija, železa, kalcija in vitamine skupine B. Prav tako je zdravju primerno korenje, ki je vir alfa in beta karotenov in luteina ter bje bogato z vitaminom C. Le v primeru, če ima vaš otroček težave z zaprtjem, vam priporočam, da korenje nadomestite z drugo vrsto zelenjave.


    Za 200g obroka potrebujete:

    • 1 jedilno žlico prosene kaše
    • 50g kunčevine
    • 1 srednje velik korenček (100g)
    • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
    • 400ml vode
    Meso zajca in korenl+ček, ki ste ga narezali na manjše kose, kuhajte v 400ml vode 20 minut. Nato dodajte jedilno žlico prosene kaše in s kuhanjem nadaljujte še 15 minut oziroma toliko časa, da voda izhlapi. Meso zajca odstranite in ga na drobno nasekljajte. Korenček in proseno kašo pa kar s tekočino, ki je ostala od kuhanja na grobo pretlačite z vilico ter dodajte čajno žličko kvalitetnega olja. Postrezite primerno ohlajeno.
     Pa dober tek!
    NASVET!

    1. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
    2. Če vaš malček lažje sprejema pasirane kašice, lahko proseno kašo s korenčkom in kunčevino spasirate s paličnim mešalnikom v kremno zelenjavno-mesno žitno kašico.
    3. Namesto kunčevine, lahko izberete tudi drugo vrsto pustega mesa (perutnino, mlado govedino, teletino...)
    4. V kašico sem danes vmešala le polovico količine mesa, ostalo pa sem Galu ponudila po BLW metodi. BLW metoda nas vabi k temu, da malčku ponudimo "finger-food" in mu s tem omogočimo, da hrano raziskuje sam, s prijemanjem hrane, okušanjem, spoznava barve, vonj, obliko in teksturo hrane. Pri tej metodi morate biti pripravljeni, da bo kar nekaj hrane pristalo na tleh in na vašem malčku, a je njegovo veselje ob okušanju in packanju neprecenljivo. Več o Baby Led Weaning metodi si lahko preberete na Facebook-u ali tu. 

    Melonin šejk

    Pri 7 mesecih, lahko v malčkovo prehrano vključimo tudi melono, ki je dobrodošla popestritev sadnim in sadno-žitnim kašicam. Za prvo uvajanje melone, sem jo tokrat kombinirala z že uvedenimi riževimi kosmiči, ki so melonino kašico prijetno zgostili, a ohranili okus po meloni.

    Za 200g obroka potrebujete:

    • 2 pesti koščkov melone (180g)
    • 2 jedilni žlici riževih kosmičev
    Melono v sokovniku ali s pomočjo paličnega mešalnika spasirajte, da nastane gosti sok. Vmešajte dve jedilni žlici riževih kosmičev in postrezite.
    Pa dober tek!
    NASVET!

    1. Riževe kosmiče lahko kupite v vseh večjih in bolje založenih trgovinah in drogerijah. Sama kupujem riževe kosmiče znamke Milupa, ki so brez dodanega adaptiranega mleka.
    2. V kolikor bo kašica preredka, dodajte več riževih kosmičev, ki se super obnesejo za zgoščevanje jedi - ne le sadnih, tudi zelenjavnih, mesno-zelenjavnih idr.
    3. Melona je sadež, bogat z vitamini (B kompleks, C, betakaroten) in minerali (kalcij, kalij, magnezij, fosfor, železo, baker). Uživanje melone spodbuja delovanje ledvic, spodbuja prebavo in uravnava krvni tlak. 

    Pirine polnozrnate štručke

    Za Gurmančka Gala sem že spekla graham žemljice, tokrat pa sem se lotila peke štručk iz pirine polnozornate moke.
    Kruh se mi zdi odlična izbira za uvajanje glutena, saj lahko malčku ponudimo skorjico kruha med samim obrokom, da jo žuli in z njo masira dlesni. Tudi Gurmanček Gal je skorjico kruha dobil že pri petih mesecih starosti.

    Za šest 100g žemljic potrebujete:
    • 300g polnozrnate pirine moke 
    • 1/4 kvasa (10g)
    • 1 čajno žlico olivnega olja
    • za noževo konico sladkorja (sladkor je potreben, da kvas vzhaja)
    • 300ml vode
    • moka za posipanje

    Vodo ogrejte na telesno temperaturo, vanjo dodajte sladkor, ščepec moke (da kvasovke začnejo delovati) in nadrobite kvas. Pustite pol ure, da vzhaja. Edino pri peki kruha ne morem mimo dodanega sladkorja, saj je nujno potreben, da kvasovke začnejo delovati in da kvas vzhaja. 

    V 300g pirine polnozrnate moke naredite jamico in vanjo dodajte čajno žličko olivnega olja. Ko kvas vzhaja, kvasec počasi, med mešanjem vmešavajte v moko. 

    Testo bo sicer bolj lepljivo, a to boste po drugem gnetenju 'popravili. Testo pokrito pustite, da vzhaja 30 minut. Bodite pazljivi, da je prostor topel in da ni prepiha. To pa zato, da se testo ne bi 'prehladilo' in ne bi vzhajalo. Najboljše je, če imate doma plastično posodo s pokrovom. Testo položite vanjo in jo pokrijte s pokrovom. Tako boste zagotovo preprečili, da zaradi prepiha, testo ne bi vzhajalo.

    Delovno površino pomokajte z malo moke in testo še enkrat dobro, a z občutkom pregnetite. Vzemite si čas, testo ne gnetite na silo, ampak nežno toliko časa, da se testo ne lepi več na prste. Jaz se dodatno porabila še približno 1 pest polnozrnate pirine moke.
    Oblikujte 6 štručk, jih položite na pomokan pekač in pokrijte s krpo.

    Pečico ogrejte na 180'C. Ko se lučka na pečici izklopi (po cca 10 minutah), štručke dajte v pečico. Pečejo naj se 30 minut.

    Pečene pirine štručke položite v pleteno košaro in jih pokrijte s čisto, neodišavljeno krpo, da se počasi ohladijo, skorjica pa tako ostane mehka.


    Pa dober tek!

    Baby 'Šara'

    Ne bojte se, za Gurmančka Gala nisem danes skuhala šare kot take, ampak sem mu pripravila baby verzijo slovenske ljudske jedi. Šara je pravzaprav juha iz krompirja, repe, korenja, rumene kolerabe, svetlega prežganja, sladke paprike, peteršilja in soli. Namreč, danes sem mu prvič uvedla repo in takoimenovana šara se mi je zdela odlična izbira.

    Za 250g obroka potrebujete:
    • 1 majhno svežo repo (50g)
    • 1 manjši korenček (50g)
    • 1 manjšo kolerabo (50g)
    • 1 srednje velik krompir (100g)
    • 450ml vode
    • ščepec mlete kumine ali kumine v zrnju
    • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
    Repo, kolerabo in krompir olupite ter vso zelenjavo, vključno s korenčkom, narežite na majhne kocke. Zalijte s 150ml vode, ko voda zavre, jo zlijte stran. Zelenjavi dodajte 300ml sveže vode, ščepec kumine in kuhajte 30 minut, da vsa voda izhlapi. Ko je koleraba kuhana, vse sestavine pretlačite ali spasirajte s paličnim mešalnikom. Primerno ohlajeni kašici dodajte čajno žlico kvalitetnega olja.  
    Pa dober tek!


    NASVET!
    1. Da bi preprečili morebitno napenjanje, vam svetujem, da repo in preostalo zelenjavo ne kuhate v soparniku ali na sopari. Boljša izbira je kuhanje v vodi, saj lahko kasneje, ko je zelenjava kuhana, vodo odlijete. S tem zagotovo preprečite, da bi malčka mučili vetrovi. 
    2. Morebitno napenjane pa prepreči tudi uporaba kumine, ki se jo lahko v prehrano malčkov vključi že zelo zgodaj. Več o njej pa v tej objavi.
    3. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
    4. Korenje vsebuje veliko alfa in beta karotena ter luteina. Prav tako je korenje bogat vir vitamina C, kakor tudi koleraba in repa. Repa tudi vsebuje veliko balastnih snovi, je znana kot antikancerogen in deluje protibakterijsko. Koleraba pa je vir fitokemikalij, železa in kalija. Poleg tega uživanje kolerabe zmanjšuje stres, daje energijo in izboljšuje razpoloženje. 
    5. Pri uvajanju goste hrane, je pomembno, da poskrbimo, da malček iz prehrane dobi dovolj železa, ki je ključnega pomena pri tvorbi hemoglobina, kar bomo omogočili, če bomo v brezmesne jedi dodali vitamin C. Več o tem v tej objavi . Jaz sem zato Galu danes ponudila jabolko, ki sem ga olupila in narezala na priročne palčke. Gre za takoimenovano BLW metodo, ki nas vabi k temu, da malčku ponudimo "finger-food" in mu s tem omogočimo, da hrano raziskuje sam, s prijemanjem hrane, okušanjem, spoznava barve, vonj, obliko in teksturo hrane. Pri tej metodi morate biti pripravljeni, da bo kar nekaj hrane pristalo na tleh in na vašem malčku, a je njegovo veselje ob okušanju in packanju neprecenljivo. Več o Baby Led Weaning metodi si lahko preberete na Facebook-u ali tu. 

    Dobrote izpod Slavnika

    Zanimanje za pridelke iz ekološkega kmetijstva iz leta v leto narašča, saj ekološko kmetovanje zagotavlja pridelavo visoko kakovostne in varne hrane. Kar pa pomeni tudi nabor pridelkov z bogato prehransko vrednostjo, ki vsebujejo visok delež vitaminov, mineralov in antioksidantov. Pridelki iz ekološkega kmetijstva so zelo transparentni, saj je pot 'iz njive na krožnik' razvidna in brez dodanih mineralnih gnojil, pesticidov, gensko spremenjenih organizmov, regulatorjev rasti ipd.

    Zato ni čudno, da sem bila nad eko košarico za Gurmančka Gala več kot navdušena. Domač krompir, podzemna koleraba, repa, čebula, kutine, muškatne buče in še mnogo drugih dobrot, ki sem jih pripeljala iz male vasice pod Slavnikom - Podgorja.

    Tam živi družina Rojc, ki se že več kot 30 let ukvarja s kmetijstvom. Na začetku s ciljem samooskrbe, ki pa je z leti zrasel v kmetijo s certifikatom ekološke kmetije.
    V ponudbi imajo tako govedino, jagnjetino in meso kozličkov, ki spada v najvišjo kategorijo, saj imajo certifikat reje senenega mesa.

    Pri njih lahko danes gajbico napolnete z domačim eko:
    • krompirjem
    • rdečo peso 
    • podzemno kolerabo
    • korenjem
    • repo
    Lahko si naredite tudi zalogo govejega (mlada govedina, teletina), ovčjega (jagnjetina) in kozjega mesa (meso kozličkov), poleg tega pa prodajajo tudi med, ekstra deviško olivno olje in jajca iz proste reje (certifikat dobijo z letom 2017).

    V naslednjem letu pa bodo njihovo ponudbo razširili še z eko sojo, čičeriko in drugo sezonsko zelenjavo.

    V kolikor si želite jedilnike vaših malčkov popsteriti z izdelki in pridelki kmetije Rojc-Korisnik, se obrnite na gospodarja Simona (041 225 126) ali Jožeta (031 625 158).

    Piščanec z bučnim pirejem

    Piščanec z bučnim pirejem je odlična izbira tudi za prvi mesni obrok vašega otročka.
    Perutnina se namreč priporoča za prvo uvajanje mesnih izdelkov, saj je lahko prebavljiva.

    Za 250g obroka potrebujete:
    • 2 pesti hokaido buče (120g)
    • 1 večji krompir (100g)
    • 1 manjši piščančji file (50g)
    • 1 čajno žličko 100%, hladno stiskanega olja
    Bučo in krompir olupite, narežite na manjše koščke ter skupaj s piščančjim filejem kuhajte na sopari ali v soparniku 25 minut.
    Ko je krompir mehak, ga skupaj z bučo pretlačite in dodajte čajno žlico kvalitetnega olja. Piščančji file na drobno nasekljajte in ponudite poleg bučnega pireja. 
    Pa dober tek!
    NASVET!
    1. Če vaš malček lažje sprejema pasirane kašice, lahko vse sestavine spasirate v okusno mesno-zelenjavno kašico.
    2. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
    3. Namesto piščančjih prsi lahko uporabite tudi drugo vrsto mesa, bodite pa pozorni, da je meso pusto. Lahko izberete žrebičkovino, kunčevino, govedino, teletino...

    Gurmančkove graham žemljice

    Gurmanček Gal žuli skorjico kruha že odkar je imel pet mesecev. Skorjico mu malodane dam v roko za vsak obrok. S tem ne le masira dlesni, ampak tako tudi sebi olajšam delo, saj ga je sicer poln stol in še malo naokrog 😄
    Do sedaj sem mu dajala kar naš, doma pečeni kruh iz bele moke. Tokrat pa sem se odločila, da mu spečem take male, priročne žemljice iz graham moke.
    Za pet 80 gramskih žemljic potrebujete:

    • 200g graham pšenične moke 
    • 50g bele pšenične moke
    • 1/4 kvasa (10g)
    • 1 čajno žlico olivnega olja
    • za noževo konico sladkorja
    • 200ml vode
    • moka za posipanje
    Vodo ogrejte na telesno temperaturo, vanjo dodajte sladkor, ščepec moke (da kvasovke začnejo delovati) in nadrobite kvas. Pustite pol ure, da vzhaja.
    Graham in belo moko zmešajte, naredite jamico in vanjo dodajte čajno žličko olivnega olja. Ko kvas vzhaja, ga počasi, med mešanjem vmešavajte v moko. 
    Pokrito pustite, da vzhaja 30 minut. Bodite pazljivi, da je prostor topel in da ni prepiha.
    Delovno površino pomokajte z malo moke in testo še enkrat dobro, a z občutkom pregnetite. Vzemite si čas, testo ne gnetite na silo, ampak nežno toliko časa, da se testo ne lepi več na prste.
    Oblikujte 5 žemljic, jih položite na pomokan pekač in pokrijte s krpo.

    Pečico ogrejte na 180'C. Ko se lučka na pečici izklopi (po cca 10 minutah), žemljice dajte v pečico. Pečejo naj se 30 minut.

    Pečene žemljice položite v pleteno košaro in jih pokrijte s čisto, neodišavljeno krpo, da se zmehčajo.

    Pa dober tek!

    Vanilijev puding s kakijem

    Skozi uvajanje goste prehrane, sem odkrila tudi odlično alternativno instant pudingom. Doma pripravljen puding je tako ne le okusen, ampak tudi zdrav in primeren za osebe s celiakijo.

    Tako lahko na blogu Gurmanček Gal preberete in preizkusite recepte za bananin, brusnični in cimetov puding. Tokrat pa sem pripravila vanilijev puding, ki sem mu dodala sadno kašico, pripravljeno iz kakija Vanilija.

    Za 250g obroka potrebujete:

    • 150ml vode
    • 1 zvrhano jedilno žlico riževe moke
    • za noževo konico prave, burbonske vanilije
    • 1 srednje velik kaki Vanilija (150g)
    Vodi dodajte vanilijo in ko zavre, ji med mešanjem vmešajte riževo moko. Svetujem vam, da riževo moko dodajate postopoma in med stalnim mešanjem, da ne bodo nastale grudice. Med mešanjem kuhajte še 3 minute, toliko, da se puding zgosti. Kaki olupite in ga ukašite na steklenem strgalu ali s pomočjo paličnega mešalnika. Kakijevo sadno kašico dodajte vanilijevemu pudingu in postrezite.
    Pa dober tek!
    NASVET!
    1. S tem, ko v kašico dodamo surov, ukašen kaki poskrbimo za vnos vitamina C in s tem tudi za absorpcijo železa. Več o tem v tej objavi.
    2. Vanilija se odlično dopolnjuje z jedmi, ki vključujejo kaki. Več o vaniliji in drugih začimbah v prehrani malčkov pa v tej objavi.

    Ovsena kaša s hruško in rozinami

    Današnji zajtrk je bil sestavljen iz ovsenih kosmičev, ki so bogati z beljakovinami, vlakninami, vitamini in minerali. Od mineralov tako z ovsenimi kosmiči poskrbimo za vnos fosforja, kalija, selena, mangana in železa. Ovsena kašica pa poskrbi tudi za dnevni delež vitamina A in vitaminov skupine B (B1, B2, B3, B6).
    Rozine lahko v prehrano vključimo skozi celo leto in so dobrodošla izbira, ko želimo v obrok vnesti malo zdravega sladkorja. Rozine imajo zelo visok delež antioksidantov, so bogate z borom, ki igra pomembno vlogo pri zdravju kosti. Rozine tudi krepijo imunski sistem in spodbujajo prebavo. Kakor rozine tudi hruške delujejo diuretično, zato je ta kombinacija še posebej dobrodošla za malčke, ki imajo težave z zaprtjem. 
    Za približno 200g obroka potrebujete:
    • 1 manjšo hruško (150g)
    • 1 čajno žlico rozin
    • 2 zvrhani jedilni žlici ovsenih kosmičev
    • 150ml vode
    Rozine dodajte vodi in zavrite. Ko zavre, spasirajte s paličnim mešalnikom in vmešajte ovsene kosmiče. Malo jih pokuhajte (3 minute), da se dodobra zmehčajo. Kašici vmešajte hruško, ki ste jo ukašili na steklenem strgalu. Lahko pa hruško tudi skuhate skupaj z rozinami in nato spasirate s paličnim mešalnikom ter vmešate ovsene kosmiče.
    Pa dober tek!
    NASVET!
    1. Če boste v že pripravljeno ovseno kašo dodali svežo, surovo hruško, boste poskrbeli za vnos C vitamina, ki je pomemben za absorpcijo železa. Več o tem v tej objavi.

    Sladka grahova juha

    Ne vem zakaj, ampak grah se na jedilniku Gurmančka Gala pojavlja premalokrat. Mogoče zato, ker sama nisem ravno ljubiteljica graha ali pa zaradi strahu, da bi ga grah (ker spada med stročnice) napenjal. Pa čeprav ga je prvič sprejel brez kakršnihkoli težav. 

    K odločitvi, da ga danes pripravim za mojega malega gurmančka, me je spodbudil tudi včerajšnji klepet z mamico, ki živi v Kaliforniji. Ste vedeli, da je v ZDA grah med prvimi živili, ki jih malčki poskusijo, ko vstopijo v svet goste prehrane? Tudi jaz ne. Prav tako zelo hitro uvedejo jajce in sicer že pri petih mesecih. Uvajanje jajca pa poteka na precej podoben način, ki mi ga je svetovala tudi moja pediatrinja. Torej, prvič cel rumenjak, čez par dni (če malček rumenjak sprejme brez težav) pa celo jajce. 

    Smernice v Sloveniji, ki veljajo glede uvajanja goste prehrane si zelo nasprotujejo, verjamem pa, da bomo kmalu sledili novodobnim smernicam. Me pa veseli, da tudi drugje velja pravilo, da sta sol in sladkor popolnoma nepotrebna (vsaj) v prvem letu otrokovega življenja.

    Predlagam vam, da tokratni recept izkoristite in ga uporabite za pripravo obroka za celo družino, saj je juhica nasitna in zelo okusna. Gurmančku Galu je bila celo tako zelo dobra, da je zmazal 250g in če bi bilo juhice še, bi zagotovo zmazal vsaj še par žlic.

    Sladka grahova juha vsebuje sladki krompir, ki je izredno zdravo živilo, saj vsebuje ogromno prehranskih vlaknin, veliko antioksidantov ter je bogat vir ogljikovih hidratov. V njem pa najdemo tudi vitamine B6, C, D, ter karotenoide in minerale (železo, magnezij, kalij). Tudi zelena je bogat vir vitaminov A, B, C in E. Poleg tega vsebuje magnezij, kalij, natrij in kalcij. Zelena deluje kot blag diuretik ter ščiti, čisti in razstruplja naše telo, skrbi za zdrav krvni tlak ter znižuje raven holesterola. Zagotovo pa v tej jedi kraljuje grah, ki ima najvišji delež beljakovin. Vsebuje veliko vlaknin, vitamin A ter vse vitamine skupine B. Poleg tega je bogat vir vitamina C in mineralov - cinka, fosforja, kalija, magnezija in železa. 

    Za 250g obroka potrebujete:

    • 1 jedilno žlico zelene (30g)
    • 2 pesti graha (100g)
    • 1 pest sladkega krompirja (100g)
    • 150ml vode
    • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
    • 2 jedilni žlici stepenega jajca
    • ščepec origana
    • ščepec majarona
    Zeleno in krompir olupite ter narežite na manjše koščke. Grahu, zeleni in krompirju dodajte ščepec origana in majarona ter vse sestavine v vodi kuhajte 25 minut oziroma toliko časa, da se zelena zmehča. Nato vse sestavine spasirajte s paličnim mešalnikom. Jaz sem juho precedila čez gostejše cedilo, da sem se znebila trdega olupka graha. Juho še enkrat zavrite, nato pa ji med mešanjem dodajte 2 jedilni žlici jajca, ki ste ga prej stepli. Primerno ohlajeni juhi dodajte še žličko kvalitetnega olja. 
    Pa dober tek!

    NASVET!

    1. Če želite, da bi bila juha gostejša za vašega malčka ali malčico, ji lahko vmešate jedilno žlico riževih kosmičev.
    2. Majaron in origano sta začimbi, ki se odlično podata k jedem iz graha in krompirja. Več o začimbah v malčkovi prehrani pa si lahko preberete v tej objavi.
    3. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
    4. Ker jajce spada v nehemske vire železa, je pomembno, da v jed dodamo vir C vitamina.Več o tem v tej objavi . Jaz sem zato Galu danes pri kosilu ponudila doma pripravljen jabolčnik. Jabolko sem olupila, ga ukašila ter mu dodala 50ml prekuhane vode.
    5. Glede uvajanja jajc je več različnih nasvetov. Nekateri predlagajo počasno uvajanje rumenjaka, drugi predlagajo, da malčku ob uvedbi takoj ponudimo cel rumenjak. Različna so mnenja tudi glede uvedbe beljaka in sicer, da se ga uvaja šele po prvem letu starosti oziroma da se ga lahko kmalu ponudi, če je malček rumenjak sprejel brez kakršnekoli reakcije. Jaz sem se po posvetu s pediatrinjo odločila, da mu najprej ponudim rumenjak in če ne bo reakcije, čez 5 dni še beljak. Ker je Gal sprejel rumenjak brez težav, prav tako beljak, mu sedaj dajem celo jajce.
    6. Svetujem vam, da če je le možno, uporabljate jajca iz eko pašne perutnine. Slednja namreč vsebujejo idealno razmerje omega tri in omega 6 maščobnih kislin. Pri hlevski ali baterijski reji jajc je namreč prisotna tudi uporaba raznoraznih antibiotikov in pesticidov, poleg tega pa imajo jajca industrijsko rejenih živali občutno manj vsebnosti vitamina D3 in maščobnih kislina omega 3. Pri tovrstni reji jajc je tudi večja možnost okužbe s salmonelo. Sama kupujem jajca pri bližnjem kmetu.
    Kaj pa ostali družinski člani?

    Sladka grahova juha je primerna za vse družinske člane, saj je okusna in nasitna. Za 5 obrokov (vključno z malčkom) potrebujete 200g graha, 50g zelene, 1 srednje velik sladki krompir (200g), 1 liter vode, ščepec majarona in origana, 1 jajce, žlico 100%, hladno stiskanega olja. Grah, zeleno in krompir zalijte z litrom vode, dodajte majaron in origano ter kuhajte 25 minut. Ko se zelena zmehča, vse sestavine spasirajte in precedite skozi gosto cedilo. Juho zavrite ter ji med mešanjem vmešajte stepeno jajce. Za malčka vzemite približno 2 zajemalki juhe, preostanek juhe pa solite in poprajte po okusu.

    Kaki s kvinojo

    V prejšnji objavi sem pripravila kaki s kvinojinimi kosmiči, tokrat pa sem kaki kombinirala prav s kvinojo. Slednje mi je namreč ostalo še od prejšnjega dne, ko sem Gurmančku Galu pripravila kosilo za na pot (domačo baby kašico z okusom hokaido buča-jabolko-koromač s kvinojo).

    Kaki je jesensko sadje, ki je bogato z vitaminom C, A ter vitamini iz skupine B. Prav tako je kaki bogat vir mineralov in sicer železa, fosforja in kalcija.

    Kvinoja pa je žitarica, ki je primerna tudi za malčke, ki so občutljivi na gluten oziroma za malčke, pri katerih žitaric z glutenom še niste uvedli. Kvinoja je bogata z beljakovinami in minerali.

    Za 250g obroka potrebujete:

    • 1 manjši kaki vanilija (150g) - jaz sem uporabila le polovico kakija, saj je bil res ogromen
    • 1 jedilno žlico kvinoje (100g) - jaz sem uporabila 3 jedilne žlice že kuhane kvinoje
    • 1 noževo konico prave vanilije 
    • 100ml vode
    Kvinojo operite pod vodo in jo nato v vodi, ki ste ji dodali za noževo konico vanilije, kuhajte 15 minut. Ta čas olupljen kaki ukašite s pomočjo steklenega strgala ali paličnega mešalnika. kuhano kvinojo vmešajte v kakijevo kašico. 
    Pa dober tek! 

    NASVET!

    1. S tem, ko v kašico dodamo surov, ukašen kaki poskrbimo za vnos vitamina C in s tem tudi za absorpcijo železa. Več o tem v tej objavi.
    2. Vanilija se odlično dopolnjuje z jedmi, ki vključujejo kaki. Več o vaniliji in drugih začimbah v prehrani malčkov pa v tej objavi.

    Prosena kaša s kakijem

    Ta teden sem v obroke Gurmančka Gala velikokrat vključila kaki, saj je slednji sezonsko sadje in se mi zdi prav, da kolikor je le mogoče, v prehrano naših malčkov vključujemo sezonsko sadje in zelenjavo.

    Za tokratni zajtrk sem kaki kombinirala s proseno kašo. Slednja je kakor kvinoja (ki sem jo prejšnji dan pripravila za gurmančka Gala) prav tako brez glutena in primerna že na samem začetku uvajanja goste prehrane. Proso blagodejno vpliva na prebavo, ureja črevesno floro in pospešuje odvajanje odvečne vode in strupov iz telesa.. Poleg tega zaradi vsebnosti silicijeve kisline, pripomore k lepšemu izgledu naše kože ter pomaga, da so naši lasje, zobje in nohti močnejši.

    Za 250g obroka potrebujete:

    • 1 manjši kaki (150g)
    • 1 jedilno žlico prosene kaše
    • 150ml vode
    V vodi proseno kašo kuhajte 15 minut in jo nato pokrito pustite še 5 minut. Kaki olupite in ga ukašite na steklenem strgalu, lahko pa si pomagate tudi s paličnim mešalnikom. Kakijevi kašici vmešajte proseno kašo ter postrezite.
    Pa dober tek!
     NASVET!

    1. S tem, ko v kašico dodamo surov, ukašen kaki poskrbimo za vnos vitamina C in s tem tudi za absorpcijo železa. Več o tem v tej objavi.
    2. Proseno kašo s kakijem lahko pripravite za zajtrk ali malico.

    Žrebičkovina z zelenjavnim pirejem

    Žrebičkovina je zaradi visoke vsebnosti železa med bolj zdravimi vrstami mesa in ker gre za pusto meso, ga lahko v prehrano malčkov ključimo že želo zgodaj. Še posebej ga priporočam za tiste gurmančke in gurmančice, ki imajo nizko vsebnost železa v krvi. Poleg tega ima žrebičkovina nizko vsebnost maščob, je bogata z vitamini in beljakovinami, ki so ključnega pomena pri razvoju mišic in organov.

    Zelenjavni pire sem pripravila iz korenčka in zelene. Slednja je bogat vir vitaminov A, B, C in E. Poleg tega vsebuje magnezij, kalij, natrij in kalcij. Zelena deluje kot blag diuretik ter ščiti, čisti in razstruplja naše telo, skrbi za zdrav krvni tlak ter znižuje raven holesterola. Tudi korenje je zelo zdrava zelenjava, saj vsebuje veliko alfa in beta karotena ter luteina, ki imajo funkcijo antioksidantov. Korenje je tudi bogat vir vitamina C.

    Za tokratno kosilo (200g) potrebujete:

    • 1 manjši zrezek žrebičkovine (50g)
    • 1 srednje velik korenček (100g)
    • pol pesti zelene (50g)
    • 30ml adaptiranega mleka
    • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
    Vse sestavine kuhajte na sopari ali v soparniku 25 minut oziroma toliko časa, da se korenček zmehča. Nato korenček in zeleno skupaj pretlačite, dodajte čajno žličko kvalitetnega olja ter adaptirano mleko in zmešajte v kremasto, pireju podobno kašico. Poleg postrezite žrebičkovino, ki ste jo na drobno nasekljali.
    Pa dober tek!
    NASVET!
    1. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
    2. Če vaš malček še ne sprejema koščkov, lahko vse sestavine spasirate s paličnim mešalnikom v enotno kašico. 






      Kakijevi kosmiči s kokosovim mlekom

      Zelo podoben zajtrk sem enkrat že pripravila, a tokratna različica je zagotovo podrla vse rekorde, saj je Gurmanček Gal zmazal 200g kot za šalo.Tokrat sem namreč uporabila kaki sorte Vanilija, namesto pirinega napitka pa sem uporabila rižev napitek z okusom kokosa, ki je dal jedi še dodatno aromo.

      Kaki je jesensko sadje, ki je bogato  z antioksidanti, ki preprečujejo vnetja, infekcije in tumorje. Poleg tega je vir vitaminov  (C, B, B1, B2, A) in mineralov (železo, kalcij, fosfor).

      Prav tako je zelo zdravo živilo kvinoja, saj je bogata z beljakovinami ter rudninami. Vsebuje ogromno kalcija, fosforja in železa. Ker ne vsebuje glutena je primerna tudi za osebe s celiakijo. 

      Za 250g obroka potrebujete:
      • 1 manjši kaki vanilija ali 1/2 večjega (100g)
      • 150ml rižev napitek z okusom kokosa
      • 2 jedilni žlici kvinojinih kosmičev
      Riževemu napitku z okusom kokosa vmešajte kvinojine kosmiče in ko zavre, med mešanjem kuhajte še 3 minute. Kaki ukašite na steklenem strgalu ali s pomočjo paličnega mešalnika. Kakijevo sadno kašico vmešajte h kvinojinim kosmičem ter postrezite.
      Pa dober tek! 


      NASVET!

      1. S tem, ko v kašico dodamo surov, ukašen kaki poskrbimo za vnos vitamina C in s tem tudi za absorpcijo železa. Več o tem v tej objavi.
      2. Pri nakupu rastlinskih napitkov bodite pozorni, da nimajo dodanega sladkorja, temveč so v napitku le naravno prisotni sladkorji.
      3. Kakijeve kosmiče s kokosovim mlekom lahko pripravite za zajtrk ali malico.
      4. Rižev napitek lahko nadomestite z drugim rastlinskim napitkom ali pa uporabite adaptirano oziroma materino mleko.

      Bučna rižota z jajcem

      Brez jajčka lahko ta recept za vašega gurmančka ali gurmančico pripravite že na samem začetku uvajanja. Buča je namreč na prvih žličkah, ki jih ponudimo našim malčkom. Riž pa prav tako uvedemo v prvem mesecu uvajanja.
      Za 200g obroka potrebujete
      • 1 pest muškatne buče (100g)
      • 1 jedilno žlico riža
      • 1 jajce
      • 1 čajno žlico 100%, hladno stiskanega olja
      • 150ml vode
      Jajce skuhajte v vodi in sicer naj vre 10 minut. Narezano bučo skupaj z rižem kuhajte v 150ml vode 20-25 minut oziroma toliko časa, da voda povre in riž postane mehak. Bučo in riž z vilico pretlačite ravno toliko, da buča 'razpade' in nastane rižota. Bučni rižoti dodajte žličko kvalitetnega olja in jajce, ki ga lahko nasekljate ali nadrobite. 
      Pa dober tek!

      NASVET!
      1. Dodajanje 100%, hladno stiskanega olja je potrebno iz razloga, ker s tem obrok obogatimo z nenasičenimi maščobnimi kislinami skupine omega 3 in omega 6. Količino dodanega olja povečajte za četrtino čajne žličke, v kolikor vaš malček prepočasi pridobiva na telesni teži.
      2. Pri uvajanju goste hrane, je pomembno, da poskrbimo, da malček iz prehrane dobi dovolj železa, ki je ključnega pomena pri tvorbi hemoglobina, kar bomo omogočili, če bomo v brezmesne jedi dodali vitamin C. Jajce namreč spada v takoimenovane nehemske vire železa, zato je smiselno, da dodamo vir C vitamina.Več o tem v tej objavi . Jaz sem zato Galu danes ponudila olupljene krhlje domačega, surovega jabolka. Gre za takoimenovano BLW metodo, ki nas vabi k temu, da malčku ponudimo "finger-food" in mu s tem omogočimo, da hrano raziskuje sam, s prijemanjem hrane, okušanjem, spoznava barve, vonj, obliko in teksturo hrane. Pri tej metodi morate biti pripravljeni, da bo kar nekaj hrane pristalo na tleh in na vašem malčku, a je njegovo veselje ob okušanju in packanju neprecenljivo. Več o Baby Led Weaning metodi si lahko preberete na Facebook-u ali tu. 
      3. Glede uvajanja jajc je več različnih nasvetov. Nekateri predlagajo počasno uvajanje rumenjaka, drugi predlagajo, da malčku ob uvedbi takoj ponudimo cel rumenjak. Različna so mnenja tudi glede uvedbe beljaka in sicer, da se ga uvaja šele po prvem letu starosti oziroma da se ga lahko kmalu ponudi, če je malček rumenjak sprejel brez kakršnekoli reakcije. Jaz sem se po posvetu s pediatrinjo odločila, da mu najprej ponudim rumenjak in če ne bo reakcije, čez 5 dni še beljak. Ker je Gal sprejel rumenjak brez težav, prav tako beljak, mu sedaj dajem celo jajce.
      4. Svetujem vam, da če je le možno, uporabljate jajca iz eko pašne perutnine. Slednja namreč vsebujejo idealno razmerje omega tri in omega 6 maščobnih kislin. Pri hlevski ali baterijski reji jajc je namreč prisotna tudi uporaba raznoraznih antibiotikov in pesticidov, poleg tega pa imajo jajca industrijsko rejenih živali občutno manj vsebnosti vitamina D3 in maščobnih kislina omega 3. Pri tovrstni reji jajc je tudi večja možnost okužbe s salmonelo. Sama kupujem jajca pri bližnjem kmetu.

      Pirina polenta z marelicami in hruško

      Suho sadje lahko v malčkovo prehrano uvedete že z dopolnjenim šestim mesecem starosti. Le pri nakupu bodite pozorni, da sadje nima dodanega sladkorja (kar je popolnoma nepotrebno, saj je sadje že samo po sebi dovolj sladko). Pri suhih marelicah pa je potrebna še dodatna pozornost in sicer, da so marelice brez dodanega žveplovega dioksida. Slednji marelice ohranja lepe, živo oranžne barve, za naše zdravje pa zagotovo ni potreben. Kako prepoznati suhe marelice, ki so brez dodanega žveplovega dioksida? Slednje niso živo oranžne barve, ampak imajo barvo, ki je podobna rozinam, torej rjavo. Katere in kje, lahko preverite v shrambi Gurmančka Gala.

      Za 220g obroka potrebujete:
      • 2 suhi marelici
      • 1 srednje veliko hruško (100g)
      • 2 jedilni žlici pirinega zdroba
      • 180ml vode
      • ščepec cimeta
      Vodo skupaj z marelicama pustite vreti 5 minut. Nato vse skupaj spasirajte s paličnim mešalnikom. Ko ponovno zavre, vmešajte pirin zdrob in med mešanjem kuhajte še 3 minute. Primerno ohlajeni kašici dodajte hruško, ki ste jo ukašili na steklenem strgalu ter potresite s cimetom.
      Pa dober tek!

      NASVET!
      1. Cimet je del prehrane Gurmančka Gala že od njegovega petega meseca starosti. Več o cimetu in drugih začimbah v prehrani malčkov pa v tej objavi.
      2. S tem, ko v kašico dodamo sveže ukašeno hruško, poskrbimo, da malček iz prehrane dobi dovolj železa. Železo je namreč ključnega pomena pri tvorbi hemoglobina, kar bomo omogočili, če bomo v jedi vključili živila z vitaminom C. Več o tem v tej objavi .